مجلس
نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر بهداشت درباره وضعیت بهداشت و درمان در شهرها و روستاهای کشور قانع نشده و به او کارت زرد دادند.
مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی درباره وضعیت سلامت از راه دور در کشور و اهمیت آن منتشر و پیشنهاد کرد که پلتفرمی ملی جهت ارائه خدمات سلامت مجازی طراحی و عرضه شود و این در حالی است که پلتفرم‌های سلامت‌ محور مختلفی در کشور فعال بوده و چنین پیشنهادی می‌تواند رقابتی نابرابر برای بخش خصوصی ایجاد کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تعارض منافع در حوزه دارو بیداد می‌کند، مسئولانی که در حوزه سیاست گذاری و قانون گذاری در بخش توزیع و قیمت دارو هستند خود صاحبان شرکت‌ها و سهامداران کارخانجات تولید دارو هستند.
رییس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت مجلس بر ضرورت نشان‌دار کردن بودجه بیماران خاص و صعب العلاج تاکید کرد و گفت: منابع پیش بینی شده برای بیماران خاص و صعب العلاج باید تا ریال آخر برای آنها هزینه شود.
یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، چهار سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد تبعیض در توزیع پزشک و بالا رفتن قیمت دارو را اعلام وصول کرد.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به احتمال افزایش بودجه صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج تا ۱۳ هزار میلیارد تومان گفت: اگر بیمه سلامت بتواند رضایت بیماران را تامین و با عدالت بودجه را توزیع کند، مجلس در بودجه ۱۴۰۲ نسبت به افزایش اعتبارات بیماران خاص اقدام می‌کند.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت گفت: یکی از نگرانی‌های ما، تامین منابع مالی طرح دارویار است و امیدواریم منابع مالی مربوطه توسط سازمان برنامه و بودجه به موقع تامین شود.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت گفت: برای اولین بار در صندوق بیماران خاص و صعب العلاج، ۵ هزار میلیارد تومان بلاعوض گذاشتیم و گفتیم که این صندوق باید برای کسانی کار کند که کسی را جز خدا ندارند.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نبود عزم و اراده جدی برای رفع مشکل کمبود دارو گفت: در حال حاضر کودکان و افراد مسن در معرض آنفلوآنزا و سرماخوردگی قرار دارند و این بیماری‌ها در حال افزایش است، اما با کمبود سرم و آنتی‌بیوتیک به ویژه برای کودکان در ۳۰ استان کشور روبه‌رو هستیم.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ممنوعیت فروش آنلاین دارو با توجه به فراهم نبودن زیرساخت‌ها اقدامی درست و مطلوب است، اما باید به تدریج و با بررسی‌ها و دقت بیشتر و اعمال محدودیت‌ها این سیستم را برای راحتی مردم راه اندازی کرد.
نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: محوریت طرح ساماندهی کارکنان دولت این است که بعد از تصویب آن در صحن و تایید شورای نگهبان، شرکت‌های واسطه تامین نیروی انسانی حذف شده و حق هیچ گونه فعالیتی نخواهند داشت و از چرخه نظام اداری و استخدامی کشور حذف خواهند شد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دلایل بی رغبتی پزشکان برای تحصیل در برخی تخصص‌ها اشاره کرد و گفت: برخی رشته‌های تخصصی مانند داخلی، اطفال و بیهوشی رشته‌های پایه هستند و میزان پرداختی کارانه و دریافتی آنها باید متفاوت باشد، اما به این مهم توجهی نشده است.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون فرصت سه هفته‌ای به وزیر بهداشت داده تا درباره محاسبه مبالغی که از چرخه توزیع دارو با اجرای طرح دارویار اخذ می‌شود، گزارشی ارائه کند.
رییس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس اعلام نماینده سازمان تامین اجتماعی در نشست امروز کمیته مطالبات داروخانه‌ها تا ۱۰ روز آینده تسویه می‌شود.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رییس جمهوری نوشت: به رغم تایید خزانه دار مبنی بر وصول ۹ همت از محل یک درصد باقیمانده مالیات بر ارزش افزوده، علت عدم واریز ۵ همت باقیمانده به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جای پرسش دارد.
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بر اساس گزارش دیوان محاسبات ۴ همت از محل یک درصد ارزش افزوده به حساب وزارت بهداشت واریز شده و اعضای کمیسیون تاکید داشتند با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته توسط کمیسیون و رییس مجلس باید ۹ همت پرداخت می‌شد که پیگیری‌های لازم در این رابطه انجام می‌شود.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در دو نامه جداگانه به رییس کل دیوان محاسبات و رییس سازمان بازرسی کشور خواستار بررسی علت عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های واکسن ساز داخلی کرونا شد و گفت که پرداخت نشدن مطالبات شرکت‌ها و موسسات می‌تواند موجب بی‌اعتمادی و سرخوردگی محققان آن‌ها و ورشکستگی این شرکت‌ها شود.
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: اعضای کمیسیون به صراحت به دولت هشدار دادند که در صورت عدم اجرای صحیح طرح دارویار، اعمال ماده ۲۳۴ و شکایت به کمیسیون اصل نود را در دستور کار قرار خواهند داد و همچنین دیگر ابزارهای نظارتی را برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم به کار خواهند برد، زیرا تامین منافع مردم اولویت اصلی نمایندگان است.
رییس مجلس در توییتی نوشت: در نامه‌ای به وزارت اقتصاد و خزانه اعلام کردیم که عدم واگذاری یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده برای حوزه درمان خلاف قانون است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: نمی‌دانیم چه مشکلاتی وجود داشت که دولت قبل مبادرت به واردات واکسن نمی‌کرد، اما بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، آقای رییسی تصمیم درستی گرفتند و دستوری انقلابی برای افزایش واردات واکسن صادر و به تبع آن طرح واکسیناسیون گسترده مردم اجرا شد.
انتها123456