تغذیه
معاون بهداشت وزارت بهداشت به دنبال حاشیه‌های ایجاد شده درباره اظهار نظر غیرکارشناسی در صداوسیما مبنی بر وجود آفلاتوکسین در شیر و لبنیات، از عدم استعلام و نظرخواهی این سازمان از وزارت بهداشت برای دعوت از کارشناسان حوزه سلامت خبر داد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اخبار کذب و خلاف واقعی مثل وجود سم آفلاتوکسین در شیر موجب می‌شود مردم همان مقدار شیر که مصرف می‌کردند را هم از سبد غذایی روزانه خود حذف کنند که این امر پیامدهای زیان‌باری دارد.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: این‌که لبنیات حاوی آفلاتوکسین باشد اجتناب ناپذیر است و همیشه و همه جا موجود بوده و هست و قاعدتا آفلاتوکسین در شیر غیر پاستوریزه به دلیل عدم کنترل بیشتر است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در همه سال‌های اخیر تلاش شده میزان آفلاتوکسین در محصولات غذایی کاهش یابد و حتی مروری بر مطالعات نشان می‌دهد این میزان در مواد غذایی از جمله لبنیات تولید داخل روند کاهشی داشته است.
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد افرادی که از شیر کم چرب مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که شیر پر چرب مصرف می‌کنند برای چندین سال، پیری بیولوژیکی کمتری را تجربه می‌کنند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: هدف از جاسازی قرص در کیک ها ایجاد وحشت در جامعه و نیز بی‌اعتبار کردن شرکت‌های تولید کننده این محصولات است.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: شایعه وجود پنبه، الیاف سلولزی و حتی پشم گوسفند در حلیم موجود در بازار از مدت‌ها پیش توسط برخی از رسانه‌های معاند و در فضای مجازی مطرح شده و هر ساله در ماه رمضان تکرار می‌شود.
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد پسرهایی که مادران‌شان در دوران بارداری دارای اضافه وزن یا چاق هستند، در سه سالگی مهارت‌های حرکتی بدتری دارند و بهره هوشی آنها در هفت سالگی پایین‌تر است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: جریان کیک‌های دست کاری شده پس از جهت گیری‌ها و توطئه دشمنان به یک بازی بچه‌گانه تبدیل شده است. سامانه پخش کاملی در حوزه مواد غذایی در کشور نداریم و باید از این ماجرا درس بگیریم تا نظام توزیع مواد غذایی از حالت سنتی خارج شود.
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: قرص‌هایی که در کیک‌ها و فرآورده‌های غذایی پیدا شده فراوانی و گستردگی زیادی ندارد و ما این موضوع را یک توطئه می‌دانیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک شبکه فاسد و خرابکار اقدام به جاسازی قرص در کیک کرده که به زودی شناسایی شده و با آن برخورد می‌شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: برنامه غنی سازی آرد نانوایی‌ها با ویتامین D برای جبران کمبود این ویتامین در کشور انجام و تا پایان امسال غنی سازی آرد به صورت پایلوت در بیرجند اجرا می‌شود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: وجود قرص و کپسول کاملا سالم و دست‌نخورده و بدون تغییر رنگ یا تغییر در قوام آن، در فرآورده‌های غذایی جهت تخریب وجهه کل صنعت غذا و شکلات کشور به عنوان یک صنعت پیشرو هدف‌گذاری شده است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: فروشگاه‌های مواد غذایی موظفند محصولات و فرآورده‌های غذایی را از شرکت‌های پخش مجاز و رسمی تحویل بگیرند و در صورت تحویل اقلام از پخش‌های غیرمجاز، در مقابل پیامد آن مسئول هستند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: موضوع وجود قرص در کیک و فرآورده‌های غذایی به نظر یک شایعه و یک موضوع امنیتی است و مستندات دقیقی برای وجود قرص در مواد غذایی مشاهده نشده و تاکنون گزارش نشده است.
زمستان تقریبا شروع شده و همه‌ چیز برای شروع انواع سرماخوردگی‌ها و آنفولانزاها مهیا است. در این هوای سرد برای جلوگیری از انواع بیماری‌ها و ویروس‌ها باید با خوردن غذاهای مغذی، سالم و استراحت به جنگ بیماری برویم و سیستم ایمنی بدن‌مان را تقویت کنیم.
رییس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: ٥٠ درصد علت مرگ‌های ناگهانی در کشور، سکته‌های قلبی و مغزی است و بیشتر افرادی که دچار این سکته‌ها می‌شوند، به کبد چرب مبتلا هستند.
کارشناس اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو اراک گفت: با وجود تمام مزایا و خواص عسل، هیچ راهی برای تشخیص اصل و تقلبی بودن آن جز آزمایش دقیق وجود ندارد و همین مساله منجر به ایجاد برخی باورهای اشتباه بین مردم و سوء استفاده برخی افراد سودجو از عدم آگاهی شده است.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: بررسی انجام شده در خصوص وضعیت سلامت دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۳ و ۹۴ نشان داد که از هر ۱۰ دانش آموز تقریبا یک نفر دارای اضافه وزن، بیش از یک نفر چاق و دو نفر چاقی شکمی داشتند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تبلیغات زیادی مبنی بر اثربخشی قارچ گانودرما در پیشگیری یا درمان برخی بیماری‌ها در فضای مجازی منتشر می‌شود که اغلب آن‌ها اغواگرانه و نادرست است.
انتها123456