پزشکی
قائم مقام سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به دلایل مهاجرت جامعه پزشکی و نخبگان سایر رشته‌ها، گفت: خروج هر یک نفر نخبه از کشور لطمه‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را به مردم جامعه وارد می‌کند و نباید سرمایه‌های کشور را بدون امنیت شغلی و فراهم کردن بسترهای لازم در جامعه رها کنیم.
رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به نبود مجازات‌های سنگین و بازدارنده از سوی مراجع قانونی برای مواجهه با افراد پزشک نما گفت: حذف مجازات حبس از قانون مداخله در امور پزشکی و تبدیل آن به ۵ میلیون جریمه نقدی، سبب جولان بیشتر افراد پزشک نما در امور پزشکی و درمانی مردم شده است.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: یکی از اهداف تفاهم نامه با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، جلب سرمایه جامعه پزشکی در مناطق آزاد است تا با سرمایه گذاری و حضور در این مناطق علاوه بر بهره مندی از امکانات رفاهی، سهم ایران از توریسم سلامت را افزایش دهند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دلایل بی رغبتی پزشکان برای تحصیل در برخی تخصص‌ها اشاره کرد و گفت: برخی رشته‌های تخصصی مانند داخلی، اطفال و بیهوشی رشته‌های پایه هستند و میزان پرداختی کارانه و دریافتی آنها باید متفاوت باشد، اما به این مهم توجهی نشده است.
امضای الکترونیک پزشکان که یکی از نیازمندی‌های افزایش امنیت در نسخه نویسی الکترونیک بود و اجرای آن بر اساس قانون بر عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته شده بود، بالاخره با تاخیر فراوان به راه افتاد و به مرحله اجرا رسید.
موضوع تعارض منافع در نظام سلامت از این نظر اهمیت دارد که به مناسبات پزشک و بیمار و به صورت کلان رابطه مردم و نظام سلامت آسیبی جدی وارد می‌کند و می‌تواند عنصر اعتماد را در این روابط از میان بردارد.
بابک زمانی در روزنامه شرق نوشت: رییس محترم نظام پزشکی اخیرا در بیاناتی فرمودند به‌زودی به دلیل کمبود پزشک مجبور به وارد کردن پزشک از هند، پاکستان و بنگلادش خواهیم بود.
وزیر بهداشت با بیان این که طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است، فرا رسیدن روز پزشک را به همکاران خود تبریک گفت و تاکید کرد جامعه پزشکی ایران اسلامی، تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را ترسیم می‌کند.
الکترونیکی شدن خدمات یکی از آن آرزوهای نظام سلامت است که حتی در قوانین برنامه توسعه نیز به شکل‌های مختلف آمده، اما تعارض منافع و تعلل در اجرای قانون منجر به عقب‌افتادگی مزمن در این زمینه شد که شیوع ویروس کرونا این روند را پر شتاب کرد تا حداقل‌هایی در این زمینه اجرایی شود.
وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح حذف سقف کارانه پزشکان مناطق محروم در جلسه روز گذشته هیات دولت گفت: این مصوبه برای ماندگاری بیشتر نیروهای پزشکی و تخصصی تصویب شد و نیروهای پزشکی در مناطق محروم هر قدر فعالیت کنند، می‌توانند دریافتی داشته باشند و این دریافتی در مناطق محروم فاقد سقف خواهد بود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: الان دو ماه از سال گذشته و هنوز تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ ابلاغ نشده و به بهانه این تعرفه برخی رسانه‌ها چقدر به پزشکان تاختند و ظلم بیشتر از این؟
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۱۹.۵ درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی و افزایش ۲۴ درصدی در بخش خصوصی خبر داد.
مخالفتی که حالا آشکار شده و معلوم نیست چه تاثیری بر فرجام ماجرا خواهد گذاشت، هرچند بعید است نتیجه ناخوشایندی برای نظام پزشکی به دنبال داشته باشد، زیرا این مجموعه صنفی به وضوح این پیام را به اعضایش مخابره کرده که عدد پیشنهادی‌اش برای تعرفه‌ها، بر اساس جدول است.
موضوع هزینه خدمات تشخیصی و درمانی را نمی‌توان یکی طرفه دید و علاوه بر سمت مردم، باید به سمت جامعه پزشکی نیز نگاه کرد و افزایش تورم و سایر هزینه‌ها را در نظر گرفت و بعد به این فکر کرد که اگر تعرفه‌ها افزایش پیدا می‌کند، حتما هزینه‌های دیگری نیز افزایش پیدا کرده است.
روز گذشته جدولی با عنوان بهای تمام شده خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۱ برای دومین بار در چند ماه اخیر از طرف سازمان نظام پزشکی منتشر شد که حاشیه‌هایی ساخت و در نهایت مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، افزایش تعرفه پزشکان را تکذیب کرد.
نمایندگان مجلس در بند جزء ۲ بند ح تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب کردند: کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی و فروشندگان تجهیزات پزشکی مکلفند از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: وزارت بهداشت باید مکلف شود نقش خود را در اجرای طرح امضای الکترونیک پزشکان به‌ خوبی ایفا کند و احاله کردن این کار به سمت نظام‌ پزشکی کار غلطی است.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: در حال حاضر ۷۰ هزار امضای الکترونیک از میان ۲۰۰ هزار پزشک پروانه دار صادر شده و برای اجرای کامل نیازمند بودجه برای پشتیبانی شبانه روزی در هفت روز هفته هستیم، زیرا در صورت بروز مشکل در زمینه نسخه نویسی الکترونیک یا امضای الکترونیک برای پزشک در اورژانس یا مطب باید تیم پشتیبان در سازمان مستقر باشد.
وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: حال نظام سلامت خوب نیست و این پیکره نحیف هر روز زیر بار فشاری مضاعف است.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بیش از ۸۰ درصد خدمات سرپایی توسط مطب‌ها ارائه می‌شود و فشار افزایش تعرفه پزشکی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد به طور مستقیم به مردم وارد می‌شود.
انتها123456