بیماری
نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیماری‌های غیرواگیر به اندازه کل بیماری‌های واگیر منجر به مرگ و میر می‌شوند؛ از این رو با توجه به اهمیت موضوع حدود ۲۰۰ بیماری غیرواگیر و ۶۰ عامل خطر مرگ و میر در کشور شناسایی شدند و از چند ماه آینده بررسی مجدد این بیماری‌ها آغاز خواهد شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بیماری آنفلوانزا در حال حاضر روند نزولی در کشور دارد و تا ۲ هفته آینده شاهد فروکش شدن این بیماری در کشور خواهیم بود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: تعداد فراوانی از افراد جامعه نیاز به دریافت واکسن آنفلوآنزا ندارند و سودجویان در زمینه واکسن و داروی آنفلوآنزا تقاضاهای القایی با مقاصد تجاری ایجاد کرده‌اند و هیچ نگرانی درباره واکسن و داروی آنفلوآنزا وجود ندارد.
دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز گفت: ۳۸ میلیون انسان با بیماری ایدز در جهان زندگی می‌کنند و در این شرایط بیش از هر زمان دیگر نیاز به بهره بردن از نقش سازمان‌های جامعه محوری است که خدمات اچ آی وی ارائه می‌دهند.
ویروس بد پیله آنفلوآنزا این روزها جولان می‌دهد. تمام تلاش خود را می‌کند تا به جان افرادی بنشیند که جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند یا واکسن آنفلوآنزا تزریق نکرده‌اند. جنگی تمام عیار که هم بدن را ضعیف می‌کند و هم جان می‌گیرد و تنها راه مقابله با آن، تزریق واکسن و رعایت بهداشت است.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: آزمایش اختصاصی بیماران مبتلا به ایدز در تعهد سازمان بیمه سلامت است و در سال ۹۷ حدود سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بیمه سلامت برای این آزمایش‌ها هزینه شد.
یک آنکولوژیست گفت: آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به سرطان پستان در کشور وجود ندارد، اما آن‌چه مسلم است این‌که شیوع بالایی دارد و به عنوان اولین سرطان شایع در زنان شناخته می‌شود که آمار ابتلا به آن رو به افزایش است.
برج میلاد تهران به مناسبت روز جهانی ایدز (اول دسامبر) و در همراهی با بیماران مبتلا به ایدز امشب به رنگ قرمز در می‌آید.
عضو کمیته کشوری پیشگیری از آنفلوآنزا گفت: افراد واجد شرایط شامل زنان باردار، کودکان 6 ماه تا 6 سال، بیماران دیابتی، ریوی، کلیوی، دارای ویروس اچ آی وی مثبت، دارای نقص ایمنی بدن و افراد بالای 60 سال اگر تاکنون واکسن آنفلوآنزا نزدند، هر چه سریع‌تر تزریق کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اگر اچ آی وی به موقع شناسایی شده و بیمار تحت درمان قرار بگیرد، عمر طبیعی خواهد داشت و با درمان مناسب، انتقال ویروس اتفاق نمی‌افتد و شخص مانند فرد عادی زندگی می‌کند. تا وقتی مردم با این موضوع آشنا نباشند، شناسایی بیماری اتفاق نمی‌افتد. در نتیجه باید فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی بیشتری انجام داد.
وزیر بهداشت گفت: جهت بهبود وضعیت بیماران نادر کشور باید ابتدا مرزبندی مشخصی بین بیماری‌های نادر و غیر نادر انجام شود تا در اولویت‌بندی ارائه خدمات درمانی و تشخیصی به جمع بندی نهایی برسیم و اطلس بیماری‌های نادر به تعیین این مرزبندی‌ها کمک می‌کند.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو اعلام کردند اسکن امواج مغزی خاصی می‌تواند ابتلا به بیماری آلزایمر را چند دهه زودتر پیش‌بینی کند. این موضوع می‌تواند به پژوهشگران در توسعه داروهای جدید برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر کمک کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: یک چهارم افراد دیابتی در کشور از بیماری خود خبر ندارند و بررسی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که ۱۰ الی ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال کشور مبتلا به دیابت هستند.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به 2 مورد فوت ناشی از آنفلوانزا در گیلان، گفت: موارد ابتلا در گیلان هم مانند استان‌های دیگر گزارش شده و در هر دو مورد فوت ناشی از آنفلوانزا در آزمایشگاه ملی تایید شده است.
مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: اغلب خدمات شایع در درمان بیماران دیستروفی عضلانی تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارد.
معاون اجرایی دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: جمعیت دیابتی‌های جهان هم اکنون ۴۲۵ میلیون نفر است که این رقم تا سال ۲۰۴۵ به ۶۲۹ میلیون نفر می‌رسد.
رییس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: ٥٠ درصد علت مرگ‌های ناگهانی در کشور، سکته‌های قلبی و مغزی است و بیشتر افرادی که دچار این سکته‌ها می‌شوند، به کبد چرب مبتلا هستند.
عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوآنزا گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا اواخر مهر ماه و اوایل آبان ماه است، اما حتی در صورت نزدن واکسن در این بازه زمانی، توصیه شده که افراد در معرض خطر در هر موقع از سال که به واکسن آنفلوآنزا دسترسی داشتند آن را تزریق کنند.
هیچ درمانی برای فلج اطفال وجود ندارد و تنها راه مقابله پیشگیری است که با چند نوبت واکیسناسیون انجام می‌شود. در پنج سال گذشته حتی یک مورد فلج اطفال در ایران گزارش نشده است.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت در حال تهیه برنامه استقرار واکسیناسیون در حوزه آنفلوآنزا با همکاری یک تیم متخصص است. سازمان جهانی بهداشت به همه کشورها تاکید کرده که همه گیری جهانی آنفلوآنزا در آینده نه چندان دور رخ می‌دهد.
انتها123456