بیماری
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که افرادی که آپنه خواب را تجربه می‌کنند، بیشتر در معرض بیومارکرهای مغزی مرتبط با افزایش خطر سکته مغزی، بیماری آلزایمر و زوال شناختی هستند.
کارگروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده آمریکا بر اساس توصیه جدیدی از زنان می‌خواهد به جای ۵۰ سالگی، همه زنانی که در معرض متوسط خطر ابتلا به سرطان پستان هستند، غربالگری را از سن ۴۰ سالگی شروع کنند تا خطر مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهند.
سرطان ممکن است یک بیماری مدرن به نظر برسد، اما قرن‌هاست که انسان را تحت تاثیر قرار داده و دانشمندان بقایای بسیاری از انسان‌های ماقبل تاریخ را کشف کرده‌اند که نشان دهنده وجود سرطان در آنها است.
سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد که بیماری کووید ۱۹ دیگر یک وضعیت اضطراری جهانی نیست، اما همچنان خطر ابتلا به ویروس کرونا برای جوامع مختلف وجود دارد و این بیماری از بین نرفته است.
گروهی از دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که مغز برخی افراد قبل از مرگ با افزایش شدید فعالیت روبه‌رو می‌شود که به‌صورت امواج گاما رخ می‌دهد و به هنگام تشنج و در بیماران مبتلا به شیزوفرنی هم دیده شده است و می‌تواند عاملی برای ایجاد توهم باشد.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا اخیرا گزارش کرده است که حدود یک چهارم بزرگسالان در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ آلرژی فصلی داشته‌اند که به نظر می‌رسد یکی از عوامل اصلی آلرژی فصلی در بزرگسالان تغییر آب و هوا باشد.
محققان می‌گویند که باقی‌مانده ویروس‌های باستانی که همچنان در DNA انسان دیده می‌شوند، احتمالا می‌توانند در مبارزه با سرطان ریه به کمک ما بیایند یا برای افزایش طول عمر این بیماران اثربخش باشند.
بنا بر اعلام بنیاد بیماری‌های نادر، با پیگیری‌های رییس هیات مدیره این بنیاد، سند ملی بیماری‌های نادر به دستور رییس جمهور و معاون اول به تمام دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ شد.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در مقایسه با یک ماه قبل، افزایش مراجعات کرونایی به وضوح قابل مشاهده است و احتمال دارد که این افزایش موارد آغاز موج نهم کرونا باشد.
محققان آزمایش خون جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند ریسک بروز اضطراب در افراد و اثر عوامل دیگر بر آن را مشخص کرده و همچنین قادر به تشخیص شدت اضطراب در افراد مبتلا به این مشکل و پیشنهاد بهترین درمان برای رفع این بیماری است.
مردی ۵۳ ساله در آلمان که در سال ۲۰۰۸ مبتلا به ویروس HIV تشخیص داده شده و با نام بیمار دوسلدورف شناخته می‌شود، حالا ۹ سال پس از درمان اولیه از طریق پیوند سلول‌های بنیادی، به‌ نظر می‌رسد از شر علائم این بیماری رها شده است.
نایب رییس انجمن ام اس ایران گفت: با تشکیل صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج به نظر می‌رسد که گشایش‌هایی در پرداخت بیماران ام اس و صعب العلاج صورت گرفته و پرداختی‌ها از جیب بیماران کاهش پیدا کرده است.
امروز شناسایی ویروس کرونا در ایران سه ساله شد و آن‌قدر خاطره بد و خوب را به یادمان آورد که لعنت بفرستیم به این سه سال و دل‌مان بخواهد این سه سال برای همیشه از زندگی‌مان پاک شود.
سرطان‌ها همچنان شامل بیماری‌هایی هستند که سالانه بسیاری از افراد را درگیر کرده و منجر به فوت می‌شوند، اما آن‌چه در زمینه تشخیص به موقع و درمان سرطان‌ها اهمیت دارد، ثبت اطلاعات بیماری و علت فوت، تحقیقات و پژوهش و البته مداخله به هنگام است.
رییس اداره کنترل و مقابله با سرطان وزارت بهداشت گفت: لزوم استفاده از واکسن HPV در گروه‌های سنی و جنسی مختلف در دنیا بررسی شده، اما بهترین سن برای تزریق واکسن بین ۹ تا ۱۴ سالگی در دختران است.
متخصصین مغز و اعصاب یک کلینیک پزشکی در کشور چین، از تشخیص ابتلای یک فرد ۱۹ ساله به آلزایمر خبر دادند که از سن ۱۷ سالگی دچار افت عملکرد حافظه شده است.
گروهی از محققان بین‌المللی روشی را برای بازتولید کلیه پیدا کرده‌اند که می‌تواند به کمک کلیه‌های آسیب‌دیده از بیماری‌هایی مثل دیابت بیاید و نه‌تنها باعث بازیابی عملکرد این اندام حیاتی می‌شود، بلکه جلوی نارسایی کلیه را می‌گیرد و می‌تواند کمک به سزایی به بیماران کند.
محققان و پزشکان اعلام کردند: بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که جوانان مبتلا به افسردگی یا اضطراب، بیشتر با حملات قلبی، سکته مغزی و عوامل خطرزا برای بیماری‌های قلبی‌ عروقی مواجه هستند.
چاقی یکی از عوامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که روند رو به رشدی دارد، اما ظاهرا نظام سلامت چندان توجهی به آن ندارد و فقط به هشدار بسنده می‌کند، سواد سلامت جامعه نیز در این رابطه دچار نقص است و به نظر می‌رسد در این زمینه به پویش‌های اجتماعی نیاز داریم.
یک فوق تخصص روماتولوژی گفت: سرما و رطوبت اصولا عامل اصلی درد مفاصل نیستند، در سرما خون رسانی کمتر است و به همین علت درد بیشتر حس می‌شود، به خصوص در عصب‌های ریز ناحیه‌ای که قبلا شکسته یا مشکلی دارد و به همین علت تحریک پذیری آن ناحیه‌ها بیشتر می‌شود.
انتها123456