معاون درمان وزارت بهداشت: غربالگری حذف نشده، تخصصی شده

معاون درمان وزارت بهداشت: غربالگری حذف نشده، تخصصی شده
تاريخ:بيست و يکم ارديبهشت 1401 ساعت 14:10   |   کد : 25405   |   مشاهده: 205
معاون درمان وزارت بهداشت درباره وضعیت غربالگری‌های قبل از زایمان گفت: درباره غربالگری هجمه‌هایی اتفاق می‌افتد مبنی بر اینکه قرار است غربالگری حذف شود، اما این‌طور نیست و غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی‌تر شده است.
به گزارش ایران پزشک، سعید کریمی در نشست خبری افزود: اگر پدر و مادر خودشان درخواست و تمایل به انجام غربالگری داشته باشند به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند و با توجه به صحبتی که با آنها می‌شود و ریسکی که وجود دارد، وارد پروسه غربالگری در آن بیماری خاصی که درباره‌ آن نگرانند، می‌شوند.

وی ادامه داد: نگرانی مطرح می‌شود مبنی بر این‌که غربالگری حذف شده و قرار است تعداد زیادی فرزند معلول متولد شوند که نادرست است و این‌طور نیست و غربالگری کاملا قابل انجام است.

سعی می‌کنیم از کلمه پرخطر کمتر استفاده کنیم

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: یک عدد ۳۵ سالگی را به عنوان بارداری پرخطر در نظر گرفته‌ایم، در حالی که این‌طور نیست و بسیاری از مادرانی که در سنین بالاتر هم هستند، می‌توانند فرزند سالم داشته باشند.

کریمی گفت: باید توجه کرد که خود کلمه پرخطر برای مادر استرس ایجاد می‌کند و ممکن است انگیزه زوجین را برای فرزندآوری بعد از ۳۵ سالگی کم کند و در نتیجه سعی می‌کنیم کلمه پرخطر را کمتر استفاده کنیم تا بار روانی برای زوجین کمتر شود.

رسانه‌ها روی امید به آینده کار کنند

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: درباره ارتباط مسائل مالی و اقتصادی با فرزندآوری نیز باید توجه کرد که این موضوع فاکتوری مهم است، اما رابطه آن خطی نیست. به طوری که اگر بررسی کنید خانواده‌های پرفرزند، خانواده های خیلی متمول نیستند. به نظر من یکی از عوامل مهم بحث امید به آینده و نگرانی هایی است که خانواده ها دارند که رسانه ها باید روی آن کار کنند. ایجاد امید به آینده و رفع نگرانی‌ها باعث می‌شود که فرزندآوری افزایش یابد، وگرنه بسیاری از خانواده‌هایی که از نظر اقتصادی مشکلی نداشته و متمول هستند، فرزندآوری ندارند یا تعداد فرزند کمی دارند.

کریمی اظهار کرد: بنابراین مسائل اقتصادی مهم است، اما رابطه‌اش با فرزندآوری خطی و مستقیم نیست، بلکه بحث های فرهنگی بسیار پررنگ تر است.

حفظ جمعیت جوان یکی از اولویت‌هاست

وی بیان کرد: به محض این‌که صحبت از جمعیت می‌شود ما به فرزندآوری و تولد و  زایمان فکر می‌کنیم. در حالی که همه مباحث این نیست و حفظ جمعیت جوان‌مان یکی از اولویت‌هایمان است. زحمات زیادی کشیده می‌شود که کودکی به دنیا می‌آید و به جوانی می رسد. حال این جوان بر اثر یک تصادف از بین می رود. این خسارت بزرگی است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: حفظ جمعیت جوان فقط فرزندآوری نیست. البته که فرزندآوری باید باشد، اما حفظ جمعیت جوان هم باید انجام شود. شایع ترین علت مرگ در سنین جوانی بحث تصادفات و تروما است. در عن حال ممکن است فرد معلول شود که نیاز به حمایت دارد و کشور باید روی این موضوع کار کند. بنابراین علاوه بر فرزندآوری باید به بعد از فرزندآوری هم فکر کنیم.

پایان پیام/

https://iranmd.com/News//25405
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان