آذری جهرمی: با صرفه جویی ناشی از رفع همپوشانی بیمه‌ای می‌توان ۲۰ ماهواره ظفر ساخت

آذری جهرمی: با صرفه جویی ناشی از رفع همپوشانی بیمه‌ای می‌توان ۲۰ ماهواره ظفر ساخت
تاريخ:بيست و يکم بهمن 1398 ساعت 16:14   |   کد : 12399   |   مشاهده: 36817
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان باعث حذف ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار همپوشانی بیمه‌ای شده و این موضوع باعث صرفه جویی بزرگی در منابع کشور می‌شود که با این صرفه جویی‌ها می‌توانیم ۲۰ ماهواره ظفر دیگر بسازیم.
به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد جواد آذری جهرمی در مراسم بهره برداری از پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان کشور افزود: هزینه سالانه چاپ دفترچه در کشور ۴۰۰ میلیارد تومان است و با راه اندازی پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان کشور می‌توان از این هزینه صرفه جویی کرد.

وزیر ارتباطات اظهار کرد: پایگاه داده بیمه شدگان در وهله اول به اسم نیاز دارد تا با این اسم خطاب شده و جا بیفتد. این پایگاه بیست و پنجمین پایگاه مهم هویتی کشور است. در زمینه هویت اشخاص، ثبت احوال را داریم و همه با کد ملی شناخته می‌شوند. در مخابرات، پایگاه اطلاعات هویتی وجود دارد که بدانیم هویت مالک سیم کارت چه کسی است. در حوزه ثبت اسناد و املاک نیز دارای شناسه خاص هستیم. پایگاه بیمه شدگان نیز هویت ایرانیان را در حوزه بیمه تجمیع می‌کند و بسیار مهم است و بیست و پنجمین پایگاه دولت الکترونیک خواهد بود.

وی ادامه داد: اولین خاصیت این پایگاه برای مردم این است که از شر دفترچه کاغذی راحت می‌شوند. دفترچه دو نوع است. یعنی یا مردم برای دریافت آن به شرکت‌های بیمه‌ای پول می‌دهند یا اینکه شرکت‌های ببیمه‌ای این دفترچه را رایگان به مردم می‌دهند.

آذری جهرمی گفت: این پایگاه داده باعث انجام کنترل‌هایی می‌شود که از اقدامات درمانی تکراری و آزمایش‌های غیرضروری جلوگیری می‌کند. ثمره این کار، مدیریت بهتر و صرفه جویی هزینه‌ها خوهد بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: یکی از مشکلات عمده پزشکان این است که وقتی خدماتی را از طریق بیمه ارائه می‌دهند، پول خود را با تاخیر دریافت می‌کنند. در نظام الکترونیکی، اگر پزشکی در مسیر الکترونیکی تامین اجتماعی کار کند، ۶۰ درصد پول نسخه را نقد به پزشک پرداخت می‌کنند. در پایگاه بیمه سلامت ایران نیز اعلام شده که اگر پزشک از این سامانه استفاده کند، صد در صد هزینه تا پایان ماه پرداخت می‌شود.

وی افزود: در نتیجه این پایگاه اطلاعات برخط برای همه منفعت دارد و ما را یک گام مهم به سمت توسعه سلامت الکترونیک سوق می‌دهد. البته اشکال کوچکی در حال حاضر وجود دارد و آن این است که ضریب نفوذ فعلی این پایگاه کمتر از ۱۰ درصد است و این میزان باید افزایش پیدا کند. زیرا قانونی وجود ندارد که بخش خصوصی مجبور شود از این پایگاه استفاده کند. در این زمینه دو راه حل وجود دارد. یکی نظام انگیزشی و دیگری اجباری است.

آذری جهرمی بیان کرد: نمره مثبتی به وزارت بهداشت در زمینه سلامت الکترونیک می‌دهم و از همه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند متشکرم.

پایان پیام/

https://iranmd.com/News//12399
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان