روان شناسی
تحقیقات و بررسی‌های انجام‌ شده بر مدیران ۲۰۰ شرکت نشان می‌دهد علاوه‌ بر بهره هوشی و مهارت فنی در یک حوزه تخصصی، هوش هیجانی نیز دارای اهمیت ویژه است و در سطوح ارشد سازمانی، هوش هیجانی حدود ۹۰ درصد تفاوت رهبران و مدیران با سایرین را موجب می‌شود.
افرادی که تاکنون موفق به اخذ پروانه اشتغال تخصصی از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره شده‌اند می‌توانند برای آغاز به کار خود دفتر شخصی تاسیس کرده یا با مراکز دارای مجوز از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره همکاری کنند.
رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره گفت: صدور پروانه‌های اشتغال تخصصی روان شناسان به صورت آنلاین انجام می‌شود و افراد می‌توانند برای دریافت فایل پروانه اشتغال خود به سایت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره مراجعه کنند.
سلامت روان، کلید واژه‌ای است که در سال‌های اخیر و به خصوص پس از همه گیری کرونا بیشتر از همیشه در جامعه شناخته شده و جا افتاده، رخدادی مبارک است که هرچند به دنبال یک همه گیری نامبارک اتفاق افتاد، اما جامعه را بیشتر از همیشه با اهمیت و توجه به آن آشنا کرد.
به نظر می‌رسد پاسخ این پرسش که «از چند سالگی پیر محسوب می‌شویم؟» در حال تغییر است، زیرا عمر مردم طولانی‌تر شده است، دیرتر بازنشسته می‌شوند و تا سنین بالاتری همچنان از سلامتی جسمی و روحی برخوردارند و احساس جوانی می‌کنند.
عوامل خطر و متغیرهای مختلفی در زمینه اقدام به خودکشی وجود دارند که می‌توانند احتمال خودکشی در فرد را بیشتر کنند و باید توجه ویژه‌ای به این موارد داشت و در عین حال در برخی موارد، از روان شناسان کمک گرفت.
سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، برنامه زمان‌بندی دعوت به مصاحبه استان تهران برای آزمون صاحیت حرفه‌ای روان شناسان را اعلام و از داوطلبان درخواست کرد بر اساس برنامه زمان‌بندی در جدول‌ها برای مصاحبه حاضر شوند.
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: مراکز سراج در ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی و ۲۵ استان راه اندازی شده و اخیرا چندین مرکز سراج در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد شده و توسعه این مراکز در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.
معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، زمان انجام مصاحبه حضوری پذیرفته شدگان آزمون صلاحیت حرفه‌ای استان تهران را اعلام کرد و گفت: رویکرد سازمان، اعتماد، خوش بینی و دفاع از حقوق نیروهای فرهیخته کشور است.
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۸۳ مرکز سراج در کشور فعالند که در نظر داریم به ۱۰۰ مرکز افزایش یابد و در این مراکز، خدمات سلامت روانی و اجتماعی به صورت کاملا رایگان ارایه می‌شود.
موسیقی درمانی شیوه‌ای جدید در دانش پزشکی محسوب می‌شود، اما تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سابقه تاریخی درمانگری به کمک موسیقی در رشته‌های مختلف پزشکی، قدمت زیادی دارد و در گذشته‌های دور از موسیقی برای مقابله با امراض و مداوای برخی بیماری‌ها بهره‌مند می‌شدند.
سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در اطلاعیه‌ای شرایط مصاحبه پذیرفته‌شدگان آزمون کتبی صلاحیت حرفه‌ای را اعلام کرد که بر این اساس، مصاحبه در بر گیرنده مجدد موارد آزمون کتبی نیست و شامل گزارش داوطلب از شرایط جاری خود و سوابق تحصیلی است.
سازمان غذا و داروی آمریکا به اولین ابزار درمان دیجیتال تجویزی برای اختلال افسردگی اساسی که یک اپلیکیشن موبایل به‌ نام Rejoyn است و در کنار داروهای ضد افسردگی برای افراد ٢٢ سال به‌ بالا استفاده می‌شود، تاییدیه داد.
ماجرای خودکشی دستیاران پزشکی یا رزیدنت‌ها که در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه رسانه‌ای شده، نشان از وضعیت هشداری دارد که اگر سریع‌تر به آن رسیدگی نشود، هر از گاهی شاهد سوت ممتد و ایستادن زندگی یکی از این افراد هستیم که خودشان برای زندگی بخشیدن به بیماران در حال آموزش هستند.
مدیرعامل انجمن اوتیسم گفت: جامعه اوتیسم به حضور و تربیت مراقبین برای نگهداری این فرزندان در خانه حتی برای چند ساعت نیاز دارند، زیرا خانواده‌هایی که فرزندان اوتیسم دارند به‌ ویژه پدرها و مادرها زندگی عادی ندارند و به دلیل سبک زندگی، میزان استرس، افسردگی و آسیب‌های روحی و روانی، ما شاهد افزایش افکار خودکشی در این خانواده‌ها هستیم.
اختلال تبدیلی یا همان اختلال علامت نورولوژیک کارکردی شامل علائم یا نقایصی موثر بر کارکردهای حسی یا حرکتی ارادی است و وجود یک اختلال طبی دیگر را به ذهن متبادر می‌کند، اما ناشی از عوامل روان‌شناختی به نظر می‌رسد، زیرا به دنبال تعارضات یا عوامل استرس زا بروز کرده است.
عادت‌ها بخش مهمی از زندگی و رفتارهای ما را تشکیل می‌دهند که گاهی مطلوب هستند و گاهی نامطلوب، اما چطور می‌توان عادت‌های مطلوب را تقویت کرد و از طرفی چطور می‌توان موانعی سر راه عادت‌های نامطلوب ایجاد کرد.
بی اشتهایی عصبی اختلالی محسوب می‌شود که شایع‌ترین سن شروع آن در نوجوانی است و بر اساس پژوهش‌ها بیشتر در زنان شیوع دارد و همچنین در ۶۵ درصد موارد با افسردگی همراه می‌شود، اما چه علائمی دارد و چطور می‌توان آن را درمان کرد.
آمارهای قابل اتکا و رسمی از تعداد اعمال جراحی زیبایی در ایران وجود ندارد و بسیاری از آمارهای ارائه شده گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای هستند، اما رشد این نوع از اعمال جراحی در جامعه به وضوح قابل مشاهده است و باید دید که چرا ایرانیان تا این حد به دنبال زیباتر دیده شدن هستند و اصولا دلیل این رویکرد پرشتاب در دهه اخیر چیست.
معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام روان شناسی و مشاوره درباره مصاحبه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روان شناسان و مشاوران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مصاحبه با پذیرفته شدگان آزمون، پیچیده نخواهد بود و فقط گفت‌وگویی درباره مسیر علمی و تحصیلی افراد است و نیازی به گذراندن دوره خاص ندارد.
انتها123456