خدمات الکترونیک سلامت
آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور شهید در دوران فعالیت خود نگاه و توجه ویژه‌ای به نظام سلامت و بیمه سلامت داشتند و در این دوران اقدامات مهمی با حمایت آن شهید بزرگوار در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بیمه سلامت ایران به مرحله اجرایی رسید.
وزیر بهداشت گفت: بهره گیری از روش‌های جدید و هوشمند مانند دوراپزشکی برای انتقال علائم بیماران و مصدومان از راه دور در سازمان اورژانس کشور مورد استفاده قرار گرفته و تجهیزات این خدمات نیز تولید شرکت‌های دانش بنیان داخلی هستند.
رییس مرکز فن‌آوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی سازمان بیمه سلامت گفت: سامانه نسخه‌ نویسی الکترونیک از چند روز پیش بدون مشکل در حال خدمت‌رسانی بوده و اگرچه در برخی زمان‌های اوج مراجعه به سیستم شاهد کندی در برخی سرویس‌ها و زیرسامانه‌ها بودیم، اما تاکنون قطعی کامل سیستم گزارش نشده است.
رییس مرکز فن آوری اطلاعات، امنیت و هوشمندسازی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اختلال در سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت، درباره دلیل این موضوع توضیحاتی ارائه کرد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می‌کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است.
آیین‌نامه اجرایی توزیع دارو از طریق سکوها و کسب و کارهای اینترنتی به امضای وزیر ارتباطات و بهداشت رسید و مورد موافقت تمامی اعضای کارگروه اقتصاد دیجیتال قرار گرفت.
سازمان غذا و داروی آمریکا به اولین ابزار درمان دیجیتال تجویزی برای اختلال افسردگی اساسی که یک اپلیکیشن موبایل به‌ نام Rejoyn است و در کنار داروهای ضد افسردگی برای افراد ٢٢ سال به‌ بالا استفاده می‌شود، تاییدیه داد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: یکی از برنامه‌های سازمان بیمه سلامت برای سال آینده، اجرای برنامه پیشگیری نخستین است که به هزار روز اول زندگی هر فرد مربوط می‌شود و برنامه جامعی برای آن نوشته شده و به صورت آزمایشی از ماه پیش در کهنوج استان کرمان آغاز شده است.
بر اساس پیش نویس آیین نامه ارائه خدمات غیرحضوری نسخ الکترونیک در داروخانه، داروخانه‌هایی که موفق به اخذ تاییدیه شوند، می‌توانند در سامانه‌ای مشخص نسبت به پذیرش و عرضه انواع داروها با نسخه الکترونیک اقدام کنند و البته هرگونه سفارش گیری برخط نسخ خارج از سامانه ممنوع است.
معاون سازمان بیمه سلامت گفت: در سال آینده اپراتوری سلامت منطبق بر قانون برنامه هفتم توسعه مد نظر قرار خواهد گرفت، ضمن اینکه تکمیل شدن پرونده الکترونیک سلامت نیز یکی از برنامه‌هایی است که در سال ۱۴۰۳ مورد توجه سازمان بیمه سلامت بوده و برای این مساله نیز برنامه‌ها و طرح‌هایی داریم.
هوش مصنوعی با وجود منافع و مزیت‌هایی که با خود به همراه آورده، خطاها و اشتباهات زیادی نیز داشته و حالا به‌ نظر می‌رسد که پزشکان از ابزارهای هوش مصنوعی کنترل‌ نشده و کم‌تجربه برای کمک به تشخیص بیماران استفاده می‌کنند که این امر باعث نگرانی رگولاتورهایی مانند سازمان غذا و دارو آمریکا شده است.
رییس سازمان غذا و دارو از تدوین آیین نامه دارورسانی درب منزل با محوریت نسخه الکترونیک و ارایه خدمات غیرحضوری عرضه دارو در یک ماه اخیر خبر داد.
آخرین وضعیت فروش برخط دارو در کشور در نشست هفته آینده کمیته دارو و غذا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی می‌شود و این در حالی‌ست که سازمان غذا و دارو اعلام کرده که با فروش اینترنتی دارو مخالف است.
رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری گفت: با فروش اینترنتی دارو مخالفیم و به هیچ وجه اجازه آن را نمی‌دهیم، زیرا سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.
شرکت سامسونگ در حال توسعه قابلیتی در ساعت‌های هوشمند و گلکسی رینگ است تا تا به کمک حسگرهایی از روی پوست، قابلیت پایش قند خون را به گجت‌های هوشمند خود اضافه کند.
سخنگوی سازمان غذا و دارو از تدوین آیین‌نامه عرضه اینترنتی دارو خبر داد و گفت: این آیین‌نامه با اخذ نظرات دستگاه‌های تخصصی مربوطه تدوین شده و تلاش می‌شود تا پایان سال ابلاغ شود.
فعال سازی بسته اینترنت هدیه رایگان دولت برای همه مردم در بستر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند آغاز شده که بر این اساس، پنج گیگ اینترنت بین‌الملل برای هر فرد فعال می‌شود.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: به دلیل مشکلاتی که برای بیمه شدگان سازمان در زمینه تامین تجهیزات پزشکی رخ داده، این سازمان آمادگی دارد که در راستای خرید راهبردی خدمات سلامت، خرید انبوه تجهیزات پزشکی را انجام بدهد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: گام‌های خوبی برای شکل گیری پرونده الکترونیک سلامت نیز برداشته شده و باید تلاش کنیم که علاوه بر نسخه الکترونیک، پرونده الکترونیک نیز برای بیمه شدگان شکل بگیرد.
رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت گفت: سال‌ها پیش برخی اقدامات نسخه الکترونیک را در یکی از بیمارستان‌ها می‌خواستیم پیاده کنیم، اما سیستم اجازه نداد که زودتر از زمانه حرکت کنیم و این در حالی بود که خیلی از کشورها سال‌ها قبل به این نتیجه رسیده بودند که اگر همه چیز الکترونیک باشد، فساد کاهش پیدا می‌کند.
انتها123456