فرهنگی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی فرا رسیدن عید سعید فطر را به وزرای بهداشت کشورهای اسلامی تبریک گفت و اعلام کرد که کشورها برای غلبه بر کرونا نیاز به اتحاد بیشتری دارند.
رییس جمهوری گفت: تمام مساجد می‌توانند با مراعات اصول بهداشتی نماز عید فطر را برگزار کنند و در شهرهای با وضعیت سفید، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجتماع روز قدس برگزار شده، اما در شهر تهران راهپیمایی خودرویی به شکل نمادین با مسئولیت سپاه برگزار می‌شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد: فعالیت باشگاه‌های ورزشی انفرادی و غیرگروهی که ارتباط فردی زیادی ندارد با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای کلیه شهرها مجاز است.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: با وجود افزایش سه پله‌ای اهدای عضو در یازده ماه گذشته در کشور، در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار دریافت عضو قرار دارند.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از اعلام و ابلاغ پروتکل‌های برگزاری مراسم شب‌های قدر خبر داد و گفت: مراسم شب‌های قدر فقط به مدت دو ساعت در مساجد برگزار می‌شود.
این یادداشت نگاهی ادبی و هنرمندانه به ویروس مرگ‌بار و ناشناخته کرونا دارد که اینک مردمان جهان را هراسان کرده است؛ حکایت مادران مهربان ایران زمین و قصه‌ها و غصه‌ها و لالایی‌های فرشتگانی است که با خود آرامش را به ارمغان می‌آورند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سلامت نمازگزاران و حفظ سلامت روانی و اجتماعی جامعه، شیوه نامه بازگشایی مساجد در مناطق سفید کرونا را اعلام کرد.
رییس جمهوری گفت: کشور بر اساس میزان شیوع و ابتلا به کرونا و تعداد فوتی‌ها تقسیم و به مناطق سفید، زرد و قرمز منطقه‌بندی می‌شود و مساجد، اماکن مذهبی، بقاع متبرکه و نمازهای جمعه در مناطق سفید بازگشایی خواهند شد.
سازمان نظام پزشکی کشور به منظور پاس‌داشت زحمات، ایثار و دلاوری‌های کادر درمان ایران در زمان همه‌گیری بیماری ناشی از ویروس کرونا، رویداد بزرگ «کرونا روایت، ثبت لحظه‌های ماندگار» را برگزار می‌کند.
تارا بهبهانی هنرمندی است که حدود هشت سال قبل برای شرکت در بینال پکن، اثری را خلق کرد که به ویروس کرونا بی‌شباهت نبود. او آن روزها هیچ ایده‌ای درباره این ویروس نداشت و فقط تلاش کرده بود با خلق این اثر تصویری از آینده بشریت را نشان بدهد؛ تصویری که حالا شباهتش با ویروس کرونا برای خودش هم عجیب است.
هیات مدیره بیمارستان جم تهران طی بیانیه‌ای اعلام کرد که استاد محمد رضا شجریان با حال عمومی مناسب از این بیمارستان ترخیص شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو از مردم خواست که در خانه بمانند تا بتوان شیوع ویروس کرونا در کشور را کنترل کرد.
یک جامعه شناس معتقد است که شروع و رشد ترک‌های اجتماعی در جامعه ایران باعث نافرمانی‌ها و عدم پذیرش توصیه‌های بهداشتی در شرایط شیوع ویروس کرونا از طرف مردم شده است.
هیات مدیره بیمارستان جم تهران در اطلاعیه‌ای از ترخیص استاد محمد رضا شجریان از بیمارستان و ادامه پیگیری درمان وی در منزل خبر داد.
تولیت آستان احمد بن موسی شاهچراغ (ع) در نامه‌ای به وزیر بهداشت با اشاره به نزدیک شدن ایام نوروز به ویژه هنگام تحویل سال و خطر جدّی حاصل از تراکم جمعیت، طبق مصوّبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تعطیلی موقت حرم را یک ضرورت دانست.
رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا نماز جمعه این هفته در تمامی مراکز استان‌های کشور برگزار نمی‌شود.
رهبر معظم انقلاب با شهید خدمت خواندن جانباختگان کادر پزشکی، پرستاری، بهداشتی و خدماتی در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا، موافقت فرمودند.
هیات مدیره بیمارستان جم تهران اعلام کرد که شرایط استاد محمد رضا شجریان از نظر قلبی، عروقی و کلیوی پایدار است، اما جهت مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه است.
هیات‌ مدیره انجمن علمی روان‌ پزشکان ایران در بیانیه‌ای تحلیلی، هشدار داده است که همه نهاهای مسئول کشور باید سلامت روانی اجتماعی مردم را جدی بگیرند.
تحقیقات یک مرکز تکنولوژی پزشکی در آمریکا نشان می‌دهد خواندن کتاب و مطالعه با ابزارهای الکترونیکی می‌تواند موجب ایجاد اختلالاتی در بدن شود که روی سیستم خواب و بیداری بدن تاثیر منفی خواهد داشت.
انتها123456