خطری به نام سوما در باشگاه‌های بدن سازی

خطری به نام سوما در باشگاه‌های بدن سازی
تاريخ:بيستم تير 1398 ساعت 18:30   |   کد : 11696   |   مشاهده: 10538
کارشناس تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در باشگاه‌های بدن سازی هورمون رشد یا سوما ورزشکاران را با خطرات جدی در حوزه سلامت رو به رو کرده است.
به گزارش ایران پزشک، فاطمه سلطانی در این رابطه افزود: هورمون رشد هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح شده و در رشد دوران کودکی و متابولیسم پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و لیپیدها تاثیر دارد. استفاده‌های تایید شده این هورمون در کشورهای مختلف گوناگون است، اما معمولاً برای درمان کودکانی که از کمبود این هورمون در بدن رنج می‌برند، رشد نامناسب در اثر نارسایی کلیوی، سندروم ترنر و کودکانی که با وزن پایین به دنیا آمده‌اند و تا دو سالگی نتوانسته‌اند رشد مناسبی داشته باشند، استفاده می‌شود.

سلطانی ادامه داد: این دارو در بعضی موارد خاص و با تایید پزشک برای تحریک رشد قدی کودکان نیز مصرف می‌شود. علاوه بر این موارد مصرف، هورمون رشد به دلیل داشتن اثرات بیولوژیکی متعدد، در بسیاری از موارد پزشکی دیگر نیز مورد مصرف قرار می‌گیرد. مانند سوختگی‌ها، سیستیک فیبروزیس، مشکلات باروری، بیماری‌های التهابی روده، پوکی استخوان و سندروم داون. استفاده از این دارو در افراد بزرگ سال سالم در هیچ کشوری تایید نشده است.

وی بیان کرد: بسیاری از ورزشکاران توسط مربیان خود، جهت ارتقای قدرت بدنی، تشویق به استفاده از این هورمون می‌شوند که این مساله تبعات منفی خاص خود را دارد. از جمله این تبعات می توان به ابتلا به دیابت، فشار خون، برخی از انواع سرطان، سندروم کارپل تانل، احتباس مایعات و ورم در دست‌ها و پاها، دردهای مفصلی و ماهیچه ای، بزرگ شدن بافت سینه در مردان، خون ریزی هنگام دفع، مشکل دفع ادرار، سختی در تنفس، ریزش مو و اختلالات خلقی مانند افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، خستگی دائمی و کابوس‌های شبانه اشاره کرد. استفاده بیش از حد از این دارو حتی می تواند موجب تشنج و کما در فرد مصرف کننده شود.

یک کارشناس تغذیه ورزشی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در مورد داروی هورمون رشد گفت: هورمون رشد یا سوماتروپین یک هورمون پلی پپتیدی است به طور طبیعی در بدن انسان در غده هیپوفیز تولید می شود و میزان ترشح آن را هیپوتالاموس معین می کند که تا حد زیادی به سطح سلامت کلی فرد و سن بستگی دارد. سوماتروپین به صورت آمپول موجود است. متابولیسم دارو کبدی و دفع آن از طریق صفرا است. داروی سوماتروپین توسط فوق تخصص غدد جهت برخی بیماری ها بر اساس آزمایش خون و تشخیص پزشک تجویز می شود و در کلام عامیانه به این دارو، سوما نامیده می‌شود.

ساره جلویان ادامه داد: سوما باعث حجیم شدن عضلات و کم شدن چربی می شود و به همین دلیل مورد علاقه بدن سازان است. داشتن یک اندام ایده آل و مناسب آرزوی خیلی از جوان‌هاست که حتی برای رسیدن به آن حاضر می شوند دست به مصرف انواع داروها بزنند و داروهای مکمل در بین بدن سازان به همین دلیل محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: مصرف این دارو در دوره های آغازین اندام زیبا و احساس اعتماد به نفس فراوانی را به ارمغان می آورد، اما این اثرات حقیقی نیست. به محض قطع مصرف دارو، عوارض خود را نشان می دهند و پس از گذشت چند سال این داروها رفته رفته سلامتی فرد را از بین می برند.

این کارشناس بیان کرد: هورمون رشد فقط در صورت لزوم باید توسط متخصص غدد تجویز شود، اما گاهی اوقات دیده می شود مربیان باشگاه بدن سازی به صورت غیر قانونی مصرف این دارو را به ورزشکار توصیه می کنند.

بر اساس گزارش ایرنا، جلویان گفت: علاوه بر عوارض و تبعات وحشتناکی که این دارو دارد، در ردیف مکمل های ممنوعه قرار دارد و اگر ورزشکاری آمپول هورمون رشد استفاده کند، تست دوپینگ وی مثبت خواهد بود.

پایان پیام/

http://iranmd.com/news/1/11696
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان