مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

۳۳ هزار مرکز به سیستم استحقاق سنجی متصل شدند

۳۳ هزار مرکز به سیستم استحقاق سنجی متصل شدند
تاريخ:بيست و يکم بهمن 1398 ساعت 16:01   |   کد : 12397   |   مشاهده: 36431
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در حال حاضر ۳۳ هزار مرکز ارائه دهنده خدمت به سیستم استحقاق سنجی متصل شدند و تاکنون ۹۵ میلیون استعلام انجام شده است.
به گزارش خبرنگار ایران پزشک، طاهر موهبتی در مراسم بهره برداری از پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان کشور ضمن تبریک دهه مبارک فجر افزود: سازمان بیمه سلامت همگام با حرکت جهانی نظام‌های سلامت به سمت الکترونیکی شدن و بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های کشور در دولت الکترونیک و به تبعیت از وزارت بهداشت، در حرکتی پرشتاب به سمت ایجاد پرونده الکترونیک سلامت، پس از ایجاد معاونت فناوری اطلاعات در اواخر سال ۹۷، ایجاد سازمان الکترونیک بیمه سلامت را به عنوان مهم‌ترین هدف کلان سازمان در دستور کار قرار داد. به موازات این موضوع، پروژه‌های نسخه نویسی، نسخه پیچی الکترونیک،‌ رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری، سامانه برخط تایید دارو، سند ملی سازمان الکترونیک بیمه سلامت را در افق ۱۴۰۰ تدوین کرد و امروز به عنوان میثاق بیمه سلامت به صورت ماهانه و هفتگی پایش می‌کند و امیدواریم در پایان ۱۴۰۰ به ماموریت اصلی خود مبنی بر حذف دفترچه و کاغذ برسیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر اگر همه سیستم‌ها، استحقاق سنجی را انجام نمی‌دهند به این دلیل است که قانونی برای اجباری شدن آن در بخش خصوصی وجود ندارد و موضوع دیگر این است که پرداخت‌ها هنوز استوار بر استحقاق سنجی نیست. در استحقاق سنجی پایه، احراز هویت و همپوشانی چند دفترچه‌ای کنترل می‌شود.

موهبتی بیان کرد: با اجرای پروژه رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری، فاصله بررسی و تولید سند از ۹۰ روز به ۸ روز رسیده و ۸۰ درصد بیمارستان‌ها صورت حساب الکترونیکی دارند. آمادگی داریم که از ابتدای اردیبهشت ۹۹ در کل بخش‌های بستری و سرپایی اعم از دولتی و غیردولتی، سیستم استحقاق سنجی را مستقر کنیم.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت گفت: در قانون بیمه همگانی گفته شده که دولت مکلف است مردم را بیمه کند، اما یک بخش مربوط به مردم است که باید برای بیمه شدن مراجعه کنند. امروز زیرساخت‌های فنی در بخش عمده‌ای از کار فراهم شده است.

وی اظهار کرد: در زمینه نسخه نویسی الکترونیک، بعد از اجرای آزمایشی آن در استان کرمان، در حال حاضر این پروژه در ۲۴۰ شهرستان انجام می‌شود. در حال حاضر در تمام داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان بیمه سلامت می‌توانیم قوانین بیمه گری را کنترل کنیم. بر اساس قول وزیر بهداشت که می‌خواهیم زیرساخت‌ها را تا پایان سال جاری فراهم کنیم، اعلام می‌کنیم که این زیرساخت‌ها در حال حاضر فراهم شده است.

موهبتی ادامه داد: پروژه رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری هم در سازمان بیمه سلامت انجام شده و در حال حاضر ۵۹۰ بیمارستان به این پروژه متصل هستند. بخش عمده‌ای از قواعد بیمه گری در این زمینه کنترل می‌شود و رییس یکی از بیمارستان‌ها می‌گفت که ۸۵ درصد مصرف کاغذ کاهش یافته است. همچنین در سامانه تایید دارو، ۷۰۰ خدمت وارد شده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: اجرای پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان در سال ۱۳۸۳ یکی از آٰرزوهای ما بود. در سال ۱۳۹۸ برای اولین بار برای اجرای این پروژه، اعتباراتی داده شد. تمام اطلاعات بیمه شدگان کشور در این پایگاه مستقر می‌شود. مهم‌تر از اطلاعات این است که تمام ارائه دهندگان خدمت، استحقاق سنجی را از این پایگاه انجام می‌دهند و در نتیجه همپوشانی بیمه‌ها حذف خواهد شد. اگر این اطلاعات به درستی وارد شود، دیگر همپوشانی نخواهیم داشت.

پایان پیام/

https://iranmd.com/News//12397
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان