روان شناسی
معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام روان شناسی و مشاوره درباره مصاحبه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روان شناسان و مشاوران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مصاحبه با پذیرفته شدگان آزمون، پیچیده نخواهد بود و فقط گفت‌وگویی درباره مسیر علمی و تحصیلی افراد است و نیازی به گذراندن دوره خاص ندارد.
اسکیزوفرنی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی وخیم است، اما ماهیت اساسی آن هنوز روشن نشده و هیچ‌گونه روش بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری روانی وجود ندارد.
به اطلاع متقاضیان شرکت‌کننده در آزمون کتبی صلاحیت حرفه‌ای سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران می‌رساند که کارنامه داوطلبان آزمون مذکور در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است.
رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران زمان اعلام نتایج آزمون صلاحیت حرفه‌ای روان شناسان و مشاوران و همچنین زمان برگزاری مصاحبه حضوری جهت اخذ پروانه اشتغال را اعلام کرد.
کنار آمدن با یک بیماری مزمن سلامتی اغلب مستلزم یک فرآیند سازگاری اساسی است و در این راستا روان شناس به فرد کمک می‌کند تا تاثیر شرایط خود را بر زندگی‌اش درک کند و درک معناداری از آن‌ها داشته باشد.
اکثر مردم مه مغزی را تجربه کرده‌اند و اغلب آن را به عنوان احساس ابری بودن سر توصیف می‌کنند، اما علت شکل گیری و علائم مه مغزی چیست و چطور می‌توان به آن پایان داد؟
افسردگی همیشه آشکار نیست و گاهی برخی تلاش می‌کنند تا علائم افسردگی را از اطرافیان پنهان کرده و چیزی بروز ندهند، اما علائم این نوع از افسردگی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟
دغدغه بسیاری از زوج‌هایی که به روان شناسان مراجعه می‌کنند، بی کیفیت بودن رابطه است، در حالی‌که بسیاری از این افراد شاید تحصیلات دانشگاهی بالایی داشته باشند، اما سواد رابطه عاطفی ندارند، زیرا آموزش ندیده‌اند.
ماتریس آیزنهاور به ماتریس فعالیت‌های ضروری و مهم گفته می‌شود و در واقع ابزاری است که به شما در الویت‌بندی و تعیین کارها و فعالیت‌ها بر اساس ضرورت و اهمیت آن کمک می‌کند و به راحتی پی می‌برید چه کارهایی را می‌توانید واگذار کنید یا اصلا انجام ندهید.
مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمارها و ارقام متفاوتی در ارتباط با میزان ابتلای جامعه ایرانی به افسردگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، اما این آمارها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، صحت ندارد.
سطح امید می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی ما داشته باشد و در واقع افراد امیدوار، اشتیاق و ذوقی دارند که منجر به تقویت انرژی می‌شود، اما چطور می‌توان راه‌هایی برای امیدواری پیدا کرد و کلید امیدواری کجاست؟
آیا خودت رو دوست داری و می‌تونی دست خودت رو بگیری و ببری کافه؟ اصلا خودت رو پذیرفتی؟ می‌دونی برای این‌که خودت رو دوست داشته باشی، ابتدا باید خودت رو بپذیری؟
تقریبا یک سوم زندگی انسان به خواب می‌گذرد و باید بدانیم که مغز برای کارکرد صحیح خود به خواب نیاز دارد، اما برخی افراد به دلایلی با اختلال بی خوابی مواجه می‌شوند و همین بی خوابی می‌تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.
برخی از جوانان برای فرار از بسیاری مشکلات و ناملایمات یا سرخوشی‌های کوتاه مدت، به سوءمصرف انواع مواد مخدر یا داروهای روان گردان و آرام بخش روی می‌آورند، تا لحظه‌ای یا ساعت‌هایی را به بی خیالی بگذرانند، اما آسیب‌های مرگ بار آن را در نظر نمی‌گیرند و به دامن مسمومیت‌های شدید و حتی مرگ می‌افتند، چون آموزش مناسبی ندیده‌اند.
اولین آزمون صلاحیت حرفه‌ای روان شناسان و مشاوران جهت اخذ پروانه اشتغال به کار در ۱۵ دی ماه ۱۴۰۲ برگزار شد و حدود ۱۶ هزار نفر در آن شرکت کردند و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.
حمله پانیک دوره ناگهانی ترس یا وحشت شدید است که امکان دارد از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، ولی این حمله عصبی دقیقا چیست و چه علائمی دارد و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟
حوادثی مثل آتش سوزی یا سیل یا زلزله می‌توانند در افرادی که در این حوادث حضور داشته‌اند، منجر به شکل گیری آسیب‌های روانی مانند اختلال اضطراب پس از سانحه شود که این اختلال اگر به موقع تشخیص داده نشده و با مداخله روان درمانی برطرف نشود، زندگی فرد را تا سال‌ها درگیر خواهد کرد.
اوایل آبان ماه امسال بود که پوشش بیمه‌ای خدمات روانشناسی به صورت رسمی اعلام شد، اما بسیاری از روانشناسان بالینی و سلامت همچنان اطلاعی از جزییات نداشته و نمی‌دانند چطور می‌توانند خدمات خود را با پوشش بیمه‌ای به مراجعه کنندگان ارائه کنند.
مکانیسم‌های پیچیده‌ای که محرک‌های عشق در مغز ایجاد می‌کنند، باعث می‌شوند تا در میان تمام محرک‌های خروجی، برای معشوق خود بالاترین اولویت را قائل شویم و حالا دانشمندان برای اولین‌بار نشان داده‌اند که تجربه عشق رمانتیک چگونه می‌تواند سیستم فعال‌ساز رفتاری مغز را تغییر دهد.
معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران پزشک با اعلام شرکت ۱۶ هزار نفر در آزمون صلاحیت حرفه‌ای روان شناسان و مشاوران، گفت: آزمون امروز در ۳۵ شهر برگزار می‌شود.
انتها123456