پرستاری
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: مجوز جذب ۲۲۳۸ نیروی قراردادی در حوزه پرستاری دریافت شده که در دست اقدام است و نوع تقسیم ‌بندی‌ها هم متناسب با نیاز استان‌ها خواهد بود تا مشکل کمبود پرستار تا حدودی برطرف شود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: جامعه پزشکی و پرستاری تا امروز بیش از ۵ هزار مبتلا به کرونا داشته و با احتساب نیروهای خدماتی، تعداد این مبتلایان به ۱۰ هزار نفر می‌رسد و حدود ۱۴۰ نفر شهید شدند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت از تامین اعتبار جذب ۳ هزار نیروی انسانی با اولویت پرستار با موافقت سازمان برنامه و بودجه و همچنین تدوین آیین نامه پرستاری تخصصی خبر داد.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در مجموع یک هزار میلیارد تومان صرفا برای پرداخت کارانه پرستاران ابلاغ شد تا به سرعت واریز شود.
با دستور رییس جمهوری به رییس سازمان برنامه و بودجه، مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پرستاران پرتلاش و فداکار کشور اختصاص یافت.
سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که تاکنون ۷۴۰۰ پرستار به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که یا در بیمارستان یا در منزل، بستری و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته‌اند.
رییس سازمان نظام پرستاری از برخورد انجام شده در دو دانشگاه علوم پزشکی با پرستارانی که با قرارداد ۸۹ روزه برای بحران کرونا مشغول به کار شده بودند، گلایه کرد.
رییس سازمان نظام پرستاری گفت: حدود ۱۰ تا ۱۲ بیمارستان خصوصی، نیروهای پرستاری را بعد از شیوع ویروس کرونا تعدیل کرده بودند که با پیگیری‌های انجام شده، برخی از این پرستاران به محل کار خود برگشتند.
معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از برگزاری نخستین آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران در سوم مهر ماه امسال خبر داد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: از سازمان نظام پرستاری خواستیم فهرست اسامی پرستاران تعدیل شده را اعلام کند و دوباره می‌گوییم پرستارانی که از اسفند 98 تعدیل یا اخراج شده‌اند به سازمان نظام پرستاری مراجعه کنند تا موضوع را پیگیری کنیم.
رییس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای به وزیر بهداشت با اعتراض به اخراج پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی به بهانه کرونا، خواستار دخالت وزیر بهداشت، برخورد و لغو مجوز این مراکز در صورت اصرار بر این نوع تصمیم‌ها شد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: پرستارانی که در شرایط سخت کنونی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند، در اولویت استخدام قرار خواهند داشت.
مدیرکل دفتر ارزیابی فناوری سلامت، استانداردها و تعرفه‌های وزارت بهداشت از تهیه بسته‌های استاندارد خدمتی قیمت گذاری شده برای حداقل دو بیماری برای استفاده از خدمات پرستاری و مراقبت در منزل تا پایان سال خبر داد.
پوشش بیمه‌ای خدمات پرستاری و مراقبت در منزل مدت‌هاست در انتظار تصویب در شورای عالی بیمه سلامت است و حتی اجرای این طرح مورد استقبال سازمان‌های بیمه‌گر هم واقع شده، اما به نظر می‌رسد آماده نشدن راهنماهای بالینی و استانداردهای مورد نیاز، بزرگترین سد راه اجرای آن است.
وزیر بهداشت گفت:‌ جامعه پرستاری با وجود همه خدماتی که در طول سال‌ها برای خدمت به مردم انجام داده، زیر آهنگ پرطمطراق و پرسروصدای پزشکی کشور دیده نشده و بر خود واجب می‌دانم در این دوره به گونه‌ای عمل کنم که چشم‌ها را بر این حقیقت بگشایم.
رییس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که طرح پرستاری و مراقبت در منزل در شرف رفتن به شورای عالی بیمه سلامت برای تصویب نهایی جهت قرار گرفتن در پوشش بیمه‌ای است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت، توسعه پرستاری جامع نگر در سراسر کشور است. این موضوع منجر به صرفه‌جویی اقتصادی در حوزه سلامت، ارتقای نظام بهداشتی و درمانی و کاهش میزان ضریب اشغال تخت بیمارستانی و مراکز درمانی می‌شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از وظایف وزارت بهداشت است و خلا قانونی برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری وجود نداشته و فقط باید قوانین اجرایی شوند.
پرستاران یکی از ارکان مهم نظام سلامت هستند که در کنار پزشکان به بیماران خدمت رسانی می‌کنند، اما از مشکلات مختلفی مانند نظام پرداخت، شیفت‌های متعدد و کمبود نیرو رنج می‌برند. با این حال به نظر می‌رسد می‌توان در دوره اخیر وزارت بهداشت فکر عاجلی برای حل مشکلات پرستاران کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با روز پرستار خبرهای خوشی برای پرستاران داشت که برچیده شدن طرح قاصدک و پرداخت سه ماه از مطالبات آنها در هفته پیش رو از جمله آنها است.
انتها123456