پیش‌گیری
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به اهمیت اجرای برنامه شیر مدارس برای ارتقای سلامت دانش آموزان، بر ضرورت همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی برای تحقق این برنامه تاکید کرد.
سیستم مراقبتی و بهداشتی ملی انگلستان در یک برنامه بزرگ برای جلوگیری از سکته مغزی و حملات قلبی، کنترل فشار خون را در جوامع محلی مانند آرایشگاه‌ها و مساجد اجرایی می‌کند و این در حالی است که پویش ملی کنترل فشار خون در سال ۱۳۹۸ در ایران اجرا شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جذب ۴ هزار بهورز در سیستم بهداشتی کشور در دو سال اخیر خبر داد و گفت: تعداد زیادی از خانه‌های بهداشت در دو سال اخیر وارد مرحله بهره برداری و تعداد زیادی تکمیل، تجهیز و تعمیر شده‌اند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سه خدمت طب سنتی که یکی از موارد همین زالو درمانی است، هنوز در شورای عالی بیمه سلامت نهایی نشده و به سازمان بیمه سلامت ابلاغ نشده است.
دانشمندان دریافته‌اند که 4000 قدم پیاده‌ روی روزانه می‌تواند خطر مرگ بر اثر دلایل مختلف را پایین بیاورد و هرچه مقدار پیاده‌ روی بیشتر شود، فواید سلامتی هم بیشتر خواهد شد.
غلظت خون می‌تواند موجب لخته شدن خون و توقف جریان خون شود، این روند آسیب‌های جدی سلامتی مانند سکته مغزی و حمله قلبی را به همراه دارد، اما رقیق شدن خون می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.
بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از ۳ میلیون نفر در اثر تنفس در شهرها جان خود را از دست می‌دهند و اگر اقدامی در این زمینه نشود، این میزان تا سال ۲۰۵۰ میلادی تا ۲ برابر افزایش می‌یابد. همچنین همه بار آلودگی هوا بر نظام سلامت و اقتصادی کشورها قرار دارد.
آلودگی هوا دیگر زمستان و تابستان نمی‌شناسد؛ وضعیت کلانشهرها روز به روز بدتر می‌شود و این در حالی است که نه فقط سلامت مردم را به خطر می‌اندازد، بلکه هزینه‌های بسیاری بر نظام سلامت نیز تحمیل می‌کند و حتی بر ناباروری هم تاثیر می‌گذارد.
بر اساس گزارشی که اخیرا وب‌ سایت امری‌ اسلیپ منتشر کرده، یک روبالشی تنها یک هفته پس از شست‌وشو می‌تواند میزبان سه میلیون باکتری باشد که حدود ۱۷ هزار برابر بیشتر از میانگین باکتری است که روی صندلی توالت فرنگی وجود دارد.
مدیر اورژانس بیمارستان سینا در روایتی که در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد به ماجرای ضربه مغزی یک کودک بر اثر سقوط از روروئک و ضربه به سر پرداخت و توصیه کرد: اگر در خانه کودک زیر ۵ سال دارید، عمیقا مواظبش باشید.
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در تابستان توسط پشه‌ها مورد حمله قرار می‌گیرید، به تازگی محققان ویرجینیا در کالج کشاورزی و علوم زیستی ایالات متحده مطالعه‌‌ای انجام دادند که می‌تواند نور امیدی بر زندگی شما باشد و بدینوسیله از دست پشه‌ها در امان بمانید.
نیاز به تقویت مراقبت‌های بهداشتی اولیه و توسعه برنامه پزشکی خانواده به عنوان یک راهبرد مهم نظام سلامت با توجه به بیماری‌های اپیدمیولوژیک، تغییر ماهیت بیماری‌ها و افزایش امراض مزمن در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه احساس می‌شود، اما باید دید چقدر به این موضوع در کشورمان توجه شده است.
نمایندگان مردم در مجلس، وزارت بهداشت را مکلف کردند تا پایان سال ۱۴۰۲ ادغام خدمات طب ایرانی را در شبکه بهداشتی کشور به پوشش صد درصدی برساند و نیز به منظور کاهش پرداخت از جیب مردم حداقل ۳ خدمت حوزه طب ایرانی را تحت پوشش بیمه قرار دهد.
سخنگوی سازمان دامپزشکی با اعلام توقف موقت واردات گوشت قرمز و فرآورده‌های پروتئینی دامی از کشور برزیل به جهت سلامت و بهداشت جامعه گفت: این توقف واردات تا زمانی که برزیل سلامت دام‌ها را تایید کند، ادامه دارد.
رییس اداره کنترل و مقابله با سرطان وزارت بهداشت گفت: لزوم استفاده از واکسن HPV در گروه‌های سنی و جنسی مختلف در دنیا بررسی شده، اما بهترین سن برای تزریق واکسن بین ۹ تا ۱۴ سالگی در دختران است.
چاقی یکی از عوامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر محسوب می‌شود که روند رو به رشدی دارد، اما ظاهرا نظام سلامت چندان توجهی به آن ندارد و فقط به هشدار بسنده می‌کند، سواد سلامت جامعه نیز در این رابطه دچار نقص است و به نظر می‌رسد در این زمینه به پویش‌های اجتماعی نیاز داریم.
کیانوش جهانپور، کارشناس سلامت و رسانه در یادداشت اختصاصی برای ایران پزشک از لزوم راه اندازی کمپین کاهش وزن گفت و نوشت: افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، در مقایسه با افراد با وزن سالم در معرض خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و شرایط سلامتی جدی هستند.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت ضمن اشاره به عوارض شدید آلودگی هوا بر سلامت کودکان، گفت: هر چه که در راستای سلامت مردم باشد، وزارت بهداشت با آن موافق است و هرچه که به سلامت مردم آسیب برساند، وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم با آن مخالف خواهد بود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۶ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور دارای شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و اضافه وزن و چاقی هستند.
جمعی از بهورزان با انتقاد از بی توجهی وزارت بهداشت در عدم محاسبه دوره دو ساله آموزش بهورزی در سنوات خدمتی آنها، خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.
انتها123456