پزشکی
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هر پزشک یا موسسه‌ای برای کسب خدمات دورا پزشکی باید مجوز دریافت کند، زیرا مهم‌ترین نگرانی ما برای مردم است و باید دورا پزشکی به شکلی اجرا شود که به سود آنها باشد.
معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی معتقد است که پیشرفت‌های مناسبی در طرح نسخه نویسی الکترونیک انجام شده، اما این طرح در مرحله اجرا مشکلاتی دارد که در این زمینه می‌توان به تعدد سامانه‌ها و آموزش ناکافی اشاره کرد.
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۹ پرونده شهدای خدمت در کمیته ملی تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت نهایی شده و ۱۹۰ پرونده دیگر نیز در مرحله بررسی نهایی قرار دارند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس اعتراض کرد و نوشت: علت واقعی این تصمیم غیرمنتظره برای مردم مکشوف نیست و امیدوارم علتی خارج از مصالح آموزشى و پرورشی نباشد.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اگر طرح دورا پزشکی یا پزشکی از راه دور زودتر آماده می‌شد، می‌توانست در شرایط شیوع کرونا بار مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی را کاهش داده و دسترسی مردم را تسهیل کند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خدمات دورا پزشکی باعث اعتلای کیفی خدمات سلامت و کاهش نیاز به نیروهای تخصصی در نقاط مختلف کشور می‌شود.
وزارت بهداشت با یاد شهدای مدافع سلامت و در ادامه توسعه برنامه‌های مدیریت کووید ۱۹ و با هدف کسب آمادگی لازم برای مقابله با موج سوم کرونا در پاییز و زمستان، اقدام به راه اندازی آزمایشی اولین گام استقرار خدمات پزشکی از راه دور در برخی دانشگاه‌های منتخب می‌کند.
رییس سازمان نظام پزشکی گفت: تجویز اجتماعات، بی توجهی به اصول و پرداختن به فروع، نتیجه‌ای جز افزایش بار غم و افسوس و از دست دادن عزیزان در بر نخواهد داشت و هر تصمیم کلان صحیح یا غلط و سازش و سهل انگاری مترادف با حفظ یا از دست دادن جان‌های شریفی است که جبران آن میسر نخواهد بود.
رییس شورای عالی نظام پزشکی گفت: به دنبال فتواهای مراجعی مانند آیت الله سیستانی که فتوای بسیار درستی دادند و با موضع گیری مسئولان عالی کشور و نخبگان علمی باید عزاداری‌ها در سطح منازل و با استفاده از فضای مجازی باشد.
وزیر بهداشت گفت: تقاضای من ادغام آموزش پزشک خانواده در دوره پزشکی عمومی است تا پزشکان عمومی با قابلیت نشستن بر جایگاه پزشک خانواده تربیت شوند، زیرا در غیر این صورت، مجبور به برگزاری دوره‌های جداگانه هستیم.
کادر بهداشت و درمان از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور پای کار بیماران کرونایی مانده و بیش از ۱۴۰ شهید در این مسیر تقدیم کرده، اما در این جدال نابرابر با کووید ۱۹، همچنان استوار مانده مشغول خدمت‌رسانی هستند.
جمعی از پزشکان و کادر درمان که در صف نخست مبارزه با ویروس کرونا حضور دارند در آستانه محرم حسینی (ع) در نامه‌ای از مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه درخواست کرده‌اند که با بهره گیری از فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کادر درمانی برای هشت سال دفاع مقدس در مجموعه‌های مختلف پزشک و جراح و پرستاران و امدادگران فعال بودند و تاریخ جنگ را بدون تاریخ پزشکی جنگ نمی‌توان نوشت.
معاون آموزشی سازمان نظام پزشکی گفت: الگوی ورود بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی سی یو هستند، بیشتر شده و به همین علت با کمبود تخت آی سی یو در کشور مواجه هستیم.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: ۶۰ هزار پزشک امضای الکترونیک گرفته و می‌توانند از طریق سامانه‌های اینترنتی به مردم خدمات درمانی و مشاوره ارائه کنند.
رییس سازمان نظام پزشکی همدان گفت: وضعیت مطب‌های همدان نسبت به ماه‌های گذشته مطلوب‌تر شده است، البته درصد کمی از مطب‌ها دارای نقص‌هایی بودند که در بازدید‌های بعدی این ایرادها برطرف شد.
وزیر بهداشت گفت: امکانات تله مدیسین یا پزشکی از راه دور ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، پاییز امسال در دوره شیوع همزمان کرونا و آنفلوآنزا به کمک وزارت بهداشت می‌آید.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی گفت: بیش از ۶ هزار نفر از کادر درمان در سراسر کشور به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده و بیش از ۱۴۰ نفر از کادر درمان در این مسیر شهید شده‌اند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای از جامعه پزشکی خواست که با توجه به اوج گیری مجدد ویروس کرونا در کشور، ضوابط بهداشتی و اصول حفاظتی در مطب‌ها و دفاتر کار را بیشتر مورد توجه قرار دهند.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: از مسئولان کشور می‌خواهیم که هنگام صحبت کردن حتما ماسک بزنند، زیرا کرونا از طریق چانه منتقل نمی‌شود و باید ماسک روی بینی و دهان باشد.
انتها123456