علمی ایران
بر اساس نظرسنجی ایسپا، ۴۵.۳ درصد مردم ایران در پاسخ به سوال «چقدر از وضعیت سلامت خود رضایت دارید؟» گفته‌اند از وضعیت سلامت خود رضایت زیاد یا خیلی زیادی دارند و همچنین ۳۴.۴ درصد تا حدودی از وضعیت سلامت خود ابراز رضایت کرده‌اند.
عضو کمیته مشورتی بیماری‌های نادر وزارت بهداشت گفت: علت‌های مختلفی برای بیماری‌های نادر وجود دارد، اما ۸۰ درصد این بیماری‌ها ژنتیکی هستند و به دلیل بروز تغییرات در ژن‌ها یا کروموزوم‌ها بروز می‌کنند.
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران گفت: تاکنون ۴۴۲ بیماری نادر در ایران شناسایی شده که بیماری‌هایی مانند پوست پروانه‌ای، اس ام ای، بیماری‌های متابولیک، اتیسم، دیستروفی‌ها از جمله موارد پر ابتلا هستند.
سمینار یک روزه بیماری‌های نادر کلیوی روز پنجشنبه دهم اسفند ماه ۱۴۰۲ در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور اساتید دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی سلامت و فعالان حوزه بیماری‌های نادر برگزار می‌شود.
تداخل دارویی یکی از مهمترین خطاهای پزشکی محسوب می‌شود که به خصوص در سالمندان آثار زیان‌بار بیشتری دارد و با توجه به اهمیت بروز آن در بیماران سرپایی باید مورد توجه نظام سلامت قرار بگیرد.
اگر می‌خواهید چربی پهلوی خود را از بین ببرید، باید یک رویکرد جامع را در پیش بگیرید که این شامل خوردن درست و ورزش منظم است و در واقع برای از بین بردن چربی پهلو، چندین نکته وجود دارد که باید رعایت کرد.
تقریبا یک سوم زندگی انسان به خواب می‌گذرد و باید بدانیم که مغز برای کارکرد صحیح خود به خواب نیاز دارد، اما برخی افراد به دلایلی با اختلال بی خوابی مواجه می‌شوند و همین بی خوابی می‌تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.
یکی از باورهای عمومی این است که وقتی احساس ضعف، خستگی و بی حالی دارند، باید آمپول نوروبیون تزریق کنند، زیرا این آمپول می‌تواند قوای جسمانی را تقویت کند، اما آیا این تصور واقعا درست است؟
چهارمین جلد اطلس بیماری‌های نادر ایران با همت و تحقیقات گروه مولفین شورای علمی پژوهشی و کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر ایران به چاپ رسید.
وقتی فردی دچار ایست قلبی می‌شود، خون به بقیه بدن او نمی‌رسد و بدین ترتیب، بافت‌ها و اندام‌های بدن اکسیژن دریافت نمی‌کنند و سی‌ پی‌ آر در واقع به مغز و سایر اندام‌های حیاتی بدن فرد اکسیژن می‌رساند.
مجری مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: برای نخستین‌ بار مقاله‌ یک واکسن‌ ایرانی در نشریه The BMJ با ضریب تاثیر ۱۰۵.۷، هیجده‌ ماه پس از ارسال توسط محققان و با تایید داوران بین‌المللی به چاپ رسید.
برای نخستین بار در ایران و چهارمین بار در جهان، جراحی موفقیت‌آمیز پیوند سر توسط پزشکان ایرانی‌ انجام شد که بیمار پس از به هوش آمدن در سلامت کامل بوده و تکلم دارد.
رییس انجمن اپیدمیولوژیست‌های ایران گفت: در ۵ سال آینده قرار است که کشور بر مدار برنامه هفتم توسعه کشور حرکت کند و ای کاش لایحه دولت قبل از نهایی شدن با نهادهای علمی کشور در میان گذاشته می‌شد تا نظر بدهند.
معاون اسبق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برنامه کنونی هفتم توسعه کشور به مراتب از برنامه ششم توسعه ضعیف‌تر و موجب افت علم و فناوری سلامت در کشور است.
شرکت‌های دانش بنیان یکی از دریچه‌هایی هستند که به واسطه حمایت از آنها می‌توان علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان و نخبگان، انتظار بهبود فضای کسب و کار و حرکت صنعت به سمت رفع نیازهای کشور و البته صادرات محصولات را داشت.
متخصص گوش و حلق و بینی گفت: بیمارانی که عمل جراحی زیبایی برای آن‌ها گزینه مناسبی نیست و افرادی که از استانداردهای زیبایی برخوردارند، ولی همچنان اصرار به عمل جراحی دارند، هر دوی این دسته از افراد پیش از انجام هر عمل جراحی زیبایی باید برای بررسی های تخصصی‌تر به روان پزشک مراجعه کنند.
ظهور هوش مصنوعی و چت باکس‌ها، به مباحثی در تغییر کسب‌وکارها در سال‌های آینده، بروز اختلال در کسب‌وکارهای سنتی و رشد سریع مشاغل حامی هوش مصنوعی و فناوری منجر شده است.
فلج خواب که عوام به آن بختک می‌گویند زمانی اتفاق می‌افتد که در حالی که از خواب بیدار می‌شوید یا به خواب می‌روید، اما نمی‌توانید حرکت کنید یا صحبت کنید؛ این پدیده می‌تواند ترسناک باشد، ولی بی ضرر است و بیشتر مردم فقط یک یا دو بار در زندگی خود آن را تجربه می‌کنند.
کلینیک چشم پزشکی بیستون در سال‌های اخیر به قطب علم پزشکی در غرب کشور تبدیل شده، اتفاقی که شاید در غرب کشور آن هم در سال‌هایی که مردمانش متحمل رنج‌های فراوان در اثر ۸ سال دفاع مقدس شدند، لازم بود.
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: تکنولوژی واکسن کرونا اسپوتنیک وی به شکلی است که ایمنی خوبی ایجاد می‌کند و واکسن کرونای شرکت‌های آسترازنکا، جانسون اند جانسون آمریکا، کنسینو چین و استپوتنیک وی روسیه از نوع آدنو ویروس هستند.
123456