بیمه
اختلال در محافظت مالی در برابر هزینه‌های سلامت، یکی از بیماری‌های نظام‌های سلامت جهان است و دولت‌ها در کشورهای مختلف مدام به این فکر می‌کنند که چطور می‌توان از طریق حمایت از خانواده‌ها در مقابل هزینه‌های فقرزای سلامت و کاهش سهم پرداختی بیماران، رفاه اجتماعی و رضایت‌مندی را بیشتر کرد.
وزیر بهداشت از پوشش ۹۰ درصدی خدمات درمانی ناباروری خبر داد و گفت: سه و نیم میلیون فردِ نابارور در کشور داریم و این افراد چنانچه از خدمات درمانی خوبی بهره مند شوند، می‌توانند صاحب فرزند شوند.
رییس جمهوری از دستگاه‌های اجرایی خواست در راستای امید آفرینی، اخبار اقدامات و تلاش‌های خود را اعلام کنند و گفت: یکی از خبرهای امید آفرین این روزها، اقدامی است که وزارت بهداشت در تحت پوشش بیمه سلامت قرار دادن بیش از پنج میلیون نفر انجام داده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای مراقبت‌های پرستاری در منزل هم باید تعرفه درستی در نظر گرفت و صیانت از حقوق مردم در نظر گرفته شود.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سازمان بیمه سلامت با تعرفه دولتی و عمومی غیر دولتی ۹۰ درصد هزینه‌های درمان ناباروری را پرداخت می‌کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از پوشش ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت سه دهک پایین جامعه و ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت حاشیه شهرها در بیمه همگانی سلامت خبر داد.
تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ ابلاغ شده و بر اساس قانون در مورد پرداخت از جیب مردم، ۱۰ درصد هزینه در بخش بستری و ۳۰ درصد هزینه در بخش سرپایی توسط بیمه شدگان و بقیه توسط سازمان‌های بیمه گر پایه پرداخت می‌شود.
بیمه همگانی سلامت یکی از ستون‌های اصلی هر جامعه برای داشتن نیروی انسانی سالم و توانمند است، از این رو دولت‌ها در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته به اهمیت این موضوع پی برده‌اند. آمار ارائه شده حکایت از آن دارد که ۵۰۰ هزار نفر در کشور فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای هستند.
مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت از آغاز پوشش بیمه‌ای حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر که فاقد پوشش بیمه بودند، خبر داد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی محمود رضا محقق دولت آبادی را به عنوان دبیر شورای عالی بیمه سلامت و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری بیمه‌های سلامت منصوب کرد.
طرح نسخه الکترونیک از اول دی‌ ماه ۱۴۰۰ به صورت رسمی در کشور اجرا و با مهلت‌ خواهی برخی از ارکان اجرایی تا اول اردیبهشت ۱۴۰۱ فرصت‌ داده شد و حالا با رفع برخی اشکال‌ها، به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به تحقق آرزوی دیرینه نظام سلامت، یعنی پرونده الکترونیک سلامت کمک کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در راستای کاهش هزینه‌های دارویی آحاد جامعه، ۱۰۰ قلم دارویی که سال گذشته افزایش قیمت یافت اما به دلیل نداشتن منابع بیمه‌ای تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر پایه قرار نگرفته بود، به طور کامل مورد تعهد این سازمان قرار گرفت.
مدیرکل فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: نظام رگولاتوری و اوپراتوری خدمات الکترونیک سلامت را در وزارت بهداشت به رسمیت شناختیم و تلاش می‌کنیم به عنوان سیاست گذار، از اجرا فاصله بگیریم تا فضا برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها و بخش خصوصی آماده شود که با چابکی لازم فعالیت کنند.
وزیر بهداشت گفت: افزایش پوشش بیمه همگانی یکی از مهمترین برنامه‌های دولت است که مجلس نیز در این زمینه اعتباراتی در نظر گرفته و امسال حتما همه افراد فاقد پوشش بیمه باید تحت پوشش قرار گیرند و اقداماتی از سوی سازمان بیمه سلامت ایران آغاز شده است.
مخالفتی که حالا آشکار شده و معلوم نیست چه تاثیری بر فرجام ماجرا خواهد گذاشت، هرچند بعید است نتیجه ناخوشایندی برای نظام پزشکی به دنبال داشته باشد، زیرا این مجموعه صنفی به وضوح این پیام را به اعضایش مخابره کرده که عدد پیشنهادی‌اش برای تعرفه‌ها، بر اساس جدول است.
موضوع هزینه خدمات تشخیصی و درمانی را نمی‌توان یکی طرفه دید و علاوه بر سمت مردم، باید به سمت جامعه پزشکی نیز نگاه کرد و افزایش تورم و سایر هزینه‌ها را در نظر گرفت و بعد به این فکر کرد که اگر تعرفه‌ها افزایش پیدا می‌کند، حتما هزینه‌های دیگری نیز افزایش پیدا کرده است.
روز گذشته جدولی با عنوان بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ برای دومین بار در چند ماه اخیر از طرف سازمان نظام پزشکی منتشر شد که حاشیه‌هایی ساخت و در نهایت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، افزایش تعرفه پزشکان را تکذیب کرد.
طرح نسخه الکترونیک بالاخره پس از سال‌ها چشم انتظاری، از اول دی ماه ۱۴۰۰ به صورت سراسری آغاز به کار کرد تا بتواند قوانین بر زمین مانده نظام سلامت مانند پرونده الکترونیک را تکمیل کند، اما همچنان برخی مشکلات در مسیر این طرح عظیم مشاهده می‌شود و نیازمند همکاری همه ارکان نظام سلامت برای به ثمر نشستن است.
معاون سازمان بیمه سلامت گفت: همه شهروندان فاقد بیمه پایه برای برقراری پوشش بیمه سلامت می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیر حضوری شهروندی این سازمان یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد برای بیمه کردن خانواده خود اقدام کنند.
مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی گفت: با تغییر نظام ارزی دارو، قیمت دارو حدود ۴ برابر می‌شود، در بخش‌هایی کمتر و در برخی بیشتر خواهد شد، اما مقرر شده دولت معادل ریالی تغییر نظام ارزی دارو را در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر پایه قرار دهد که در این صورت یقینا پرداخت از جیب بیماران بابت داروها ثابت خواهد ماند.
انتها123456