مجلس
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به تورم و هزینه‌های سرسام آور درمان و مشکلات بیماران در پرداخت آن، انتظار می‌رود وزیر جدید بهداشت برای کاهش هزینه‌ها و ایجاد عدالت اجتماعی و حل مشکلات وزارت بهداشت در سایر بخش‌ها، برنامه و راهکارهای متفاوتی ارائه کند.
مسعود پزشکیان یکی از شش کاندیدای تایید صلاحیت شده در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم است که سوابقی مانند وزیر بهداشت دولت هشتم و نایب رییسی مجلس دهم و چندین دوره نمایندگی مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی را در کارنامه کاری خود دارد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: کشور نیازمند ۹ هزار ماما است، اما کمبود ماما در کشور همچون کادر پرستاری در شیفت‌های سنگین این گروه‌ خود را نشان داده و منجر به استهلاک، خستگی کادر مامایی شده و همین مسئله عاملی بر کاهش کیفیت کار ماماها در کشور است.
نمایندگان مجلس ضمن مخالفت با ارسال گزارش کمیسیون بهداشت در مورد دلیل کمبود و گرانی دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به قوه قضائیه، فرصت مجددی به دستگاه‌های مربوطه برای رفع مشکلات این حوزه دادند.
در ۱۶ استان شامل سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، فارس، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، مرکزی، زنجان، همدان، یزد، چهارمحال و بختیاری، کردستان، مازندران، اصفهان، تهران و اردبیل نمایندگانی از جامعه پزشکی راهی مجلس دوازدهم شدند.
آخرین وضعیت فروش برخط دارو در کشور در نشست هفته آینده کمیته دارو و غذا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی می‌شود و این در حالی‌ست که سازمان غذا و دارو اعلام کرده که با فروش اینترنتی دارو مخالف است.
طرح ساماندهی کارکنان دولت که به دنبال ایجاد امنیت شغلی و تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی، قراردادی و حجمی و رفع دغدغه بخش بزرگی از کارکنان با قراردادهای موقت و متزلزل است، مدت‌هاست بی‌نتیجه مانده اما نمایندگان در روزهای پایانی کار مجلس یازدهم به دنبال نتیجه‌گیری از آن و محکم‌کردن جای پای این دسته از کارکنان هستند.
عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به مهمترین مصوبات بودجه 1403 در حوزه سلامت گفت: یکی از مهمترین مصوبات، پرداخت فوق العاده خاص کارکنان نظام سلامت است که در ارتقای کیفیت خدمات بخش سلامت نقش موثری دارد.
رییس انجمن داروسازان ایران نقدینگی را چالش اصلی حوزه دارو خواند و از نمایندگان مجلس خواست که بودجه را واقع‌ بینانه تحلیل و تصویب کنند تا صنعت داروسازی کشور در سال آتی با کسری اعتبار مواجه نشود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی، واردات خودروی آمبولانس را در صورت عدم امکان تامین از محل تولید داخل از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی در سال ۱۴۰۳ معاف کردند.
در حالی که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بارها گفته‌اند که کمبود دارو نداریم، اما حالا رییس مجلس می‌گوید «دو ماه به وزارت بهداشت برای حل مشکل کمبود دارو فرصت می‌دهیم.» و مشخص نیست این جدال به نفع بیماران تمام می‌شود یا خیر.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: باید نیمه پر و خالی لیوان را با هم ببینیم، اکنون بازار دارویی کشور به شرایط ثبات رسیده است و نسبت به زمانی که دولت تحویل گرفت قابل مقایسه نیست.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تشکیل قرارگاه تدابیر ویژه دارویی گفت: امسال میزان کمبودهای دارویی کمتر از سال گذشته بوده است و در تابستان با وجود گرمای زیاد، کمبود سرم تزریقی در کشور وجود نداشت.
رییس مجلس گفت: برای حدود ۱۵۰ قلم دارو در کشور محدودیت‌هایی داریم و درباره ۶۵ قلم نیز کمبود جدی داریم و بدون تعارف می‌گویم هر موقع در هر مراسم عمومی شهروندان را دیدیم، می‌گویند شرایط تا دو یا سه ماه قبل این گونه نبود، اما الان اصلاً دارویی که مورد استفاده آنهاست پیدا نمی‌شود؛ این‌ها واقعیت موجود است و مشکل مردم حل نشده است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: پرستاران از تعرفه پرستاری و نحوه پرداخت آن راضی نیستند و همچنین باید فوق العاده خاص کادر درمان برقرار شود، زیرا این افراد در دوران کرونا زحمات بسیاری کشیده و اکنون نیز در خط مقدم سلامت جامعه هستند.
رییس فراکسیون جمعیت و خانواده مجلس گفت: صندوق بیماران خاص و صعب العلاج بیمه سلامت طی سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ خدماتی را به بیماران ارائه داد که با توجه به اختصاص سالانه ۷ هزار میلیارد تومان بودجه به دنبال آن هستیم که منابع آن را برای سال آینده افزایش دهیم و به ۹ هزار میلیارد تومان برسانیم.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران، وزارت بهداشت مکلف است تا شرایط استاندارد عرضه دارو از طریق سکوهای اینترنتی را مشخص و ابلاغ کند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: با تصویب کمیسیون اصل نود مقرر شد دستورالعمل تحویل برخط دارو برای داروهای با نسخه و بدون نسخه از طریق پلتفرم‌ها و کسب‌ و کارهای اینترنتی تدوین شده به گونه‌ای که این حق به صورت مساوی برای همه شرکت‌ها و نه به صورت انحصاری برای یک شرکت خاص فراهم شود.
رییس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: با مصوبه مجلس در لایحه برنامه هفتم توسعه، امکان فریز تخمک و بهره‌مندی از بیمه پایه مربوط به آن، شامل دختران مجرد بالای ۳۰ سال نیز می‌شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مصوبه‌ای، وزارت بهداشت را مکلف کردند ظرف شش ماه پس از لازم‌ الاجرا شدن قانون برنامه هفتم توسعه نسبت به تهیه مقررات لازم برای ارائه خدمات یک پارچه سلامت الکترونیک اقدام کند.
انتها123456