پیش‌گیری
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به دلیل افزایش شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا در تهران، تعدا مراکز منتخب ۱۶ ساعته کرونا از ۵۶ به ۹۰ مرکز افزایش پیدا کرده است.
وزیر بهداشت گفت: ما برنامه داشتیم، اما عده‌ای دچار سهل انگاری شدند؛ چه مردم و چه دوستانی غیر از مردم که در جایگاه‌هایی در بخش خصوصی و دولتی نشسته‌اند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دوره اپیدمی کرونا طولانی و باورهای مردم برای پیشگیری از کرونا ضعیف‌تر شده و رفتارها تغییر کرده و در نتیجه موضوع استفاده اجباری از ماسک مطرح و از ۱۵ تیر ماه اجرایی شد که بسیار موثر خواهد بود.
وزیر بهداشت گفت: به مردم می‌گویم که استفاده از ماسک و کرونا را جدی بگیرند، زیرا کرونا یکی از خطرناک‌ترین و ناشناخته‌ترین ویروس‌هایی است که به عرصه بشری پا گذاشته و هیچ کدام از ویروس‌شناس‌های دنیا هم آینده آن را به خوبی پیش بینی نکرده‌اند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اجرای طرح ترافیک باعث می‌شود مردم بیشتر از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرده و در نتیجه در شهرهای پرجمعیت، تراکم در وسایل نقلیه عمومی بیشتر شده و فاصله گذاری رعایت نمی‌شود و شیوع ویروس کرونا بالاتر می‌رود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: خطر مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا در افراد چاق و بویژه کودکان و نوجوانان چاق بیشتر است و اکنون از هشت میلیون کودک زیر پنج سال کشور، ۱۴ درصد دچار اضافه وزن هستند.
استفاده از ماسک از امروز در همه مکان‌های عمومی و محل‌های تجمع اجباری شده است تا افراد جامعه مشارکت بیشتری برای پیشگیری از ابتلا و نیز شکست ویروس کرونا داشته باشند و از سلامت خود و اطرافیان مراقبت کنند.
ویروس کرونا عمدتا از طریق قطرات کوچک تنفسی که به هنگام سرفه و عطسه از بینی یا دهان فرد مبتلا خارج می‌شود به دستگاه تنفسی افرادی که در همان نزدیکی هستند، راه می‌یابد. استفاده از ماسک می‌تواند جلوی این انتقال را بگیرد. سوال این است که آیا روسری می‌تواند در اماکن عمومی مثل مترو، اتوبوس و تاکسی به جای ماسک استفاده شود؟
رییس سازمان غذا و دارو گفت: روزانه حدود ۷ میلیون ماسک در کشور تولید می‌شود و مشکلی از بابت کمبود ماسک در کشور نداریم.
چاقی یکی از علت‌های اصلی فوت بر اثر ویروس کرونا در جهان شناخته شده است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این زنگ خطر را برای کودکان و نوجوانانی که دچار اضافه وزن هستند، به صدا در آورد.
رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از کاهش ۵ درصدی پوشش واکسیناسیون در بحران کرونا به دلیل ترس و عدم مراجعه مردم برای واکسیناسیون کودکان خبر داد.
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: تالارها در مناطق قرمز کرونا بسته است و در مناطق زرد هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند فعالیت کنند، اما زمان برگزاری مراسم باید کوتاه باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از پیگیری مشکلات مطرح شده نیروهای بهداشتی به دستور وزیر بهداشت خبر داد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: همکاری مردم در جهت پیشگیری از انتقال ویروس کرونا کاهش یافته و این اتفاق باعث افزایش بروز بیماری و میزان بستری در بیمارستان‌ها خواهد شد و سیستم درمانی را دچار مشکل می‌کند.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: توصیه‌ها از روز اول و حتی قبل از ورود بیماری ناشی از ویروس کرونا به ایران، رعایت بهداشت، شست‌وشوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک بوده و همچنان این موضوع در ایران و جهان اولویت و توصیه اصلی است.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: استفاده از ماسک از هفته آینده در مکان‌های عمومی اجباری است و به کسانی که از ماسک استفاده نکنند، خدمات ارائه نمی‌شود.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مردم خواست که به توصیه‌های غیرعلمی در فضای مجازی مثل عدم واکسیناسیون کودکان و خوردن برخی مواد غذایی برای درمان کرونا توجه نکنند.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر فرد ناقل کرونا می‌تواند بدون فاصله گذاری اجتماعی، ۴۰۶ نفر را مبتلا کند و افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و آنتی بادی آنها مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که در ماه‌های اخیر علاوه بر حدود ۱۰ هزار فوت ناشی از کرونا در کشور، حداقل ۱۲۰ هزار مرگ به علت بیماری‌های غیرواگیر اتفاق افتاده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تا جایی که امر به معروف جواب می‌دهد باید با فردی که پروتکل بهداشتی را رعایت نمی‌‌کند برخورد شود، اما این توصیه اخلاقی هم تا جایی جواب می‌دهد و بعد از آن باید به سمت اعمال قانون حرکت کرد.
انتها123456