بازرسی و اعتباربخشی
مدیرکل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: ششمین دوره اعتباربخشی بیمارستانی از ۲۶ خرداد آغاز شده و هزار بیمارستان طی این دوره ارزیابی و اعتباربخشی می‌شوند و در مرحله نخست حدود ۲۴۵ بیمارستان تا پایان مرداد اعتباربخشی خواهند شد.
استاد سیاست گذاری و مدیریت سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در سازمان‌های بهداشتی و درمانی، مدیران خوبی تربیت نشده‌اند و به همین دلیل برنامه‌های مختلف در نظام سلامت نوشته می‌شود، اما به خوبی جواب نمی‌دهد، زیرا مدیران خوبی نداریم.
وزارت بهداشت نسبت به سزارین‌های تقویمی هشدار داده و ثبت کلیه موالید در ۲۴ ساعت امروز در کلیه بیمارستان‌ها را الزامی کرده است، اما آیا در چنین شرایطی امروز صف سزارین در بیمارستان‌ها شلوغ خواهد بود؟
معاون درمان وزارت بهداشت از آغاز اعتباربخشی بیمارستان‌ها از ابتدای خرداد ماه خبر داد و گفت: اعتباربخشی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به هیچ عنوان به تعویق نمی‌افتد و طبق برنامه زمان بندی انجام می‌شود.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از رسیدگی فوری به پرونده‌های زیرمیزی پزشکان خبر داد و گفت: گروکشی از بیمار در زمانی که نیازمند دریافت خدمات پزشکی است و مجبور کردن به پرداخت پول اضافه، سکه، ارز یا موارد مشابه تخلف است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بیمارستان توتونکاران رشت به دلیل نداشتن استاندارد‌های لازم و مجوز‌هایی قانونی پروانه بهره‌برداری، مسئول فنی و اعتباربخشی به صورت موقت تعطیل شد.
تداخل دارویی یکی از مهمترین خطاهای پزشکی محسوب می‌شود که به خصوص در سالمندان آثار زیان‌بار بیشتری دارد و با توجه به اهمیت بروز آن در بیماران سرپایی باید مورد توجه نظام سلامت قرار بگیرد.
رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه سازمان آتش‌ نشانی ۵ اخطار و شهرداری منطقه ۳ نیز دو اخطار به بیمارستان گاندی ابلاغ کرده بودند، گفت: رییس بیمارستان از نا ایمن بودن ساختمان مطلع بوده است.
مدیرعامل سازمان آتش‌ نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، نمای کامپوزیت را عامل انتقال و گسترش آتش به سایر طبقات بیمارستان گاندی اعلام کرد و گفت: در میان لایه‌های کامپوزیت ماده مشتعل همچون بنزین وجود دارد که نمی‌دانم کدام آزمایشگاه این نما را تایید کرده است.
رییس شورای شهر تهران گفت: برخی بیمارستان‌های قدیمی نا ایمن هستند و به چند بیمارستان اخطار داده شده که نسبت به ایمن‌سازی یا حتی تغییر ساختمان اقدام کنند، اما ساختمان‌های جدید از مقاومت و ایمنی برخوردار هستند.
رییس مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت با اشاره به نقش قابل توجه بخش خصوصی در حوزه درمان و اخذ رتبه «عالی و برتر» در اعتبار بخشی از سوی بسیاری از مراکز درمانی خصوصی گفت: به زودی اعتباربخشی مراکز جراحی محدود به صورت سامانه‌ای انجام می‌شود.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در شش ماه اول امسال ۲ هزار و ۶۰۰ پرونده در زمینه دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی به مراجع قضایی ارسال شده و از قوه قضاییه می‌خواهیم تا در این زمینه به وزارت بهداشت کمک کرده و مجازات بازدارنده برای افراد فاقد صلاحیت که در امور پزشکی دخالت کرده و به جان مردم آسیب می‌زنند، اعمال کند.
مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت بر لزوم برخورد جدی با مقصران احتمالی فوت نوزاد شش ماهه در بیمارستان مفید تاکید کرد و گفت: اگر قصوری شده باشد، قطعا برخورد می‌شود.
برخی پزشکان می‌گویند: حوادث ناگوار و جبران ناپذیری زیر پوست کلینیک‌ها و مراکز جراحی به دلیل دخالت افراد غیرپزشک یا غیرمتخصص در امور درمانی در حال رخ دادن است که اگر نظارت‌ها بیشتر، دقیق‌تر و مستمر نشود، پیامدهای سنگین و روز افزونی بر سیستم سلامت، جامعه و خانواده‌ها خواهد داشت.
معاون حقوق عامه دادستان کل کشور در نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر برنامه‌ریزی لازم به منظور تامین و تخصیص کادر درمانی زن جهت حضور در مراکز درمانی در سراسر کشور تاکید کرد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: علاوه بر نظارت‌های مستمر و روتین ادارات نظارت بر درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح استان تهران، بر اساس تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته، مقرر شده که ادارات زیر مجموعه این سه دانشگاه به صورت ضربتی و با همکاری با یکدیگر از بیمارستان‌های محدوده هر دانشگاه بازدید کنند.
بر اساس اعلام معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور، تعداد هشت بیمارستان در تهران در فهرست ساختمان‌های نا ایمن قرار دارند.
نظام بیمه‌های سلامت در کشور ما مجبور هستند خدمات را از بخش دولتی خریداری کنند، اما امکان انتخاب نوع، کیفیت و کمیت و بهای خدمات را ندارد و این اجبار منجر به هدر رفت منابع و افت محسوس و روزافزون کیفیت خدمات سلامت می‌شود، در حالی که به گفته کارشناسان، چاره کار خرید راهبردی خدمات سلامت است.
ادغام آموزش پزشکی با خدمات درمانی در یک بازه زمانی به دلایلی مانند کمبود نیروی انسانی یا ارتقای کیفیت آموزش انجام شد اما اکنون زمان آن رسیده که این موضوع توسط کارشناسان به صورت بی‌طرفانه بررسی شده و مزایا و محدودیت‌های آن مشخص و مشکلات برطرف شود.
میزان نارضایتی بیماران از بیمارستان‌های آموزشی درمانی کم نیست و شاید بتوان عمده‌ترین دلیل آن را حضور کم استادان در این بیمارستان‌ها و معطلی بیماران در اورژانس و بخش‌ها و البته هتلینگ ضعیف دانست که نظام سلامت باید این مسائل را برای ارتقای این گونه بیمارستان‌ها مورد توجه قرار دهد.
123456