علمی جهان
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به سران جهان هشدار داد و اعلام کرد که همه گیری کرونا اصلا به نقطه پایان نزدیک نیست و سویه اومیکرون در هفته گذشته منجر به ابتلای ۱۸ میلیون نفر شده است.
مقامات بهداشتی کشور چین از شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در پکن، پیش از آغاز بازی‌های المپیک زمستانی و در آستانه سال نو چینی خبر دادند.
موسسه ملی سلامت ایتالیا اعلام کرد که شاخص ابتلا به ویروس کرونا در این کشور در طول یک هفته بیش از دو برابر شده و به یک‌ هزار و ۶۶۹ رسیده است.
برهمدیو ماندال ۶۵ ساله ادعا کرده که تاکنون ۱۱ دوز واکسن کرونا را در ایالت بیهار هندوستان تزریق کرده و پس از زمانی که برای تزریق دوازدهمین دوز رفته بود، بازداشت شد.
همزمان با تشدید شیوع سویه اومیکرون ویروس کرونا، مقامات بهداشتی در کشورهای آمریکا و فرانسه از ثبت بالاترین رقم روزانه شناسایی مبتلایان به کووید ۱۹ خبر داده‌اند.
وزیر بهداشت هند اعلام کرد: مجوز استفاده اضطراری قرص کرونا ساخت شرکت مرک موسوم به مولنوپیراویر و دو واکسن کووُواکس و کوربِواکس را صادر کرده است.
سازمان غذا و داروی آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ دسامبر، مجوز قرص ضد بیماری کووید ۱۹ فایزر را با نام پاکسلووید برای درمان کرونا صادر و اعلام کرد که مصرف این قرص باید پس از تشخیص و ظرف ۵ روز از نخستین عوارض بیماری شروع شود.
بر اساس جدیدترین گزارش اپیدمیولوژیک هفتگی سازمان جهانی بهداشت، سویه دلتا کرونا در بین نمونه‌های جهانی، ویروس غالب است، اما موارد ابتلا به سویه اومیکرون نیز در حال افزایش و خطرآفرین است.
نخست وزیر فرانسه هشدار داد: سویه اومیکرون ویروس کرونا با سرعت صاعقه در اروپا در حال گسترش است و احتمالا تا آغاز سال آینده در فرانسه سویه غالب خواهد شد.
نتایج یک بررسی نشان می دهد که تزریق دو دوز واکسن فایزر در موج شیوع سویه اومیکرون کرونا می‌تواند تا ۷۰ درصد از بستری شدن بیماران در بیمارستان‌ها جلوگیری کند.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: سویه اومیکرون ویروس کرونا با سرعت بیشتری منتقل شده و اثربخشی واکسن را ضعیف می‌کند، اما موجب بروز علائم خفیف در بیمار می‌شود.
مقامات ترکیه اعلام کردند: شش مورد از ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در ترکیه شناسایی شده که اولین موارد از ابتلا به این سویه در این کشور به حساب می‌آید.
صدراعظم آلمان گفت: با اعمال محدودیت‌های جدید، افرادی که واکسینه نشده‌اند از حضور در فروشگاه‌های فروش اجناس و کالاهای غیر ضروری، رستوران‌ها، اماکن فرهنگی و تفریحی منع خواهند شد و همچنین باید سطح تماس خود با افراد دیگر را در خانه و خارج از خانه محدود کنند.
سازمان جهانی بهداشت در نام گذاری سویه جدید ویروس کرونا اقدام عجیبی کرد و با پریدن از روی دو حرف یونانی، سویه جدید را با عنوان اومیکرون نام گذاری کرد و این در حالی است که قبل از این حرف یونانی، حروف «نو» و «شی» وجود داشت.
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که سویه جهش یافته ویروس کرونا با عنوان اومیکرون می‌تواند افزایش بالای ابتلا در جهان به ویروس کرونا را به همراه داشته باشد.
شرکت فایزر اعلام کرد که اگر سویه جدید ویروس کرونا یا اومیکرون، به واکسن فعلی این شرکت مقاومت باشد، در مدت ۱۰۰ روز، واکسن فایزر را علیه این سویه جدید به روز رسانی می‌کند.
سویه جدیدی از ویروس کرونا توسط دانشمندان آفریقای جنوبی برای اولین بار شناسایی شده که گفته می‌شود با تعداد بالای جهش‌های آن، ممکن است به واکسن‌های فعلی حساس نباشد.
پیدا شدن گونه جدیدی از ویروس کرونا در قاره آفریقا نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده و یک متخصص بیماری‌های عفونی گفته این سویه جدید، خطرناک‌ترین و بدترین موردی است که تاکنون دیده‌ایم.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: اروپا تنها منطقه‌ای است که آمار قربانیان کرونا در آن روند افزایشی دارد و مرگ ناشی از کووید ۱۹ در این قاره در هفته گذشته تا ۵ درصد افزایش داشته است.
همزمان با افزایش مجدد موارد ابتلا به کووید ۱۹ در اروپا، سازمان جهانی بهداشت خواستار تلاش‌های هدفمند در روند واکسیناسیون کرونا شد تا این اطمینان حاصل شود که شرایط تزریق واکسن به آسیب‌پذیرترین افراد در جهان فراهم است.
انتها123456