خدمات الکترونیک سلامت
کاربران ماه‌ها پیش در یک نظرسنجی از ایلان ماسک خواستند تا از صندلی مدیرعاملی توییتر بلند شود و او حالا همان‌طور که وعده داده بود، لیندا یاکارینو را به عنوان جایگزین خود معرفی کرده است.
وزیر بهداشت از اجرای سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده در تمام سطوح از ابتدای اردیبشهت ماه ۱۴۰۲ در سراسر کشور خبر داد و گفت: باید با هم افزایی گسترده، همه سازمان‌های ذیربط را برای اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع بسیج کنیم.
سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده با امکان ارجاع بیماران از سطوح یک به سطوح بالاتر تخصصی و فوق تخصصی با حضور وزیر بهداشت رونمایی شد.
مجری طرح معماری سازمانی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمه سلامت به عنوان یکی از حوزه‌های پیش رو در نظام سلامت باید بیشتر از سایر بخش‌ها در زمینه فناوری اطلاعات سرمایه گذاری کرده و زیر ساخت‌ها را برای استفاده از داده‌ها با حفظ محرمانگی، فراهم کند.
­وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در احکامی اعضای کارگروه راهبری کشوری طرح نسخه الکترونیک را برای سیاست گذاری و تصمیم گیری در خصوص برنامه ریزی، اجرا و پایش این طرح منصوب کرد.
وزیر بهداشت گفت: تولیت سلامت در حال حاضر به طور کامل در اختیار وزارت بهداشت نیست و درمان نصف مردم در تامین اجتماعی است، اما الان نزدیک به یک سال است که هزینه‌ای از تامین اجتماعی دریافت نکردیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: طرح نسخه الکترونیک مهمترین گام در الکترونیکی کردن خدمات نظام سلامت بود که در آینده نیز فواید زیادی از آن خواهیم دید و امروز شکل جدید نسخه الکترونیک که مشکلات قبلی در آن برطرف شده، رونمایی می‌شود.
سامانه نسخه نویسی الکترونیک نوین، سامانه عقد قرارداد الکترونیک و سامانه پایش الکترونیک مراکز خدمات جامع سلامت با حضور وزیر بهداشت و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در سازمان بیمه سلامت ایران رونمایی شد.
ظهور هوش مصنوعی و چت باکس‌ها، به مباحثی در تغییر کسب‌وکارها در سال‌های آینده، بروز اختلال در کسب‌وکارهای سنتی و رشد سریع مشاغل حامی هوش مصنوعی و فناوری منجر شده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از تحقق ۹۸ درصدی نسخه نویسی تمام الکترونیک در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر طبق آمارها ۱۰۳ هزار و ۹۹۰ پزشک به صورت تمام الکترونیک و نزدیک به ۹ هزار پزشک به صورت نیمه الکترونیک به سازمان بیمه سلامت نسخه ارسال می‌کنند.
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت سطوح ارائه خدمات سلامت در برنامه پزشکی خانواده، از راه اندازی سامانه ارجاع الکترونیک خبر داد و گفت: این سامانه تا هفته آینده آماده بهره‌برداری می‌شود.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره برنامه‌های این معاونت برای دورا پزشکی توضیح داد و گفت: باید در زمینه تعرفه‌های مربوط به دوراپزشکی، نحوه پوشش بیمه‌ای آن و بحث‌های حقوقی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.
شرایط اقتصادی سخت، سبب‌شده کلاهبرداران اینترنتی روش‌های تازه‌تری به کار گرفته و مال‌باختگان نیز به طمع برنده‌شدن یا یک شبه پول‌دار شدن، در دام این روش‌های تازه بیفتند و بعد پشیمان شوند اما این روش‌ها تا چه میزان گسترش پیدا می‌کند و تا کجا ادامه دارد؟
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: بسیاری از نقص‌های سامانه نسخه الکترونیک برطرف شده و ماهانه ۹.۵ میلیون نسخه الکترونیک در سازمان بیمه سلامت تولید می‌شود که پرداخت آن نیز به صورت الکترونیک است.
تعارض منافع در نظام سلامت به خودی خود به معنی فساد نیست، اما تجربه نشان داده که درگیری فردی یا گروهی میان منافع شخصی و منافع حرفه‌ای می‌تواند زمینه ساز بروز فساد و خروج از چهارچوب‌های اخلاق حرفه‌ای شود که این موضوع نیازمند ابزارهای کنترلی است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت گفت: تعداد نسخه‌های الکترونیک در سامانه از ۱۳۳ میلیون فراتر رفته و در ماه گذشته ۱۰ میلیون نسخه ثبت شد که نسبت به ماه‌های قبل افزایشی است.
رییس کمیته سلامت الکترونیک کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از عدم تعیین تکلیف بودجه سلامت الکترونیک در سال ۱۴۰۱ انتقاد کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: انتظار می‌رود نظام الکترونیک سلامت به عنوان یکی از مسائل مهم در کشور به شکل منضبط اجرایی شده و اپراتوری واحد شکل گیرد. در چنین شرایطی است که می‌توان پرونده الکترونیک ملی را ایجاد کرد.
عدم اتصال بیمه‌های تکمیلی به نسخه الکترونیک یکی از مشکلات بیماران پس از اجرای این طرح محسوب می‌شود، اما همچنان بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه تکمیلی از زیر آن شانه خالی کرده و توپ را به وزارت بهداشت پاس داده و پس می‌گیرند.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: در یک ماه اخیر به دلیل شرایط خاص کشور و مشکلات کندی اینترنت، افت حدود ۲۰ درصدی در تعداد نسخ الکترونیک به وجود آمده، اما خدمات ما همچنان به شکل توام کاغذی و الکترونیک تداوم دارد.
انتها123456