بیمه
سخنگوی دولت از کاهش پرداختی از جیب بیمه شدگان در زمینه بستری در اورژانس خبر داد که بر این اساس، سهم سازمان‌های بیمه‌گر پایه برای بستری بیمه شدگان در اورژانس، از ۷۰ درصد به ۹۰ درصد افزایش یافت و بیماران فقط ۱۰ درصد هزینه را پرداخت خواهند کرد.
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت آخرین وضعیت پرداختی‌های این سازمان به مراکز طرف قرار داد را تشریح کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برخی مشکلات در ابتدای هر برنامه‌ای وجود دارد و سازمان بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی با هزینه‌های بسیار طرح نسخه الکترونیک را اجرایی کردند، اما با وجود تاکید قانون و دعوت فراوان، هنوز بیمه‌های تکمیلی پای کار نیامده و می‌گویند مردم کاغذ بدهند تا پولش را بدهیم.
نسخه الکترونیک با تمام ضعف‌ها و قوت‌هایی که دارد، منجر به شکل گیری شبکه ارتباطی میان ارائه دهندگان خدمات سلامت شامل پزشکان، داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیک شده و از طرفی تبادل اطلاعات بین سامانه‌های نسخه الکترونیک و ثبت احوال و غذا و دارو و نظام پزشکی هم در حال انجام است.
مجری طرح نسخه الکترونیک در سازمان بیمه سلامت از بیمه شدگان این سازمان درخواست کرد که با مراجعه به سامانه خدمات شهروندی سازمان بیمه سلامت یا اپلیکیشن «بیمه سلامت من»، شماره تلفن همراه خود را اعلام یا اصلاح کنند.
چالش‌ها و راهکارهای حل مشکلات طرح نسخه الکترونیک در نشستی تخصصی با حضور برخی مجریان و ذینفعان این طرح برگزار و چالش‌های پیرامون آن از جمله دلایل ۱۶ سال تعلل در اجرای آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
سازمان بیمه سلامت به دنبال انتشار اطلاعات وزیر بهداشت به عنوان یکی از بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران در فضای مجازی، توسط یکی از پزشکان اعلام کرد: انتشار اطلاعات هویتی و محرمانه بیمه شدگان توسط پزشکان یا در اختیار قرار دادن نام کاربری و کلمه عبور سامانه نسخه الکترونیک غیر قانونی است و این موضوع پیگرد قانونی دارد.
اطلاعات بیمه‌ای وزیر بهداشت توسط یک آنکولوژیست در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. اطلاعات از سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت واکشی و ادعا شده که چرا اطلاعات شخصی میلیون‌ها ایرانی حفاظت نمی‌شود؟ این در حالی است که قبلا کارت واکسن وزیر بهداشت منتشر شده بود. در متن این پزشک، نتیجه گیری شد که با در دسترس قراردادن اطلاعات، دل کلاهبرداران شاد می‌شود.
جانشین وزیر کشور گفت: طرح توسعه و تحول اجتماع محور محلات کم برخوردار و پوشش بیمه سلامت برای اجرای عدالت و رفع یکی از مهم‌ترین نیازمندی‌ها یعنی خدمات سلامت اجرایی شده است.
رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: دولت به هیچ وجه نمی‌تواند اجرای نسخه الکترونیک را به تعویق بیاندازد، اما ممکن است در مسیر اجرای قانون سنگ‌اندازی و مردم را سرگردان و دولت را مجبور کنند که از مجلس بخواهد در اجرای این موضوع تجدیدنظر شود، ولی این تکلیف قانونی پس از ۸ سال تعلل در اجرا باید اجرا شود.
اجرای نسخه‌ نویسی الکترونیک در کشور اکنون به تحقق ۷۵ درصدی رسیده و می‌توان پس از سال‌ها به این امیدوار بود که با اجرای کامل این طرح در دولت سیزدهم، علاوه بر شکل‌گیری پرونده الکترونیک سلامت، سد محکمی در برابر تخلف و نسخه‌های جعلی شکل می‌گیرد.
سازمان بیمه سلامت از تحقق ۷۵ درصدی این طرح در کشور تا ۲۳ آذر ماه خبر داد و اعلام کرد: نسخه نویسی الکترونیک در ۱۲ استان بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد و در ۱۰ استان بین ۸۰ تا ۹۰ درصد در حال اجراست.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: روند نسبت ویزیت الکترونیک به کل ویزیت‌ها از ابتدای سال ۱۳۹۹ که فقط هفت درصد بود، در آذر سال جاری به بیش از ۷۴ درصد رسیده و میزان نسخه‌های الکترونیک به نسبت کاغذی به سرعت افزایش پیدا کرده است.
برنامه نسخه نویسی الکترونیک تاکنون در ۲۲ استان کشور بیش از ۸۰ درصد محقق شده که از این میان در یازده استان بین ۹۰ تا صد درصد و در یازده استان دیگر بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تحقق داشته است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: زوجین می‌توانند از خدمات سه دوره ناباروری در طول یک سال شامل IVF، میکرواینجکشن، IUI و FET با پوشش بیمه‌ای ۹۰ درصد تعرفه بخش دولتی در مراکز ناباروری دولتی و ۹۰ درصد تعرفه بخش عمومی غیردولتی در بخش‌های عمومی غیر دولتی، خیریه و موقوفه و خصوصی بهره مند شوند.
بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت ایران از این پس می‌توانند از طریق اپلیکیشن «بیمه سلامت من» به برخی از خدمات این سازمان به صورت غیر حضوری دسترسی داشته باشند.
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت گفت: تخصیص نسخ الکترونیک آبان سال جاری صادر و در حال تسویه حساب آبان ماه نسخ الکترونیک هستیم.
برنامه نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک یکی از مهمترین اقدامات در حوزه سلامت الکترونیک محسوب می‌شود که از دو سال پیش به طور جدی آغاز شده و در دولت سیزدهم به تکامل رسیده و اکنون در آستانه بهره‌برداری کامل قرار دارد.
پس از فراز و نشیب‌های بسیار بر نسخه نویسی الکترونیک در کشور بالاخره به زمان اجرای این طرح و حذف نسخ کاغذی نزدیک می‌شویم و طبق قانون بیمه‌ها از اول دی ماه ۱۴۰۰ پرداختی به جز نسخه نویسی الکترونیک به مراکز درمانی طرف قرارداد و داروخانه‌ها نخواهند داشت.
 
دبیر انجمن علمی کار درمانی ایران گفت: پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی، کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و بنابراین حفظ کانون و بنیان خانواده با حمایت‌های بیمه‌ای برای افراد نیازمند به خدمات توانبخشی، افزایش پیدا می‌کند.
انتها123456