خدمات الکترونیک سلامت
شکایت جدیدی از سوی دادستان کل نیومکزیکو علیه متا ثبت شده که ادعا می‌کند متا و مدیرعامل آن، به فیسبوک و اینستاگرام اجازه داده‌اند تا به بستری برای آزارگران جنسی کودکان تبدیل شوند.
اپل واچ به امکانات زیادی برای نجات جان انسان‌ها مجهز است که یکی از این ویژگی‌ها توانست جان یک کوهنورد به نام مایک مناند را در جورجیای آمریکا از یک آسیب جدی نجات دهد.
طبق گزارش وزارت اقتصاد درباره عرضه اینترنتی دارو در کشور، پیش‌بینی شده که سهم بازار فروش اینترنتی دارو نسبت به کل بازار به دلیل اثرات مثبت دارورسانی برخط مانند کاهش هزینه‌ها و افزایش رفاه بیماران، تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲.۵ برابر شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اجرای طرح نسخه الکترونیک در حال حاضر به بیش از ۹۰ درصد رسیده، هرچند در ابتدا مشکلات زیادی داشت، اما به مرور این مشکلات کاهش پیدا کرد.
جزییات ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای هوشمند حوزه سلامت الکترونیک در قالب پیش‌نویسی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کارگروه اقتصاد دیجیتال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مصوبه‌ای، وزارت بهداشت را مکلف کردند ظرف شش ماه پس از لازم‌ الاجرا شدن قانون برنامه هفتم توسعه نسبت به تهیه مقررات لازم برای ارائه خدمات یک پارچه سلامت الکترونیک اقدام کند.
رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: آمارهای اجرای طرح نسخه الکترونیک قابل قبول است، هرچند در ابتدا مشکلات زیادی برای جامعه پزشکی ایجاد شد، اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد نسخه‌ها به شکل الکترونیک صادر می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: طرح نسخه الکترونیک یکی از پیش نیازهای اصلی توسعه سلامت الکترونیک محسوب می‌شود و گام‌های اولیه هر گونه برنامه نوآورانه و مبتکرانه در حوزه الکترونیکی شدن خدمات سلامت مبتنی بر نسخه الکترونیک است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف مدیریت و پایش خدمات سلامت مکلف به استقرار و عملیاتی‌ سازی امضای الکترونیک با ایجاد سازوکارهای لازم از جمله پایگاه قواعد سلامت شد.
گوگل اعلام کرد که با استفاده از هوش مصنوعی به پزشکان اجازه می‌دهد به سرعت در اطلاعات الکترونیکی بیماران جست‌وجو کرده و از سوابق درمانی و دارویی بیمار مطلع شوند.
رییس سازمان غذا و دارو درباره مصوبه هیات مقررات زدایی برای فروش دارو از طریق پلتفرم‌ها گفت: با دستور معاون اول رییس جمهور این مصوبه ابطال شد و می‌بایست فروش آنلاین دارو از مسیر و کانال خودش طی شود.
طرح دارو رسان با وجود سابقه قبلی در اظهارات مسئولان نظام سلامت، به طور رسمی از سوم آبان ۱۴۰۱ و توسط سازمان بیمه سلامت و فقط برای بیماران ام اس در تهران اجرایی شد، اما با وجود موفقیت آن، همچنان موانعی برای اجرای کشوری آن وجود دارد.
سرپرست اداره کل بیمه سلامت استان تهران درباره جزییات سیستم آنلاین تایید دارو از داروخانه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این اقدامات در راستای کاهش تردد درون شهری و رضایت بیمه شدگان انجام می‌شود.
چند سالی می‌شود که خدمات الکترونیک سلامت توسعه یافته و حتی با وجود مقاومت‌های فراوان، نسخه الکترونیک در سراسر کشور اجرایی شد، اما فروش اینترنتی دارو از جمله مباحثی است که همچنان در برابر آن مقاومت‌های عجیبی وجود دارد و بسیاری از ترس این‌که بازار سنتی را از دست بدهند، مقابل آن ایستاده‌اند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سه خدمت طب سنتی که یکی از موارد همین زالو درمانی است، هنوز در شورای عالی بیمه سلامت نهایی نشده و به سازمان بیمه سلامت ابلاغ نشده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: اگر تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به طور کامل در اختیار سازمان بیمه سلامت بود، مطمئن باشید تا پایان سال گذشته اجزای آن را تکمیل می‌کردیم.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: هرگونه عرضه دارو باید طبق قانون زیر نظر سازمان غذا و دارو صورت گیرد و فعالیت پلتفرم‌هایی که بدون مجوز سازمان اقدام به فروش اقلام دارویی می‌کنند، غیرقانونی است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت گفت: در استان‌های تهران، قم و خراسان رضوی، بین ۱۱ تا ۱۷ درصد پزشکان همچنان نسخ کاغذی می‌نویسند.
طرح پزشکی خانواده آرزویی دیرینه در نظام سلامت محسوب می‌شود که در سال‌های گذشته به صورت نیمه کاره و آزمایشی در برخی استان‌ها اجرایی شد، اما حالا در دولت سیزدهم این وعده داده شده که این طرح بالاخره به صورت کامل در کشور اجرا شود.
مشاور سلامت الکترونیک سازمان نظام پزشکی از دریافت گواهی امضای دیجیتال در بیش از ۷۰ درصد جامعه پزشکی خبر داد و در عین حال گفت: بسترهای کاربردی‌سازی امضای دیجیتال پزشکان فراهم نیست و لذا لازم است که بیمه‌ها در این زمینه ورود کنند.
انتها123456