طب سنتی
نمایندگان مردم در مجلس، وزارت بهداشت را مکلف کردند تا پایان سال ۱۴۰۲ ادغام خدمات طب ایرانی را در شبکه بهداشتی کشور به پوشش صد درصدی برساند و نیز به منظور کاهش پرداخت از جیب مردم حداقل ۳ خدمت حوزه طب ایرانی را تحت پوشش بیمه قرار دهد.
دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ گفت: انتظار نداریم درمان طب سنتی یا ایرانی بتواند برای کرونا پیشگیری کامل کند، اما می‌تواند علائم کرونا را بهتر کرده یا طول مدت بستری را کم کند.
وزیر بهداشت گفت: برای گسترش طب ایرانی و مکمل به صورت علمی باید هم فهمی و درک متقابل را تقویت و آشتی بین دو جناح طب مدرن و ایرانی را ایجاد کنیم و در شورای سیاستگذاری طب ایرانی و مکمل باید کمیته‌ها و زیر کمیته‌هایی تشکیل شود تا هر دو طرف تعامل و گفت‌وگو کنند.
نتیجه پژوهش‌های بالینی فرآورده‌های سنتی با حضور سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا بررسی شد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که ۴ فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی برای بهبود علائم کرونا از سازمان غذا و دارو مصوبه گرفته و دو مورد مجوز تولید موقت ۶ ماهه دریافت کرده‌اند، اما هیچ کدام داروی درمان کرونا نیستند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون داروی شیمیایی یا طبیعی یا گیاهی برای درمان قطعی بیماری کووید ۱۹ تولید نشده و حتی اگر دارویی در حوزه طب سنتی هم تولید شود، پیش از هر چیز باید اثربخشی و بی خطر بودن آن اثبات شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بیماری کرونا و بیماری‌های غیرواگیر تاکنون آموزه‌های بزرگی برای داشته و به ما یاد داده که همواره به ارتقا و انعطاف‌پذیری سبک زندگی نیاز داریم.
وزیر بهداشت گفت: طب ایرانی و سنتی ما نباید در دست پلید جهل و خرافه قربانی شود و علمای دانشگاه‌ها باید به این عرصه وارد شوند تا بتوانند آن ریشه‌های اصیل و ناب طب ایرانی و سنتی ما را زنده کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: باید به نیازهای موجود در حوزه سلامت توجه کنیم و یکی از این نیازها طب سنتی و ایرانی است و مقرر شده بهورزها در خانه‌های بهداشت آموزش‌هایی در این زمینه دریافت کنند تا به مردم مشاوره درستی دهند.
طرح آزمایشی ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، فردا با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز می‌شود.
حواشی خرافی و غیرعلمی مرتبط با کرونا در همه دوران شیوع این ویروس، پررنگ‌تر از متن بوده و این در حالیست که صاحبنظران حوزه بهداشت و پزشکی بارها این موارد را نادرست اعلام کرده و از مردم خواسته‌اند که اطلاعات و محتوای صحیح را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رسانه‌های رسمی کشور دنبال کنند.
معاون اجرایی اداره کل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: تاکنون از نقاط مختلف کشور درخواست‌هایی برای مجوز فرآورده درمان کرونا داشته‌ایم، اما هیچ‌گونه مجوزی برای فرآورده‌های سنتی و مکمل در درمان کووید ۱۹ صادر نشده و هیچ فرآورده‌ای مجوز مطالعه بالینی را نگرفته است.
سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: تخلفات برخی عطاری‌ها معضل بزرگی است و به طور مثال بسیاری از داروهایی که برای درمان چاقی ارائه می‌شود دارای کورتون و بسیاری از داروهایی که به منظور ترک اعتیاد به مشتریان فروخته می‌شود دارای مواد مخدر است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به عنوان وزارت بهداشت و مجموعه متولی نظام سلامت باید نقش خرافه و شارلاتانیزم را از طب سنتی جدا کنیم.
معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت از اجرای طرح درمان تلفیقی طب ایرانی و طب رایج در بیمارستان امام ‌رضا (ع) دانشگاه علوم پزشکی ارتش و درخواست مشاوره طب ایرانی و ویزیت متخصصان این حوزه توسط پزشکان معالج بیماران کرونایی بستری در این بیمارستان خبر داد.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری خود به ویدیوی خوردن ادرار شتر برای درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا واکنش نشان داد.
رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: موضوع سیگار و مواد مخدر هم مانند مصرف الکل به اشتباه مطرح شده و هیچ شواهد علمی وجود ندارد که افراد معتاد به سیگار یا مواد مخدر بهبودی بیشتر یا ابتلای کمتری دارند و هیچ موضوع علمی این بحث را تایید نمی‌کند.
وزیر بهداشت معتقد است که دانشمندان طب سنتی و مکمل در کنار متخصصان پزشکی مدرن باید با هم‌افزایی به درمان کرونا بپردازند و این عرصه جایگاه شیادان و عوام‌فریبان در پوشش طب اسلامی و ایرانی نیست.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با ادغام طب سنتی در طب مکمل و نظام بهداشت و درمان کشور، بخش زیادی از مشکلات و حواشی این حوزه رفع خواهد شد.
دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، اجرای پوشش بیمه‌ای ویزیت متخصصان طب سنتی ایرانی را به سازمان‌های بیمه‌گر پایه ابلاغ کرد.
12345