پیش‌گیری
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران از افزودن ۱۰۰ یونیت دندان پزشکی به همراه ست‌‌های مربوطه به سیستم بهداشت و درمان کشور خبر داد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: آب آشامیدنی شبکه لوله کشی کشور در مناطق مختلف سالم است و مشکل بهداشتی ندارد و عامل انتقال و ابتلا به وبا نبوده است.
رییس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: طی سال جاری و تاکنون ۱۳ نفر در کشور به تب کریمه کنگو مبتلا شدند که متاسفانه یک نفر نیز جان خود را از دست داد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت جزییات پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری نماز عید فطر را تشریح کرد و گفت: استفاده نمازگزاران عید فطر از ماسک حتی در فضای باز ضروری است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تمام مراکز بهداشتی آماده ارائه خدمت به مبتلایان بیماری سالک هستند و با کنترل و از بین بردن جوندگان و سگ‌های آلوده در راستای مقابله با این بیماری گام بر می‌دارند.
میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور همچنان کمتر از ۵۰ درصد بوده و به میزان ۴۸.۸۲ درصد گزارش شده است و این میزان با توجه به شناسایی سویه اومیکرون در کشور به هیچ عنوان مناسب مقابله با ویروس کرونا نیست.
سخنگوی دولت در حساب توییتر خود نوشت: از دورافتاده‌ترین روستاها تا شلوغ‌ترین مراکز پایتخت، بدون وجود ‎شبکه بهداشت، تحول در مقابله با کرونا ممکن نبود.
وزارت بهداشت در راستای سیاست‌های کلی سلامت و نظام اداری به منظور توسعه مشارکت بخش خصوصی و تعاونی در ارائه خدمات و کاهش تصدی‌گری دولت و ارتقای کیفیت خدمات سلامت به استناد دستورالعمل ایجاد و بهره‌برداری دفاتر خدمات سلامت در نظر دارد از متقاضیان واجد شرایط ثبت‌ نام کند.
در هفته‌های اخیر شاهد افزایش اندک در رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم و این شاخص با کمی افزایش به ۴۸.۱۶ درصد رسیده است، اما این میزان همچنان کافی نیست و باید به بیش از ۸۰ درصد برسد.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از آغاز اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند از امروز ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: کسانی که قصد سفر دارند حتما باید واکسن تزریق کرده و بیمار نباشند.
در راستای سیاست‌های کلی سلامت و به منظور کاهش تصدی گری دولتی، ارتقا و ساماندهی وضعیت بهداشت کشور، در سال‌های اخیر ۱۵۵ دفتر خدمات سلامت راه اندازی شده، اما شنیده‌ها حاکی‌ست که این دفاتر قرار است توسعه یابند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تمام بسته‌های خدمتی در حوزه بهداشت بازنگری شد و در همین دوران کرونا و در حوزه خدمات مراقبت بارداری، خدمات ۱.۲ برابر شد و حتی یک خدمت مربوط به عشایر در این دوران عقب نیفتاد و کمترین ابتلا به کرونا و مرگ و میر نیز در عشایر وجود دارد.
اهمیت توجه به حوزه بهداشت و پیشگیری در نظام سلامت در دولت سیزدهم امشب ساعت ۲۱:۳۰ در کلاب هاوس با حضور کارشناسان بحث و بررسی می‌شود.
رییس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت گفت: استفاده بی رویه از هدفون منجر به پیرگوشی زودهنگام می‌شود که قابل جبران نیست و در نتیجه در این زمینه پیشگیری بسیار مهم است.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیش از ۵۰ درصد موارد کم‌شنوایی و ناشنوایی قابل پیشگیری و کنترل هستند و به همین دلیل وزارت بهداشت با کمک بهزیستی و سازمان‌های مردم نهاد تلاش می‌کند برنامه‌های تشخیص زودرس را اجرا کند.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: تهویه هوا و تهویه مطبوع به خصوص در فضاهای شلوغ نقش مهمی در کیفیت هوای داخل و کاهش احتمال انتشار ویروس کووید ۱۹ دارد.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از نظارت بیشتر و برخورد با دفاتر پیشخوان و کارگزاری‌های تامین اجتماعی در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی خبر داد.
برچسب زدن به معاون بهداشت وزارت بهداشت به عنوان فرمانده حوزه بهداشت اتفاقی عجیب محسوب می‌شود که پس از یک سال جدال شبانه‌روزی با ویروس کرونا رخ داده و او را به ناحق زیر تیغ انتقاد قرار داده، در حالی‌که او وظیفه ذاتی خود برای ارائه هشدارهای بهداشتی را انجام داده است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: خط مقدم اصلی برای مقابله با کرونا حوزه بهداشت است، اما زمانی که در اوج بیماری هستیم به ناچار همه امکانات درمانی به خط می‌شوند، ولی در این مرحله که در سراشیبی هستیم یا به یک مرحله با ثبات می‌رسیم، نقش حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری باید بسیار پررنگ باشد.
رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در توییتی نوشت: عدم حمایت از خانواده‌ها برای انجام غربالگری در چهارچوب دستورالعمل می‌تواند آنها را به سمت سقط غیر قانونی، انجام هزینه‌های بی مورد ناشی از نیاز القایی و پرهیز از فرزندآوری به دلیل ترس از هزینه‌ها یا نگرانی از تولد فرزند معلول سوق دهد.
انتها123456