پزشکی
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر آموزش و پرورش گفت: انتظار می‌رود وزارت آموزش و پرورش که در حال حاضر با مشکلات بسیاری برای بازبودن مدارس و آموزش دانش آموزان روبه‌رو است به حل مشکلات خود پرداخته و وارد حوزه تخصصی آموزش پزشکی که مربوط به وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است، نشود.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تامین‌ اجتماعی از آغاز فرآیند تبدیل وضعیت پزشکان قراردادی شاغل در مراکز درمانی و سایر نیروهای قراردادی شاغل در مشاغل کارشناسی این سازمان خبر داد.
رییس کل سازمان نظام پزشکی در چهاردهمین جلسه هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ، به اتفاق آرا به عنوان رییس سازمان نظام پزشکی تهران نیز انتخاب شد.
روزنامه شهروند در گزارشی به موضوع افزایش تعداد شکایت از پزشکان پرداخت و نوشت: بر اساس آمار، بیشترین شکایت‌ها از پزشکان جراحی پلاستیک و زیبایی است.
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: شیب مهاجرت پزشکان رو به افزایش و باعث نگرانی است و همه باید کمک و همکاری کنند که شیب مهاجرت پزشکان به حالت قبل برگردد.
رییس کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از عدم تعیین تکلیف بودجه سلامت الکترونیک در سال ۱۴۰۱ انتقاد کرد.
مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در حساب توییتر خود از نقض حکم پزشک محکوم به اعدام و معاودت این پرونده به مرجع رسیدگی کننده خبر داد.
سلامت از راه دور یا «دورا پزشکی» یکی از جدیدترین ابزارهای تشخیصی درمانی است که با وجود پیشرفت سریع در جهان، به خصوص پس از همه‌گیری کرونا، در کشور ما رشد چندانی نداشته و همتی برای استقرار کامل و استفاده از مزایای آن به چشم نمی‌خورد و در سایه بی‌تکلیفی و جایگاه روشن قانونی، به آهستگی حرکت می‌کند.
وزیر بهداشت گفت: موضوع مهاجرت جراحان و پزشکان ایرانی بیشتر فضاسازی رسانه‌ای بوده و آمارها نشان می‌دهد که وضعیت نیروهای ذخیره متخصص و تربیت شده خوب است، به طوری که امسال چهار هزار دستیار به کار گرفته شده که رقم کمی نیست.
رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور از کاهش امتیاز کسب پروانه مطب پزشکان خبر داد و گفت: همین الان تعداد زیادی از پرونده‌هایی که در نوبت بودند و امتیازاتی را کم داشتند، با کاهش قابل توجه امتیازات مشکلات‌شان حل می‌شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون طرح پزشک خانواده برای ۲۵ میلیون نفر در حال اجراست که با تامین اعتبارات در حوزه شهری نیز آغاز خواهد شد.
عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: گروه‌های مختلف جامعه پزشکی برای ارائه خدمت به بیماران نیازمند تامین تجهیزات و اقلام مصرفی هستند که این امر متاثر از نوسانات ارزی و تورم موجود در جامعه است و از سوی دیگر افزایش قیمت حامل‌های انرژی، اجاره بها، افزایش حقوق و دستمزد در تعیین تعرفه‌های خدمات سلامت لحاظ نمی‌شود.
رییس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار تعیین تعرفه خدمات سلامت بر اساس نرخ واقعی و قبل از تصویب لایحه بودجه سال آینده شد.
سازمان پزشکی قانونی درباره علت فوت مرحومه مهسا امینی بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: متوفیه پس از عمل جراحی تومور کرانیوفارنژیومای مغزی در سن ۸ سالگی دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن از جمله آدرنال و تیروئید شده است.
جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی سال ۲۰۲۲ میلادی به سوانت پابو، زیست شناس سوئدی و متخصص ژنتیک تکاملی برای اکتشافاتش در ارتباط با ژنوم‌های هومینین‌های منقرض شده و تکامل انسان تعلق گرفت.
قائم مقام سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به دلایل مهاجرت جامعه پزشکی و نخبگان سایر رشته‌ها، گفت: خروج هر یک نفر نخبه از کشور لطمه‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را به مردم جامعه وارد می‌کند و نباید سرمایه‌های کشور را بدون امنیت شغلی و فراهم کردن بسترهای لازم در جامعه رها کنیم.
رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به نبود مجازات‌های سنگین و بازدارنده از سوی مراجع قانونی برای مواجهه با افراد پزشک نما گفت: حذف مجازات حبس از قانون مداخله در امور پزشکی و تبدیل آن به ۵ میلیون جریمه نقدی، سبب جولان بیشتر افراد پزشک نما در امور پزشکی و درمانی مردم شده است.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: یکی از اهداف تفاهم نامه با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، جلب سرمایه جامعه پزشکی در مناطق آزاد است تا با سرمایه گذاری و حضور در این مناطق علاوه بر بهره مندی از امکانات رفاهی، سهم ایران از توریسم سلامت را افزایش دهند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دلایل بی رغبتی پزشکان برای تحصیل در برخی تخصص‌ها اشاره کرد و گفت: برخی رشته‌های تخصصی مانند داخلی، اطفال و بیهوشی رشته‌های پایه هستند و میزان پرداختی کارانه و دریافتی آنها باید متفاوت باشد، اما به این مهم توجهی نشده است.
امضای الکترونیک پزشکان که یکی از نیازمندی‌های افزایش امنیت در نسخه نویسی الکترونیک بود و اجرای آن بر اساس قانون بر عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته شده بود، بالاخره با تاخیر فراوان به راه افتاد و به مرحله اجرا رسید.
انتها123456