علمی جهان
مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای خطاب به روزه‌داران ماه رمضان نوشت: می‌توان در این ماه که نشانه بندگی و عبودیت است، برای قشر ضعیف واکسن رایگان خرید و توزیع کرد.
مقامات ایتالیایی در یک کارخانه پرکننده بطری، به میلیون‌ها واکسن آسترازنکا برخورده‌اند که گویا برای صدور به بریتانیا آماده می‌شدند و این در حالی است که آسترازنکا تنها یک سوم سفارش اتحادیه اروپا را تحویل داده است.
نتیجه دو پژوهش در بریتانیا نشان داده زنان میان سالی که به دلیل کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شده باشند، شدیدترین عوارض طولانی مدت کرونا را تجربه می‌کنند.
به تازگی در نمونه‌هایی در هند، نوع جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا یافت شده که گفته می‌شود دو بار جهش یافته است و مقام‌های بهداشتی همچنان در حال بررسی قدرت آلوده کننده این نوع از ویروس جهش یافته هستند.
واکسیناسیون کرونا با واکسن آسترازنکا از امروز در تاجیکستان آغاز شد و بر این اساس در مرحله اول، واکسن به پزشکان و کارمندان آموزش و پرورش، افراد دارای بیماری‌های مزمن و غیرعفونی و بالای ۶۰ ساله‌ها تزریق می‌شود.
برگزار کنندگان المپیک تابستانی توکیو به دلیل همه گیری ویروس کرونا، سفر تماشاگران خارجی را به ژاپن برای تماشای مسابقات ورزشی المپیک ممنوع اعلام کردند.
مقامات پاکستانی از مثبت شدن تست کرونای نخست وزیر این کشور خبر داده‌اند، در حالی که ابتلای عمران خان به کرونا دو روز پس از دریافت اولین دوز واکسن کرونا اتفاق افتاده است.
وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد که در حال حاضر بیش از ۲۶ میلیون نفر در بریتانیا اولین دوز و حدود دو میلیون نفر هم دوز دوم واکسن کرونا را زده‌اند و این اتفاق را یک موفقیت ملی دانست.
وزارت بهداشت آلمان اعلام کرد که تاکنون ۱۳ مورد لخته شدن خون در رگ‌های مغزی بین واکسینه‌شدگان با واکسن آسترازنکا در این کشور مشاهده شده که در سه مورد منجر به مرگ شده است.
شاید منطقی نباشد، اما مثبت اندیشی و مثبت گرایی افراطی می‌تواند سمی باشد و شخص را مجبور کند که روحیه مثبت جعلی داشته و احساسات منفی خود را خفه کند.
غنا اولین کشوری است که محموله‌ای از واکسن کرونا را بر اساس کوواکس که ابتکار عمل بین المللی واکسیناسیون بر ضد کرونا است، دریافت می‌کند و بر این اساس، ۶۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا با پروازی از هند به اکرا پایتخت غنا رسیده است.
نخست وزیر روسیه اعلام کرد که سومین واکسن کرونای روسی با عنوان «کوویواک» توسط مرکز علمی فدرال چوماکوف در آکادمی علوم روسیه تولید و ثبت شده و بدین ترتیب روسیه تنها کشوری محسوب می‌شود که سه نوع واکسن کرونا تولید کرده است.
وزیر بهداشت آرژانتین پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر این‌که باعث شده ۱۰ نفر بدون طی کردن روند مناسب، واکسن کرونا دریافت کنند که در میان آنها یک خبرنگار نیز بوده، مجبور به استعفا از سمت خود شد.
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: مهم‌ترین موضوع برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ این است که به همبستگی، ایمان و اعتقاد داشته باشیم، زیرا ویروس کرونا یک دشمن مشترک برای انسان‌ها است و در صورت عدم همکاری، شیوع بیشتری پیدا می‌کند.
تزریق واکسن کرونا در اندونزی با تصمیم دولت این کشور اجباری شد و ساکنان جاکارتا اگر از زدن واکسن کرونا خودداری کنند، بیش از ۳۵۰ دلار جریمه می‌شوند.
دولت آفریقای جنوبی اعلام کرد که برنامه ایمن سازی مردم این کشور در برابر بیماری ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را اصلاح کرده است.
رییس کمیسیون اتحادیه اروپا با بیان این‌که این کمیسیون در تهیه واکسن کرونا شکست خورده، گفت: در تایید واکسن تاخیر کرده و نسبت به تولید انبوه بیش از حد خوش‌بین بوده و شاید مطمئن بودیم آن‌چه سفارش دادیم را به موقع تحویل می‌گیریم.
این روزها همه فقط به محتویات بطری‌های واکسن کرونا فکر می‌کنند و کمتر پیش می‌آید که کسی به خود این بطری‌ها توجه کرده و دنبال این باشد که این بطری‌ها چه شرایطی باید داشته باشند که در فرآیند پر شدن میلیاردها دوز واکسن کرونا در بازه زمانی محدود دچار شکستگی نشده و تحمل شرایط مختلف را داشته باشند و در عین حال، کار به سرعت پیش برود.
مرگ‌بارترین ماه شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا با نشانه‌هایی از پیش‌رفت به پایان رسیده و موارد ابتلا به کرونا و بستری در بیمارستان‌های این کشور در حال کاهش بوده و این در حالی است که واکسیناسیون کرونا نیز سرعت می‌گیرد.
محققان دریافتند که ترکیب دو واکسن کرونا «اسپوتنیک وی» و «آکسفورد آسترازنکا» می‌تواند محافظت خوبی در برابر ویروس جهش یافته کووید ۱۹ ایجاد کند.
انتها123456