تغذیه
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی گفت: شیوع چاقی، فشار خون و دیابت در بزرگسالان ایرانی به ترتیب حدود ۲۵ درصد، ۳۲ درصد و ۱۴ درصد بوده و روند این شاخص‌ها رو به افزایش است.
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به اهمیت اجرای برنامه شیر مدارس برای ارتقای سلامت دانش آموزان، بر ضرورت همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی برای تحقق این برنامه تاکید کرد.
سازمان غذا و دارو فراخوان واردات فوریتی برای تامین ۳۰ میلیون قوطی شیرخشک اطفال رگولار را در سال ۱۴۰۲ صادر کرده است.
غلظت خون می‌تواند موجب لخته شدن خون و توقف جریان خون شود، این روند آسیب‌های جدی سلامتی مانند سکته مغزی و حمله قلبی را به همراه دارد، اما رقیق شدن خون می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.
بسیاری معتقدند چلوکباب غذای ملی ویژه تهرانی‌ها است و بعضی‌ها رواج آن را به ناصرالدین شاه نسبت می‌دهند، اما در بعضی از اسناد سابقه آن به دوره صفویان هم می‌رسد و جالب است بدانید که خریدن این غذا روزگاری برای بانوان ممنوع بود.
سخنگوی سازمان دامپزشکی با اعلام توقف موقت واردات گوشت قرمز و فرآورده‌های پروتئینی دامی از کشور برزیل به جهت سلامت و بهداشت جامعه گفت: این توقف واردات تا زمانی که برزیل سلامت دام‌ها را تایید کند، ادامه دارد.
اوزمپیک شش سال پیش برای کمک به مدیریت قند خون در بیماران دیابتی نوع ۲ مورد تأیید قرار گرفت و به سرعت اثرش روی کاهش وزن هم خبرساز شد، اما اگر تیک‌ تاک را باز کنید، می‌بینید که ویدئوهای مربوط به اوزمپیک بیش از ۳۰۰ میلیون بار دیده شده است.
استفاده از یک دارو به منظوری به جز آن‌چه برای آن تاییدیه و مجوز گرفته، می‌تواند نا ایمن یا غیر موثر باشد، اوزمپیک یکی از همین داروهایی است که برای دیابت نوع ۲ تاییدیه گرفته، اما اینفلوئنسرها در تیک تاک این دارو را برای کاهش وزن توصیه می‌کنند.
دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند گفت: در حال حاضر دنیا روی موضوع محصولات پروبیوتیک سرمایه گذاری می‌کند، زیرا مشاهده می‌شود که فواید زیادی در درمان دیابت، برخی بیماری مغز و اعصاب، برخی سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات رفتاری، نازایی، سلامت دهان و دندان و غیره دارد.
معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اعلام کرد که تبلیغات مصرف داروهای ناشناخته کاهش وزن، شگردی برای فریب جوانان و نوجوانان است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۶ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور دارای شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و اضافه وزن و چاقی هستند.
سازمان غذا و دارو درباره عوارض جدی مصرف کپسول غیر مجاز گلوریا هشدار داد و اعلام کرد: به دنبال وصول گزارشاتی مبنی بر بروز عوارض جدی مصرف کپسول گلوریا به اطلاع می‌رساند، فرآورده مذکور فاقد هرگونه مجوز اعم از تولید، واردات، توزیع و عرضه از سازمان غذا و داروست.
سازمان غذا و دارو دستور جمع آوری فرآورده لاغری بلک اسلیم را به دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر و اعلام کرد که این فرآورده فاقد مجوز تولید، واردات، توزیع و عرضه است.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه به آب‌های بسته‌ بندی، آب معدنی می‌‌گویند، اما بسیاری از این‌ها آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه‌‌ها برداشت نمی‌شود، بلکه آب شرب معمولی است که مجدد تصفیه می‌‌شود، یعنی آب معمولی را مجدد تصفیه می‌کنند تا از نظر فاکتورهای سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته ‌بندی می‌‌کنند.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: به مرغ‌ها هورمون یا تریاک داده نمی‌‌شود و تنها چیزی که داده می‌شود، آنتی ‌بیوتیک است که بیمار نشوند، زیرا رشدشان بسیار سریع است و باید همراه غذا، آنتی بیوتیک بخورند که وجود آن را هم در گوشتِ مرغ بررسی کردیم و در هیچ موردی باقی ‌مانده ‌در مرغ وجود نداشت و اگر بود در حد مجاز بود.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با توجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و شیوع ویروس کرونا در موج چهارم، از هموطنان عزیز کشورمان خواهشمندیم از هرگونه برگزاری مراسم افطاری در این ایام به طور جدی پرهیز کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از عوامل افزایش ابتلا به ویروس کرونا را آلودگی هوا دانست راهکارهای تغذیه‌ای برای مقابله با این مشکل ارائه کرد.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت هر سال به صدا وسیما اعلام می‌شود، اما متاسفانه تبلیغات این کالاها اتفاق می‌افتد و به همین دلیل به سمت اصلاح محتوای تبلیغی رفتیم تا این موضوع سر و سامان پیدا کند.
مدیرکل امور فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: سالانه فهرست کالاهای آسیب‌رسان سلامت توسط وزیر بهداشت به ریاست سازمان صداوسیما ابلاغ می‌شود، اما صرفا اعلام ممنوعیت تبلیغات کاری از پیش نمی‌برد و به دنبال تعامل برای اصلاح محتوای تبلیغات هستیم.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: خطر مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا در افراد چاق و بویژه کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است و اکنون از هشت میلیون کودک زیر پنج سال کشور، ۱۴ درصد دچار اضافه وزن هستند.
انتها123456