انتقال خون
معاون فنی اداره کل انتقال خون استان تهران گفت: از هر خون اهدا شده، ۳ فرآورده خونی تولید می‌شود و با توجه به این‌که در مجموع ۳ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی در مراکز درمانی استان تهران توزیع می‌شود، باید بیش از ۱۵۰۰ نفر در طول روز به مراکز اهدای خون مراجعه کنند تا بتوان این تعداد واحد را تامین کرد.
فوق تخصص خون و آنکولوژی گفت: در بدن چیزی به اسم خون کثیف نداریم و این حرف اشتباهی است، زیرا خون در رگ‌های بدن جریان دارد و از طریق ورید یا سیاهرگ به شش می‌رود و اکسیژن می‌گیرد و بعد همین خون که مملو از اکسیژن است از طریق شریان یا سرخرگ‌ها اکسیژن را به بافت‌های بدن می‌رساند.
رییس هیات مدیره انجمن علمی انتقال خون در یادداشتی که برای ایران پزشک ارسال شد، در واکنش به تعرفه گذاری حجامت نوشت: انتظار می‌رود با تدوین راهنمای ملی برای حجامت، از انجام و به کارگیری آن در افراد سالم تا سن ۶۵ سالگی که می‌توانند اهداکنندگان بالقوه خون باشند، خودداری شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: از طریق شبکه ملی خون‌رسانی طی ۲۴ ساعت گذشته، استان تهران ۱۸۰ واحد، فارس ۱۵۰ واحد، خراسان جنوبی ۶۰ واحد، یزد ۲۸ واحد، ۱۰۰ واحد کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان ۱۵ واحد گلبول قرمز فشرده به استان کرمان ارسال کردند.
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه میزان اهدای خون ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ به یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۳۴ واحد رسیده از رشد بیش از ۴ درصدی اهدای خون در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
مدیرکل انتقال خون استان تهران از آغاز پویش اهدای خون دانشجویان از روز پنجشنبه همزمان با روز دانشجو و به مدت یک هفته خبر داد و گفت: دانشجویان لازم است با کارت ملی یا مدرک شناسایی معتبر برای اهدای خون مراجعه کنند.
مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به کاهشی شدن روند اهدای خون در پایتخت همزمان با فصل سرد سال گفت: میزان مصرف خون در استان تهران روزانه حدود ۱۵۰۰ واحد است، اما با آغاز فصل سرما، تنها ۱۲۰۰ واحد خون اهدا می‌شود و این یعنی روزانه ۳۰۰ واحد از ذخایر خونی خود بر می‌داریم.
داریوش مهرجویی و همسرش در یک فاجعه هولناک در ویلای خود در حوالی کرج به قتل رسیدند و این موضوع توجه بسیاری از افراد را به سمت آثار این کارگردان مهم سینمای ایران جلب کرد و بد نیست نگاهی به فیلم دایره مینا بیندازیم که یکی از جنجالی‌ترین فیلم‌های این کارگردان صاحب نام ایرانی است.
سخنگوی سازمان انتقال خون در پاسخ به ایران پزشک درباره تعطیلی مرکز انتقال خون رودبار گفت: اکیپ سیار خون گیری اداره کل انتقال خون گیلان یک روز ثابت در هفته که یکشنبه‌ها است در محل پایگاه انتقال خون رودبار مستقر است.
انتقال خون و فرآورده‌های آن نجات دهنده زندگی بسیاری از بیماران است؛ بارزترین مثال آن عبارت است از نیاز به خون در حوادث و سوانح گوناگون نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی‌ها و اعمال جراحی نظیر جراحی قلب باز و از طرفی بعضی افراد مانند بیماران تالاسمی ماژور یا هموفیلی نیز برای ادامه زندگی عادی خود به دریافت منظم خون یا محصولات آن نیازمند هستند.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: هموطنان اهدای خون را به روزهای خاص مانند تاسوعا و عاشورای حسینی موکول نکنند، زیرا اهدای خون باید روزانه و مستمر باشد و یک نیاز همیشگی است.
مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت در دیدار با مدیرعامل، معاونان و مدیران کل سازمان انتقال خون ایران بر پویایی و روزآمد بودن این سازمان تاکید کرد و از رفع مشکل کمبود نیروی انسانی سازمان انتقال خون طی ماه آتی خبر داد.
مدیرکل انتقال خون استان تهران در گفت‌وگو با ایران پزشک درباره جزییات اهدای پلاکت توضیحاتی ارائه داد و گفت: بدن انسان به سرعت پلاکت‌ها را جایگزین می‌کند و اهداکنندگان هر ۴۸ ساعت یک بار می‌توانند پلاکت اهدا کنند، به شرطی که بیشتر از ۲ بار در هفته و ۲۴ بار در سال نشود.
مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: ذخایر خون پایتخت روی مرز یک هفته است که می‌تواند شرایط را بحرانی کند و بنابراین از مردم تهران می‌خواهیم برای اهدای خون در روزهای پایانی سال به مراکز اهدای خون تهران مراجعه مستمر داشته باشند تا ذخایر خون حفظ شود.
­سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با حمایت اهداکنندگان، سازمان انتقال خون ایران موفق شد در ۹ ماه گذشته، حدود ۵ میلیون واحد محصولات و فرآورده‌های خون مورد نیاز مراکز درمانی را­ فرآوری و تامین کند که بدین ترتیب، شبکه ملی خون رسانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این شاخص بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: شاخص اهدای خون بانوان در کشور در ۷ ماهه نخست سال جاری همچنان به صورت چشمگیری کمتر از متوسط کشورهای توسعه یافته و تقریبأ حدود ۴.۵ درصد بود.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی اهداکنندگان خون گفت:‌ بهبودیافتگان از کرونا، دو هفته بعد از بهبودی می‌توانند برای اهدای خون به مراکز اهدای خون مراجعه کرده و خون اهدا کنند.
یک میلیون و ۸۹۶ هزار و ۱۰۶ ایرانی در ۹ ماه اخیر و از اول فروردین تا شب یلدای ۱۴۰۰ در ۳۱ استان، با هدف نجات جان بیماران به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این میان، یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۵۸۲ نفر موفق به اهدای خون شدند که این آمار نسبت به وضعیت مشابه سال قبل، رشد بیش از ۷ درصدی داشته است.
مدیرکل انتقال خون استان تهران اعلام کرد: مراکز اهدای خون در استان تهران در روزهای تعطیل پیش رو یعنی از ۲۹ تیر تا ۳ مرداد آماده و پذیرای اهدا کنندگان خون است.
تزریق واکسن کرونا منعی برای اهدای خون ایجاد نکرده و افرادی که در برابر این بیماری واکسینه شده‌اند، فقط برای مدتی کوتاه از اهدای خون به صورت موقت معاف می‌شوند.
انتها123456