محیط زیست
بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، عدم وزش باد موثر در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد و در ساعات پایانی چهارشنبه هم‌زمان با ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و برقراری وضعیت نامطلوب کیفیت هوا در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.
کارشناس حوزه برنامه ریزی و مدیریت آب گفت: بخش مهمی از منابع آب در سیستان و بلوچستان وابسته به منابع با منشا خارجی است و در نتیجه این خطر همیشه وجود دارد که تحت تاثیر عوامل طبیعی مثل کاهش بارندگی یا عوامل سیاسی یا روابط دو جانبه نیز کم آبی اتفاق بیفتد.
فرونشست زمین به عنوان پدیده‌ای هشدار آمیز زمین شناسی و محیط زیستی سال‌هاست که مطرح شده و حالا از آن به عنوان بمب ساعتی یاد می‌شود که زیر پای تهران در حال کوک شدن بوده و مقابله و پیشگیری از آن نیازمند مطالعات گسترده ژئوتکنیکی و شناسایی مناطق خطر است.
رییس سازمان نقشه برداری کشور اعلام کرد: از ۳۱ استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند و لازم است مسئولان تصمیمات قاطع در این زمینه بگیرند، زیرا ایران در حال نشست است.
مصرف آب در استان تهران وارد وضعیت نارنجی شده و همین موضوع منجر به صدور هشدارهای قطع آب مشترکان پرمصرف در صورت افزایش مصرف شده، اما مهم‌ترین نکته در وضعیت هشدار آمیز کمبود آب این است که باید مصرف بهینه را در دستور کار قرار داد.
نماینده مردم رشت در مجلس از هجوم مگس‌ها به منازل مسکونی مردم در سراوان رشت و روستاهای اطراف خبر داد و گفت: علت این پدیده تجمیع زباله در سایت زباله سراوان و تولید شیرآبه‌های سمی است.
وزیر بهداشت گفت: اقتصاد سبز پرهزینه است و بدون حمایت دولت‌ها برای فعالان اقتصادی میسر نیست، زیرا فاصله زمانی بین سرمایه‌گذاری و بازگشت منفعت آن در اقتصاد سبز وجود دارد و در نتیجه تاب‌آوری در این ایام نیازمند حمایت دولت‌هاست.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت: با وجود محدودیت‌های کرونایی، شاخص کیفیت هوای کلانشهرها در فصل پاییز و زمستان امسال بدترین وضعیت را نسبت به سال‌های گذشته دارد.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که هوای کلانشهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم است و از مردم و به ویژه گروه‌های حساس خواست که از تردد غیرضروری در شهر خودداری کنند.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارائه پیشنهاد لغو شهرآورد پایتخت در شرایط آلودگی هوا خبر داد و گفت: شدت آلودگی هوا به حدی است که بازیکنان یکدیگر را نمی‌بینند.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیشنهاد کرد که به دلیل آلودگی هوای پایتخت و پایداری هوا، شهرآورد پایتخت بین دو تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال به تاریخ دیگری موکول شود.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت گفت:‌ کیفیت هوای کلانشهر تهران در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد و از عموم مردم به خصوص گروه‌های حساس می‌خواهیم که از تردد غیر ضروری در سطح شهر اجتناب کنند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: همه مرزها برای جلوگیری از ورود ویروس جهش یافته کرونا باید کنترل شود و همچنین باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری و استفاده از ماسک و پرهیز از اجتماعات تشدید شود.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، آلودگی هوا باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ به علت کرونا می‌شود و در نتیجه امسال باید اقدامات مناسب‌تر و دقیق‌تری در زمینه آلودگی هوا انجام شود.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که کیفیت هوای تهران و کلانشهرهایی مانند کرج و اصفهان برای همه گروه‌ها ناسالم است.
رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت معتقد است ایران یکی از اولین کشورهایی است که برنامه‌های مدیریت خطر و بلایا را در شبکه بهداشت و درمان ادغام کرده و از این نظر در منطقه مطرح است.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت از انجام مراحل پایانی بررسی میزان آسیب‌پذیری سلامت ناشی از تغییرات اقلیمی در ۶ استان تا پایان امسال و تدوین برنامه سازگاری با تغییرات اقلیمی در سال آینده خبر داد.
بارش برف در روزهای اخیر دو استان گیلان و اردبیل را با مشکلاتی مواجه کرد، اما خدمات رسانی بهداشتی به مردم در این دو استان با وجود شرایط سخت راه‌ها ادامه داشت.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساوه از کشف انبار غیرمجاز تفکیک پسماندهای بیمارستانی در این شهر خبر داد و گفت: در این مرکز که به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کرد، حدود ۹ تن زباله بیمارستانی کشف شد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با افزایش جمعیت و افزایش مصرف سوخت فسیلی کار به جایی رسیده که هوای پاک در مقاطعی از سال نیز به یک آرزو بدل شده است.
12345