بیماری
مدیرعامل موسسه محک می‌گوید که این موسسه در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای تامین داروی کودکان مبتلا به سرطان هزینه کرده و هزینه‌های درمانی و حمایتی کودکان مبتلا به سرطان تنها با همراهی نیکوکاران محک تامین می‌شود.
عضو کمیته مشورتی بیماری‌های نادر وزارت بهداشت گفت: علت‌های مختلفی برای بیماری‌های نادر وجود دارد، اما ۸۰ درصد این بیماری‌ها ژنتیکی هستند و به دلیل بروز تغییرات در ژن‌ها یا کروموزوم‌ها بروز می‌کنند.
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران گفت: تاکنون ۴۴۲ بیماری نادر در ایران شناسایی شده که بیماری‌هایی مانند پوست پروانه‌ای، اس ام ای، بیماری‌های متابولیک، اتیسم، دیستروفی‌ها از جمله موارد پر ابتلا هستند.
معاون مدیرعامل محک در درمان درباره شش سرطان شایع کودکان در ایران گفت: لوسمی، تومورهای مغزی، لنفوم، رتینوبلاستوما، تومور ویلمز و تومورهای استخوانی از شایع‌ترین سرطان‌های کودکان در ایران هستند.
اسکیزوفرنی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی وخیم است، اما ماهیت اساسی آن هنوز روشن نشده و هیچ‌گونه روش بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری روانی وجود ندارد.
کنار آمدن با یک بیماری مزمن سلامتی اغلب مستلزم یک فرآیند سازگاری اساسی است و در این راستا روان شناس به فرد کمک می‌کند تا تاثیر شرایط خود را بر زندگی‌اش درک کند و درک معناداری از آن‌ها داشته باشد.
اکثر مردم مه مغزی را تجربه کرده‌اند و اغلب آن را به عنوان احساس ابری بودن سر توصیف می‌کنند، اما علت شکل گیری و علائم مه مغزی چیست و چطور می‌توان به آن پایان داد؟
بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی پیش رونده است که عملکرد شناختی مانند حافظه، تفکر و استدلال را از بین می‌برد و در نهایت بیماران نمی‌توانند حتی کارهای ساده روزانه را انجام بدهند، اما افراد مبتلا به آلزایمر، علائم و نشانه‌های مختلفی دارند.
استاد عفونی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در سال‌های گذشته که کرونا شایع‌تر بود به دلیل رعایت مسائل بهداشتی توسط مردم ویروس‌های دیگر نیز کمتر بود، اما کمتر رعایت کردن مسائل بهداشتی توسط مردم باعث شده سر و کله ویروس‌های قبلی دوباره پیدا شود، به طوری که آنفلوآنزا امسال خیلی شایع بوده است.
افسردگی همیشه آشکار نیست و گاهی برخی تلاش می‌کنند تا علائم افسردگی را از اطرافیان پنهان کرده و چیزی بروز ندهند، اما علائم این نوع از افسردگی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، جزییات نحوه نشان دار شدن بیماران خاص و صعب العلاج در سامانه بیمه سلامت را تشریح کرد و گفت: بیماران برای درخواست ثبت نشان می‌توانند وارد سامانه شهروندی بیمه سلامت شوند.
مدیرعامل موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک گفت: سه موسسه تسکین تبریز، کسا اصفهان و مشهد توانمندسازی شده و در حال حاضر شبکه همکاری و ارتباطی از سازمان‌های مردم نهاد مستقل با استاندارد یکسان در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان شکل گرفته است.
رییس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر سرطان‌های پستان، روده بزرگ، ریه، پروستات و معده از جمله سرطان‌های شایع در کشور هستند که برنامه ریزی‌هایی برای تشخیص زودهنگام آنها انجام شده است.
تقریبا یک سوم زندگی انسان به خواب می‌گذرد و باید بدانیم که مغز برای کارکرد صحیح خود به خواب نیاز دارد، اما برخی افراد به دلایلی با اختلال بی خوابی مواجه می‌شوند و همین بی خوابی می‌تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران، خدمات صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج برای مبتلایان به تالاسمی را تشریح کرد و گفت: بیماران تالاسمی نشان دار شده می‌توانند از مزایای این صندوق بهره‌مند شوند.
بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، کاهش قدرت شناختی مغز یکی از اولین نشانه‌های مرتبط با زوال عقل و آلزایمر است که حدود ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان را درگیر کرده، اما با توجه به آزمایش‌های جدید در بیمارستان عمومی ماساچوست، مصرف روزانه مولتی‌ ویتامین می‌تواند تا دو سال مانع از زوال قدرت شناختی مغز شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت از احتمال آغاز واکسیناسیون روتاویروس و پنوموکوک از دهه فجر امسال خبر داد و گفت: واکسن روتاویروس می‌تواند سالیانه از ۱۲۰ هزار مورد بستری کودکان به دلیل اسهال‌های روتاویروسی و همچنین واکسن پنوموکوک از حدود ۵۰ هزار عفونت شدید پنوموکوکی پیشگیری کند.
چهارمین جلد اطلس بیماری‌های نادر ایران با همت و تحقیقات گروه مولفین شورای علمی پژوهشی و کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر ایران به چاپ رسید.
برنامه واکسیناسیون کودکان کشورمان از بهمن‌ ماه تغییر می‌کند و 2واکسن پنوموکوک و روتاویروس به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه می‌شوند؛ واکسن‌هایی بسیار مهم که می‌توانند سطح ایمنی کودکان در برابر بیماری‌های باکتریایی و ویروسی را افزایش دهند.
مایع احاطه‌کننده مغز افراد مبتلا به آلزایمر حاوی پروتئین‌هایی متفاوت از پروتئین‌هایی است که در افراد بدون بیماری تخریب کننده عصبی دیده می‌شود و هنگامی که دانشمندان هلندی نمونه‌های بیش از ۴۰۰ بیمار را مورد مقایسه قرار دادند، متوجه شدند که همه آنها یکسان نیستند.
انتها123456