معلولین
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سه خدمت طب سنتی که یکی از موارد همین زالو درمانی است، هنوز در شورای عالی بیمه سلامت نهایی نشده و به سازمان بیمه سلامت ابلاغ نشده است.
خدمات توانبخشی یکی از خدمات گران‌قیمت نظام سلامت است که با توجه به هزینه‌های مراقبت و درمان توان‌خواهان در زندگی، نیازمند پوشش و حمایت‌های بیمه‌ای هستند اما علاوه بر آن، باید این حوزه متولی واحد داشته باشد.
مشاور سازمان بیمه سلامت ایران در امور توانبخشی گفت: افراد دارای معلولیت نشان دار شده در سامانه بیمه سلامت که تحت پوشش بهزیستی و دارای پوشش بیمه معتبر بیمه سلامت هستند، می‌توانند در مراکز توانبخشی طرف قرارداد خدمات توانبخشی را دریافت کنند.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: 800 هزار معلول در سامانه‌های بیمه سلامت نشان دار شدند و اداره‌های کل بیمه سلامت استان‌ها موظف هستند ضمن تعامل با بهزیستی، پس از دریافت فهرست جدید توان خواهان، انتساب نشان بیمه شدگان را در سامانه انجام دهند.
دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۲، در اقدامی عجیب، ردیف اختصاصی بودجه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را حذف کرده، در حالی که مطابق ماده ۳۰ همین قانون، سازمان برنامه و بودجه مکلف است ذیل فصل رفاه اجتماعی برای اعتبارات قانون حمایت از حقوق معلولان، ردیف بودجه در نظر بگیرد.
افراد اتیسم در سال‌های اخیر به واسطه پرداختن رسانه‌ها به مشکلات آنها، از برخی حمایت‌های اجتماعی تازه‌تر برخوردار شدند، اما همچنان این افراد نیازمند توجه بیشتری از طرف سازمان‌های حمایتی هستند.
دبیر انجمن علمی کار درمانی ایران گفت: پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی، کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت و بنابراین حفظ کانون و بنیان خانواده با حمایت‌های بیمه‌ای برای افراد نیازمند به خدمات توانبخشی، افزایش پیدا می‌کند.
نایب رییس اول سازمان نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: سازمان بیمه سلامت تلاش کرد تا پوشش حداکثری توانبخشی برای افراد دارای معلولیت را انجام دهد و نتیجه این اقدام، رضایت بسیار خوب و قابل توجه خانواده معلولان است که سال‌ها به این موضوع نیاز داشتند، اما مغفول مانده بود.
رییس انجمن کار درمانی گفت: اگر توانبخشی در زمان طلایی انجام نشود، معلولیت تشدید می‌شود، زیرا توانبخشی یک درمان اولیه و پیشگیری کننده از بروز معلولیت شدید است و در این زمینه اهمیت پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی مشخص می‌شود.
مدیرعامل انجمن اتیسم ایران گفت: اگر خدمات طیف اختلال اتیسم توسط یک سازمان هدایت و مدیریت شود، در عمل هم افزایی در سازمان‌های مختلف برای ارائه خدمات به خانواده‌های اتیسم ایجاد خواهد شد.
یکی از مشکلات افراد اتیسم هزینه‌های درمانی شامل توانبخشی و موارد دیگر است که به تازگی بخشی از این خدمات از جمله خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه‌های پایه از جمله بیمه سلامت قرار گرفته است.
مدیرعامل انجمن اتیسم ایران گفت: پوشش خدمات بیمه‌ای توانبخشی مربوط به افراد اتیسم توسط سازمان بیمه سلامت و سایر سازمان‌های بیمه گر پایه آغاز شد.
عضو هیات مدیره انجمن اتیسم ایران گفت: یکی از ضروری‌ترین نیازهای افراد اتیسم و خانواده‌های آنان پوشش بیمه‌ای است، زیرا این افراد هزینه‌های بسیاری دارند و با پوشش بیمه‌ای می‌توان بخشی از هزینه‌ها را کاهش داد که در این زمینه سازمان بیمه سلامت حمایت‌های خوبی انجام داده است.
مدیر شبکه سلامت سیما خبر داد که دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با رابط ناشنوایان از این شبکه روی آنتن می‌رود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در پیامی به مناسبت ماه جهانی اتیسم نوشت: سازمان بیمه سلامت همگام با سایر سازمان‌های حمایتی از افراد دارای اتیسم حمایت کرده و تلاش می‌کند که بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، هیچ بیماری مشکلی به جز رنج بیماری نداشته باشد.
مدیرکل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: ۹ خدمت ستاره‌دار مرتبط با خدمات توانبخشی در تعهد سازمان بیمه سلامت است و به زودی به صورت غیرحضوری و اینترنتی با موسسات کار درمانی، گفتار درمانی و شنوایی سنجی قرارداد منعقد می‌شود.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران آمادگی این سازمان را برای پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی برای جامعه آسیب دیده کشور با همکاری و همراهی سایر سازمان‌ها اعلام کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیش از یک میلیون نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی که دفترچه بیمه سلامت دارند، از هشت خدمت توانبخشی در حوزه‌های کاردرمانی، گفتاردرمانی و شنوایی سنجی بهره‌مند می‌شوند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بر اساس تفاهم نامه امضا شده با سازمان بهزیستی، یک میلیون و ۱۶ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی که دفترچه بیمه سلامت دارند، می‌توانند از هشت خدمت ستاره دار مانند کار درمانی و توان بخشی آسیب شنیداری که قبلا تحت پوشش بیمه پایه نبود، برخوردار شوند.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: برپایی ایستگاه‌های صلواتی برای جلوگیری از تجمع مردم ممنوع و در پروتکل‌های بهداشتی قید شده، زیرا مردم تجمع کرده و نذورات دست به دست می‌شود و احتمال ابتلا به بیماری بالا می‌رود.
123