علمی جهان
یکی از مشاوران ارشد سازمان جهانی بهداشت هشدار داد: کشورهای ثروتمند نباید از اقدامات خود برای مقابله با بیماری کرونا عقب نشینی کنند؛ زیرا اکنون این بیماری مشکلی جهانی است و احتمال بروز موج‌های دیگری از بیماری کووید ۱۹ وجود دارد.
به دنبال انتشار یک عکس از سه جوان با بانداژی روی پهلو، صلیب سرخ تایلند به مردم این کشور توصیه کرد که کلیه‌های خود را برای خرید آیفون ۱۴ که به تازگی وارد بازار شده، نفروشند.
بر اساس تحقیقی که بر روی بیش از ۶ میلیون بیمار ۶۵ سال و بالاتر انجام شد، افراد مسنی که به کووید ۱۹ آلوده شده بودند، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر طی یک سال را به میزان ۵۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از گروه کنترل نشان می‌دهند.
هند همچون چین رویکرد جدیدی را در واکسیناسیون کووید۱۹ در پیش گرفته و دو واکسن استنشاقی را که از طریق بینی و دهان استفاده می‌شود، تایید کرد.
مسئول بخش کووید ۱۹ در سازمان جهانی بهداشت گفت: پس از فوت یک میلیون بیمار مبتلا به ویروس کرونا در سال جاری، اکنون زمان بررسی دقیق واقعیت ویروس کرونا است و نباید در موقعیتی باشیم که هر هفته ۱۴ یا ۱۵ هزار مورد فوت ثبت شود.
شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا از رقیب خود شرکت فایزر بیونتک به دلیل نقض حق انحصاری ثبت اختراع در ساخت اولین واکسن کرونا مورد تایید در آمریکا شکایت کرده است.
سازمان جهانی بهداشت از ابتلای بیش از ۳۵ هزار نفر در جهان به بیماری آبله میمونی خبر داد و اعلام کرد که این بیماری در ۹۲ کشور جهان شناسایی شده و بیشتر موارد ابتلای گزارش شده در اروپا و آمریکا بوده است.
ممکن است از خود سوال کنید که آیا دوز تقویت‌ کننده واکسن کووید ۱۹ را باید هم‌ اکنون دریافت کنید یا تا پاییز که پیش‌بینی می‌شود موارد ابتلا دوباره افزایش می‌یابد و انتظار می‌رود واکسن جدیدی در دسترس قرار گیرد، صبر کنید.
مقامات پکن اعلام کردند که تزریق واکسن کرونا برای ورود به اماکن عمومی این شهر اجباری شده و این در حالی است که پکن اولین شهر چین محسوب می‌شود که دست به این اقدام زده، زیرا تلاش می‌شود تا زیر سویه اومیکرون مهار شود.
سازمان جهانی بهداشت از احتمال شیوع گسترده بیماری کووید۱۹ در اروپا طی تابستان امسال خبر داد و خواستار نظارت دقیق نهادهای بهداشتی کشورها بر وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا پس از سه برابر شدن موارد روزانه ابتلا در یک ماه گذشته شد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: موارد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ و مرگ ناشی از آن تقریبا در تمامی نقاط جهان به غیر از خاورمیانه و جنوب شرق آسیا، روند کاهشی پیدا کرده است.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا روز گذشته توصیه‌هایی را درباره استفاده از واکسن آبله منتشر کرد که کاربرد آن فقط به افرادی محدود می‌شود که با ویروس‌هایی مانند آبله میمونی سر و کار دارند.
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد اگر در همین مقطع کنونی اقدامات لازم انجام شود، می‌توان بیماری آبله میمونی را که تاکنون در بیش از ۲۰۰ کشور شناسایی شده، مهار کرد.
دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در اولین روز از هفتاد و پنجمین مجمع جهانی بهداشت گفت: با وجود کاهش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹، مطمئنا همه‌گیری تمام نشده است و اگر دولت‌ها سهل‌انگاری کنند، خود و مردم‌شان را در معرض خطر قرار خواهند داد.
موارد ابتلا به آبله میمون در حداقل ۹ کشور، یعنی بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، پرتغال، اسپانیا، سوئد، انگلیس و همچنین آمریکا، کانادا و استرالیا گزارش شده است.
یافته‌های جدید نشان می‌دهند که بر خلاف تصور افراد، فقط پشه‌های ماده نیش می‌زنند و به جای خاراندن محل گزش، بهتر است محل گزیدگی با آب و صابون شسته شود تا موجب ایجاد عفونت احتمالی نشود.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نزدیک به ۳۰۰ مورد احتمالی کودکان مبتلا به هپاتیت حاد در ۲۰ کشور در سراسر جهان شناسایی شده و مقامات بهداشتی در سراسر جهان در حال بررسی افزایش مرموز موارد بیماری کبدی در کودکان هستند که برای اولین بار در انگلیس مشاهده شد.
مقامات پایتخت چین تعداد زیادی از ایستگاه‌های مترو و مسیرهای اتوبوس را در پکن تعطیل و محدودیت‌های کرونایی را در بسیاری از مکان‌های عمومی این شهر تمدید کرده‌اند.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد قرص ضد ویروس کووید ۱۹ با عنوان پکسلووید ساخت فایزر را برای بیماران مبتلا به اشکال خفیف‌تر بیماری کرونا که همچنان در معرض خطر بالای بستری شدن در بیمارستان هستند، به شدت توصیه می‌کند.
وزارت بهداشت ژاپن شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه نوترکیب ویروس کرونا موسوم به XE را تایید و اعلام کرد: این سویه که ترکیبی از دو زیرسویه اومیکرون است هنگام ورود یک مسافر به فرودگاه ناریتا در نزدیکی توکیو تایید شده است.
انتها123456