روان‌شناسی
بر اساس داده‌های اتحادیه ملی بیماری‌های روانی آمریکا، بیش از ۱۰ میلیون نفر در ایالات متحده با اختلال دوقطبی زندگی می‌کنند که با نوسانات خُلقی شدید بین شیدایی و افسردگی مشخص می‌شود.
اولین کارگاه آموزشی ایران پزشک با عنوان «مدیریت زندگی شخصی و بهبود روابط» امروز جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ از ساعت ۹ تا ۱۳ در کافه ایوان ربط تهران برگزار می‌شود.
سلامت روان یکی از دغدغه‌های پنهان جامعه است که با وجود شرایط اجتماعی و اقتصادی تحت خطر و آسیب قرار دارد و شاید پوشش بیمه‌ای خدمات سلامت روان بتواند افراد بیشتری را برای استفاده از مشاوره و روان درمانی ترغیب کند.
انجمن علمی روان‌ پزشکان ایران در مورد بازتاب‌های درگذشت مرحوم کیومرث پوراحمد در اطلاعیه‌ای نوشت: باور داریم پرداخت رسانه‌ای و عمومی به این ماجرا از قضا باید دقیق‌تر و با مراعاتی بیش از زمان‌های دیگر صورت پذیرد.
محققان آزمایش خون جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند ریسک بروز اضطراب در افراد و اثر عوامل دیگر بر آن را مشخص کرده و همچنین قادر به تشخیص شدت اضطراب در افراد مبتلا به این مشکل و پیشنهاد بهترین درمان برای رفع این بیماری است.
نایب رییس انجمن روان شناسی بالینی گفت: اشکال مختلف روان درمانی شامل مشاوره، زوج درمانی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد.
شفقت به خود دارای عناصری است که باید با آنها آشنا باشیم تا خودمان را دوست بداریم و با خودمان مهربان شویم و دچار مشکلات ناشی از سرزنش‌های درونی نسبت به خودمان نشویم.
محققان و پزشکان اعلام کردند: بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که جوانان مبتلا به افسردگی یا اضطراب، بیشتر با حملات قلبی، سکته مغزی و عوامل خطرزا برای بیماری‌های قلبی‌ عروقی مواجه هستند.
شناخت هیجان و احساسات از ارکان اساسی کنترل رفتار به حساب می‌آید و اگر در لحظه‌ای که خشمگین می‌شویم بتوانیم احساس‌مان را درک کنیم، به دنبالش خواهیم توانست به رفتار خودمان مسلط شویم و در واقع از کلام یا رفتار سراسر هیجان و خالی از عقل و منطق دوری کنیم.
اختلال خلقی فصلی نوعی افسردگی است که به تغییرات فصول مربوط می‌شود تقریبا در زمان‌های مشابهی هر سال شروع شده و پایان می‌یابد و اگر شما مانند اکثر افراد مبتلا به افسردگی فصلی باشید، علائم آن در ابتدای پاییز شروع شده و تا ماه‌های زمستان ادامه می‌یابد.
چاقی یکی از عوامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که روند رو به رشدی دارد، اما ظاهرا نظام سلامت چندان توجهی به آن ندارد و فقط به هشدار بسنده می‌کند، سواد سلامت جامعه نیز در این رابطه دچار نقص است و به نظر می‌رسد در این زمینه به پویش‌های اجتماعی نیاز داریم.
مهدیه لشکری، کارشناس ارشد روان شناسی در یادداشت اختصاصی برای ایران پزشک درباره یکی از روش‌های افزایش شادمانی و کارایی بیشتر نوشت: معاشرت با افراد امن و دوستان صمیمی یا پرداختن به فعالیت‌های مورد علاقه در روزهای تعطیل آخر هفته، در افزایش شادمانی و کارایی بیشتر در هفته آینده بسیار موثر است.
فرسودگی شغلی از عوامل بنیادی کاهش عملکرد کاری بوده و تاثیر مخربی بر سلامت جسم و روان کارکنان دارد و موجب کاهش کیفیت خدمات و کارایی می‌شود و به همین دلیل مدیران باید به فرسودگی شغلی به ویژه در نظام سلامت اهمیت داده و نسبت به شناسایی به موقع و واکنش مناسب حساس باشند.
دکترای روان شناسی بالینی و مثنوی پژوه گفت: در ادبیات ما و در علم روان شناسی به این موضوع بسیار تاکید شده که زن نقش تعلیمی و آموزشی دارد و کوچکترین رفتار و افکار زنان روی اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.
محققان در ایالات متحده آمریکا پس از ۸ سال تحقیق روی ۱۳ هزار فرد ۵۰ سال به بالا متوجه شدند که زندگی هدفمند می‌تواند خطر مرگ زودرس را در افراد کاهش دهد.
روان‌شناسی زرد مفهومی است که برخی افراد برای رد کردن نظریه‌های ساده روان‌شناسی که عوام پسندانه است به کار می‌برند، اما آیا درواقع مفهومی به نام روان‌شناسی زرد وجود دارد و سودمند است یا افراد به این وسیله از درمان فاصله می‌گیرند.
محققان می‌گویند حدود نیمی از کسانی که به مراقبت‌های سلامت روان نیاز دارند، این خدمات را در ایالات متحده آمریکا دریافت می‌کنند، در حالی‌که خودکشی دومین عامل مرگ و میر کودکان و نوجوانان در این کشور محسوب شده و میزان خودکشی جوانان در دهه گذشته افزایش یافته است.
رییس جمهوری در جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که پس از ۵ سال وقفه برگزار شد، مواردی مانند تامین غذای سالم، خدمات جامع سلامت، بهره مندی عادلانه مردم از سبد سلامت، سلامت روان جامعه، سبک زندگی مطلوب و حمایت از خانواده را به عنوان اولویت‌های دولت در حوزه سلامت برشمرد.
معاون فنی دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به افزایش شیوعی برخی اختلالات روان پزشکی پس از شیوع کرونا، در عین حال برنامه‌ها و جزییات ارائه خدمات رایگان روان پزشکی در شبکه‌های بهداشتی را تشریح کرد.
دفتر سلامت روان وزارت بهداشت خبر داد که طبق نتایج یک پیمایش ملی که در سال 1399 انجام شده، تعداد مبتلایان اختلالات روان در کشور به 29 درصد افزایش یافته و روزنامه اعتماد در گزارشی به این موضوع پرداخته است.
انتها123456