رییس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا مطرح کرد:

واکسن کرونا شاید تا اردیبهشت یا خرداد

واکسن کرونا شاید تا اردیبهشت یا خرداد
تاريخ:اول آذر 1399 ساعت 23:55   |   کد : 13748   |   مشاهده: 1216
رییس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا گفت: شاید در اردیبهشت یا خرداد بتوان برای 12.5 میلیون نفر واکسن کرونا تزریق کرد، البته این افراد دو دوز واکسن می‌خواهند که در نتیجه باید 25 میلیون دوز واکسن آماده باشد.
به گزارش ایران پزشک، مصطفی قانعی در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره تولید واکسن کرونا در کشور افزود: ایرانی‌ها به دانش فنی ساخت واکسن‌ها دست پیدا کرده‌اند و چند گروه فاز حیوانی را تمام کرده و چند گروه در حال طی کردن این مرحله هستند. ایران و مصر دو مدعی در منطقه محسوب می‌شوند که در حال تولید واکسن کرونا هستند.

وی ادامه داد: تا قبل از پایان سال، یک یا دو واکسن می‌توانند فاز یک انسانی را شروع کنند. یعنی اگر ده نفر واکسن دریافت کنند، فاز اول است. وقتی می‌گوییم فاز یک، برخی برداشت می‌کنند که دیگر واکسن وارد بازار شده است. البته اگر واکسنی مانند آن واکسنی باشد که در دنیا تزریق می‌شود، شاید مجوز مراحل بعد را هم دریافت کند.

قانعی بیان کرد: برخی از همکاران ما اطلاع دقیقی از روند تولید واکسن کرونا ندارند و اطلاعات دقیق از طرف همکاران واکسن ساز به سایر افراد داده نمی‌شود.
وی افزود: هر واکسن ساز شاید بتواند ماهی یک میلیون دوز تولید کند. چون چهار واکسن ساز جلو هستند، این امید وجود دارد که واکسیناسیون کشور تکمیل شود.
رییس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: فرض کنیم ایرانی‌ها نتوانند تولید کنند، سوال این است که از کجا باید واکسن بخریم. شاید بتوانیم 25 میلیون واکسن بخریم، اما نمی‌توانیم 160 میلیون دوز واکسن کرونا بخریم و در نتیجه چاره‌ای جز اتکا به تولید داخل نداریم.

وی اظهار کرد: عین واکسنی که بایونتک می‌سازد در ایران نیز در حال تولید است. فایزر زنجیره سرد منفی هفتاد درجه دارد که فراهم کردن آن دشوار است. به نظر می‌رسد که این دو شرکت درست می‌گویند. در این‌که می‌گویند 95 درصد اثربخش بوده، پاسخ آنتی باده بوده است.

قانعی گفت: دو دوز واکسن باید برای هر فردی در نظر گرفته شود. در آنفلوآنزا حداکثر اثربخشی 60 درصد است و اگر این واکسن به 95 درصد برسد، نشان می‌دهد که امیدوار کننده است.

پایان پیام/

https://iranmd.com/News//13748
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان