روان شناسی
روسای انجمن علمی روان پزشکان ایران و جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن ارائه راهکارهایی برای پیشگری از خودکشی دستیاران تخصصی پزشکی، پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای برای مداخله فوری در این زمینه را ارائه دادند.
با حکم رییس جمهوری، به استناد قانون تشکیل سازمان نظام روان‌ شناسی و مشاوره و پیشنهاد شورای مرکزی آن سازمان، طی حکمی علی فتحی آشتیانی را به عنوان رییس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.
روزنامه آرمان ملی در گزارشی به موضوع افسردگی در ایران پرداخت و نوشت: در کشور ما تعداد مبتلایان به افسردگی در زنان دو برابر مردان است و در مقایسه‌های استانی، تهران بیشترین تعداد و گیلان و یزد کمترین تعداد مبتلا به افسردگی را دارند.
دهه‌هاست که برخی ادعا می‌کنند انسان به طور متوسط تنها از 10 درصد از مغز خود استفاده می‌کند، اما دانشمندان واقعاً چه نظری درباره این ادعا دارند و ایده تا چه حدی صحت دارد.
اختلال بد ریخت انگاری جزو اختلال‌های وسواسی است که در آن، افراد به جای وسواس پاکی، به ظاهر و زیبایی و تقارن اندام بدن خود توجه افراطی می‌کنند و حتی ممکن است به مراحلی از افسردگی یا احتمال خودکشی برسند.
بخشی از خود انضباطی یا انضباط شخصی ارثی است و بخشی از آن قابل یادگیری و اکتسابی است، اما آیا انضباط شخصی روی عزت نفس افراد موثر است و اگر فردی انضباط شخصی نداشته باشد، می‌تواند به خواسته‌های خود دست پیدا کند و موفق شود؟
قرار است انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به صورت قانونی و تحت نظر دولت در 27 مرداد برگزار شود، اما برخی افراد در این فرآیند مداخله کرده و نظرات دیگری مطرح می‌کنند.
سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری گوارشی است که بخش زیادی از مراجعه کنندگان به مطب‌های پزشکان متخصص گوارش را به خود اختصاص می‌دهد و یکی از درمان‌های آن، روان درمانی و کنترل استرس است.
نتایج مطالعات محققان می‌گوید که وجود گوشی در کنار ما حتی اگر خاموش باشد، حواس ما را پرت می‌کند و باعث می‌شود از پس کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند، برنیاییم.
پیش نویس لایحه حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات روان که فرآیند تدوین آن از سال ۱۳۸۲ در کشور آغاز شده بود، سال گذشته از مجلس شورای اسلامی برای اصلاح پس گرفته شد و همچنان تکلیف آن مشخص نیست.
حقوق بیماران در سال‌های اخیر در جهان مورد توجه روز افزون قرار گرفته و در این میان با توجه به افزایش بار بیماری‌ها و اختلالات روانی و پیچیدگی ارائه خدمات به این افراد و مشکلات اجتماعی آنها، جای خالی حمایت حقوقی از مبتلایان به اختلالات روانی را پر رنگ‌تر کرده است.
انجمن مشاوره ایران در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اعلام‌ کرد: مهم­ترین پرسش ما از شما این است که طبق کدام قانون، انتخابات این سازمان سه سال به تعویق افتاده است؟
بر اساس داده‌های اتحادیه ملی بیماری‌های روانی آمریکا، بیش از ۱۰ میلیون نفر در ایالات متحده با اختلال دوقطبی زندگی می‌کنند که با نوسانات خُلقی شدید بین شیدایی و افسردگی مشخص می‌شود.
اولین کارگاه آموزشی ایران پزشک با عنوان «مدیریت زندگی شخصی و بهبود روابط» امروز جمعه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ از ساعت ۹ تا ۱۳ در کافه ایوان ربط تهران برگزار می‌شود.
سلامت روان یکی از دغدغه‌های پنهان جامعه است که با وجود شرایط اجتماعی و اقتصادی تحت خطر و آسیب قرار دارد و شاید پوشش بیمه‌ای خدمات سلامت روان بتواند افراد بیشتری را برای استفاده از مشاوره و روان درمانی ترغیب کند.
انجمن علمی روان‌ پزشکان ایران در مورد بازتاب‌های درگذشت مرحوم کیومرث پوراحمد در اطلاعیه‌ای نوشت: باور داریم پرداخت رسانه‌ای و عمومی به این ماجرا از قضا باید دقیق‌تر و با مراعاتی بیش از زمان‌های دیگر صورت پذیرد.
محققان آزمایش خون جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند ریسک بروز اضطراب در افراد و اثر عوامل دیگر بر آن را مشخص کرده و همچنین قادر به تشخیص شدت اضطراب در افراد مبتلا به این مشکل و پیشنهاد بهترین درمان برای رفع این بیماری است.
نایب رییس انجمن روان شناسی بالینی گفت: اشکال مختلف روان درمانی شامل مشاوره، زوج درمانی تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و از ابتدای سال ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد.
شفقت به خود دارای عناصری است که باید با آنها آشنا باشیم تا خودمان را دوست بداریم و با خودمان مهربان شویم و دچار مشکلات ناشی از سرزنش‌های درونی نسبت به خودمان نشویم.
محققان و پزشکان اعلام کردند: بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که جوانان مبتلا به افسردگی یا اضطراب، بیشتر با حملات قلبی، سکته مغزی و عوامل خطرزا برای بیماری‌های قلبی‌ عروقی مواجه هستند.
انتها123456