خدمات الکترونیک سلامت
تعارض منافع در نظام سلامت به خودی خود به معنی فساد نیست، اما تجربه نشان داده که درگیری فردی یا گروهی میان منافع شخصی و منافع حرفه‌ای می‌تواند زمینه ساز بروز فساد و خروج از چهارچوب‌های اخلاق حرفه‌ای شود که این موضوع نیازمند ابزارهای کنترلی است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت گفت: تعداد نسخه‌های الکترونیک در سامانه از ۱۳۳ میلیون فراتر رفته و در ماه گذشته ۱۰ میلیون نسخه ثبت شد که نسبت به ماه‌های قبل افزایشی است.
رییس کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از عدم تعیین تکلیف بودجه سلامت الکترونیک در سال ۱۴۰۱ انتقاد کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: انتظار می‌رود نظام الکترونیک سلامت به عنوان یکی از مسائل مهم در کشور به شکل منضبط اجرایی شده و اپراتوری واحد شکل گیرد. در چنین شرایطی است که می‌توان پرونده الکترونیک ملی را ایجاد کرد.
عدم اتصال بیمه‌های تکمیلی به نسخه الکترونیک یکی از مشکلات بیماران پس از اجرای این طرح محسوب می‌شود، اما همچنان بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه تکمیلی از زیر آن شانه خالی کرده و توپ را به وزارت بهداشت پاس داده و پس می‌گیرند.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: در یک ماه اخیر به دلیل شرایط خاص کشور و مشکلات کندی اینترنت، افت حدود ۲۰ درصدی در تعداد نسخ الکترونیک به وجود آمده، اما خدمات ما همچنان به شکل توام کاغذی و الکترونیک تداوم دارد.
وزیر بهداشت گفت: راه حل مشکلات سلامت مردم در بیمه‌هاست و هرچه بیمه‌ها قوی‌تر شوند، موفق‌تر خواهیم بود، زیرا بیمه‌ها می‌توانند هزینه‌ها را کنترل کنند و شاید راهکارهایی مانند تجمیع بیمه‌ها یکی از راه حل‌ها باشد.
مدیرکل آمار و مهندسی اطلاعات سازمان بیمه سلامت از نسخه نویسی الکترونیکی ۸۹ هزار پزشک در مهر ماه خبر داد و گفت: فقط ۳ درصد نسخه‌های ورودی به سازمان به صورت کاغذی است که به شکل نیمه الکترونیکی وارد می‌شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیمه آتیه سازان حافظ به سامانه سازمان بیمه سلامت در اجرای نسخه نویسی الکترونیکی متصل شده و بیمه مرکزی و بیمه سلامت تعامل مناسبی در این خصوص داشته و به طور جدی اقدامات لازم در حال انجام است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بیمه سلامت یکی از دستگاه‌هایی است که خدمات الکترونیک بسیاری دارد و ۸ خدمت در این سازمان به طور صد درصد الکترونیکی ارائه می‌شود و برای اتصال به پنجره واحد دولت هوشمند نیز از سال گذشته اقداماتی انجام شده است.
امضای الکترونیک پزشکان که یکی از نیازمندی‌های افزایش امنیت در نسخه نویسی الکترونیک بود و اجرای آن بر اساس قانون بر عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته شده بود، بالاخره با تاخیر فراوان به راه افتاد و به مرحله اجرا رسید.
مدیرکل بیمه گری سازمان بیمه سلامت گفت: بعد از حذف دفترچه‌های کاغذی با توجه به این‌که نیازی به مراجعه حضوری برای تمدید دفترچه نبود، تمدید اعتبار بیمه‌ای به صورت الکترونیک انجام می‌شود و از ابتدای سال تاکنون بیمه بیش از ۲۴ میلیون نفر از همین طریق تمدید شده است.
الکترونیکی شدن خدمات یکی از آن آرزوهای نظام سلامت است که حتی در قوانین برنامه توسعه نیز به شکل‌های مختلف آمده، اما تعارض منافع و تعلل در اجرای قانون منجر به عقب‌افتادگی مزمن در این زمینه شد که شیوع ویروس کرونا این روند را پر شتاب کرد تا حداقل‌هایی در این زمینه اجرایی شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: جامعیت نسخه الکترونیک و سامانه‌های آن باعث شد که طرح دارویار در قالب این نرم افزارها قابل اجرا باشد و اگر این سامانه‌ها نبودند، قاعدتا طرح دارویار قابل اجرا نبود.
خدمات الکترونیک سلامت در سال‌های اخیر به سرعت در حال گسترش است و به ویژه پس از همه‌گیری کرونا، نیاز جامعه برای دسترسی راحت‌تر به خدمات الکترونیک بیش از پیش آشکار شد و حالا این پرسش وجود دارد که آیا زمان آن نرسیده که سازمان مستقلی برای مقررات‌گذاری در حوزه خدمات الکترونیک سلامت تشکیل شود؟
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: نسخه الکترونیک از زیرساخت‌های اصلی طرح دارویار است و اگر نسخه الکترونیک نبود، امکان اجرای طرح را نداشتیم، با نسخه الکترونیک قیمت‌ها را در سیستم اصلاح می‌کنیم و امکان افزایش سهم بیمه و یارانه فراهم است.
رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: در طول یک سال گذشته و به تدریج با اجرای طرح نسخه الکترونیک، روز به روز پرداخت‌های سازمان بیمه سلامت ایران به روزتر شد و در حال حاضر در اغلب استان‌ها مطالبات اردیبهشت ماه نیز دریافت شده است.
طرح نسخه الکترونیک از اول دی‌ ماه ۱۴۰۰ به صورت رسمی در کشور اجرا و با مهلت‌ خواهی برخی از ارکان اجرایی تا اول اردیبهشت ۱۴۰۱ فرصت‌ داده شد و حالا با رفع برخی اشکال‌ها، به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به تحقق آرزوی دیرینه نظام سلامت، یعنی پرونده الکترونیک سلامت کمک کند.
مدیرکل فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: نظام رگولاتوری و اوپراتوری خدمات الکترونیک سلامت را در وزارت بهداشت به رسمیت شناختیم و تلاش می‌کنیم به عنوان سیاست گذار، از اجرا فاصله بگیریم تا فضا برای کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها و بخش خصوصی آماده شود که با چابکی لازم فعالیت کنند.
طرح نسخه الکترونیک بالاخره پس از سال‌ها چشم انتظاری، از اول دی ماه ۱۴۰۰ به صورت سراسری آغاز به کار کرد تا بتواند قوانین بر زمین مانده نظام سلامت مانند پرونده الکترونیک را تکمیل کند، اما همچنان برخی مشکلات در مسیر این طرح عظیم مشاهده می‌شود و نیازمند همکاری همه ارکان نظام سلامت برای به ثمر نشستن است.
انتها123456