پزشکی
دبیر شورای عالی نظام پزشکی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به معاون فنی و نظارت این سازمان اعلام کرد که به دلیل عدم اجرای تعهدات سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات، جلسه‌ای با مسئولان این سازمان جهت رفع مشکل برگزار شود.
رییس هیات مدیره انجمن علمی اخلاق پزشکی ایران گفت: بر اساس مفاد کتاب راهنمای عمومی اخلاق حرفه‌ای شاغلین حرف پزشکی وابسته سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، حضور و معاینه چند بیمار به صورت همزمان در مطب پزشکان جزو موارد ممنوعه اخلاق پزشکی به حساب می‌آید.
رییس سازمان نظام پزشکی گفت: در سازمان نظام پزشکی در خصوص بازگشایی بیمارستان گاندی با معاون اول رییس‌ جمهور جلسه‌ای برگزار کردیم و بر اساس این جلسه، تصمیم‌هایی درباره بازگشایی این مرکز درمانی گرفته شد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تنها یک سوم تعرفه‌های پزشکی به عنوان دستمزد محسوب می‌شود که شامل دستمزد پزشکان و پرستاران بوده و همچنین دو سوم باقیمانده برای سایر موارد یعنی هزینه هتلینگ، ملزومات و تجهیزات است.
رییس جامعه جراحان ایران در نامه‌ای به محمد مخبر نوشت: در سالیان اخیر جامعه پزشکی به روش‌های مختلف از جمله تحدید تعرفه خدمات پزشکی تحت فشار قرار گرفته و این محدودیت منجر به افت کیفیت خدمات و انصراف ارائه دهندگان خدمات پزشکی به روش‌های مختلف شده است.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: ۱۶۰ هزار و ۹۱۲ پزشک در کشور حضور دارند و با احتساب حدود ۶۰ هزار پزشک در مقاطع دکتری عمومی و دستیاری پزشکی که مشغول به تحصیل هستند، تعداد پزشکان حاضر در کشور حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
در جلسه امروز شورای عالی بیمه سلامت با حضور همه اعضا، وزیر بهداشت، معاون درمان وزارت بهداشت، نمایندگان بیمه‌ها، سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری استخدامی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، معاون فنی و نظارت نظام پزشکی و مدیرکل اقتصاد سلامت سازمان نظام پزشکی، نرخ تعرفه‌های خدمات تشخیصی درمانی با رای اکثریت اعضا تصویب شد.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: رویکرد افزایش ظرفیت‌های پزشکی به طور غیر استاندارد به نوعی تبدیل کشور به محل کشت فراسرزمینی نیروی پزشکی برای کشورهای دیگر است و هر اندازه ظرفیت را بدون زیرساخت و زمینه کاری مناسب و نظر کارشناسان افزایش دهیم، در واقع کشت فراسرزمینی را برای کشورهای دیگر گسترش می‌دهیم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از توزیع نیروهای فوق تخصصی پزشکی سال ۱۴۰۲ از امروز خبر داد و گفت: امسال ۳۴۳ نفر از نیروهای فوق تخصصی در ۲۵ رشته مختلف توزیع می‌شوند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: تعامل سازمان نظام پزشکی با سازمان بیمه سلامت ایران وجود دارد، اما سایر اعضای شورای عالی بیمه سلامت و مسئولان کشور باید متقاعد شوند که اداره کردن نظام سلامت به این شکل منجر به شکست و فروپاشی حوزه سلامت می‌شود و تعرفه‌ها باید با قیمت واقعی و تمام شده، لحاظ شوند.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در شش ماه اول امسال ۲ هزار و ۶۰۰ پرونده در زمینه دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی به مراجع قضایی ارسال شده و از قوه قضاییه می‌خواهیم تا در این زمینه به وزارت بهداشت کمک کرده و مجازات بازدارنده برای افراد فاقد صلاحیت که در امور پزشکی دخالت کرده و به جان مردم آسیب می‌زنند، اعمال کند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: آمارهای اجرای طرح نسخه الکترونیک قابل قبول است، هرچند در ابتدا مشکلات زیادی برای جامعه پزشکی ایجاد شد، اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد نسخه‌ها به شکل الکترونیک صادر می‌شود.
گوگل اعلام کرد که با استفاده از هوش مصنوعی به پزشکان اجازه می‌دهد به سرعت در اطلاعات الکترونیکی بیماران جست‌وجو کرده و از سوابق درمانی و دارویی بیمار مطلع شوند.
برخی پزشکان می‌گویند: حوادث ناگوار و جبران ناپذیری زیر پوست کلینیک‌ها و مراکز جراحی به دلیل دخالت افراد غیرپزشک یا غیرمتخصص در امور درمانی در حال رخ دادن است که اگر نظارت‌ها بیشتر، دقیق‌تر و مستمر نشود، پیامدهای سنگین و روز افزونی بر سیستم سلامت، جامعه و خانواده‌ها خواهد داشت.
امیر پروسنان، خبرنگار سلامت در گفت‌وگو با شبکه المیادین به بهانه انجام جراحی پیوند سر که اولین عمل جراحی به این شکل در ایران و چهارمین مورد در جهان بود، گفت: این‌که چه عاملی باعث انجام چنین موفقیتی در جراحی شده، خودباوری و تجربه پزشکان ایرانی و البته ادغام آموزش پزشکی با حوزه درمانی در دهه‌های قبل و در نتیجه پیشرفت روز افزون علوم پزشکی در ایران است.
روسای انجمن علمی روان پزشکان ایران و جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن ارائه راهکارهایی برای پیشگری از خودکشی دستیاران تخصصی پزشکی، پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای برای مداخله فوری در این زمینه را ارائه دادند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اصلاح تعرفه‌ها نخستین اقدام و گامی است که باید برای بهبود وضعیت پزشکان عمومی برداشته شود و اگر اصلاح تعرفه‌ها محقق شود، درآمد بیمارستان‌ها افزایش و زمان پرداخت کاهش می‌یابد.
دریافت زیرمیزی در مطب‌های خصوصی برخی پزشکان باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به بیماران می‌شود، در حالی‌که وزارت بهداشت می‌گوید این تخلفات به مراجع قانونی اعلام می‌شود، اما راه‌کارهای زیادی از جمله دریافت پول نقد، ارز و سکه برای دور زدن قانون وجود دارد.
رییس انجمن علمی آسیب شناسی ایران گفت: اگر نخواهیم به جایگاه آزمایشگاه‌ها اهمیت بدهیم، متخصصین این حوزه مجبورند سراغ کارهای غیر پزشکی یا انجام کارهای زیبایی مثل تزریق ژل و بوتاکس بروند.
معاون دادستان کل کشور در نامه‌ای خطاب به رییس سازمان امور مالیاتی خواستار رسیدگی جدی و فوری به موضوع دریافت هزینه‌ها به روش‌های غیرقانونی و فرار مالیاتی توسط برخی پزشکان و دیگر مشاغل شد.
انتها123456