تجهیزات پزشکی
مدت‌هاست منتظر شروع آزمایش انسانی تراشه مغزی نورالینک هستیم و حالا مدیرعامل این شرکت، یعنی ایلان ماسک از کاشت اولین تراشه نورالینک درون مغز انسان خبر داده و در واقع این خبر موفقیتی بزرگ برای ایلان ماسک و نورالینک محسوب می‌شود.
گفته می‌شود سالانه حدود ۱.۵ میلیارد دلار ارز برای تامین مواد اولیه تجهیزات پزشکی به نرخ‌های مختلف در کشور هزینه می‌شود و ارزش بازار تجهیزات پزشکی ایران نیز حدود ۴ میلیارد دلار است اما وضعیت تولید، واردات، تهیه و تامین تجهیزات در کشور چندان جالب به نظر نمی‌رسد و نیازمند اقدام فوری و اساسی مانند حذف ارز ترجیحی و خرید انبوه توسط بیمه‌هاست.
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: سالانه ۱.۵ میلیارد دلار واردات تجهیزات پزشکی انجام می‌شود، اگر تولید داخلی تجهیزات پزشکی نداشتیم باید حداقل ۳ میلیارد دلار ارز صرف می‌کردیم و تولید داخل توانسته ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین کند.
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران درباره واگذاری شرکت آوا پزشک به بخش خصوصی گفت: در یکی دو سال گذشته سعی کرده‌ایم حساب‌رسی‌های شرکت را شفاف و روشن کنیم تا قابلیت عرضه در بورس را داشته باشد، شرکت‌های تولیدکننده و سایر مردم می‌توانند بعد از عرضه در بورس، سهام شرکت را دریافت کنند.
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون مقرر شد واردات تجهیزات پزشکی مورد نیاز ایثارگران توسط بنیاد شهید با اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو مجاز و همچنین از سود بازرگانی و حقوقی و عوارض گمرکی معاف شود و این مصوبه برای گنجاندن در لایحه بودجه ۱۴۰۳ به کمیسیون تلفیق ارائه شود.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: به دلیل مشکلاتی که برای بیمه شدگان سازمان در زمینه تامین تجهیزات پزشکی رخ داده، این سازمان آمادگی دارد که در راستای خرید راهبردی خدمات سلامت، خرید انبوه تجهیزات پزشکی را انجام بدهد.
از قدیم گفته اند، دو پادشاه در یک اقلیم نمی‌گنجند؛ مصداق این ضرب المثل، نمایشگاه بین المللی ایران هلث و نمایشگاه تجهیزات پزشکی ایران مِد است که از روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه‌های شهر آفتاب برگزار می‌شود.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان نفس یار طب گفت: در دوران کرونا سختی‌های بسیاری داشتیم، اما توانستیم نیاز بنیاد شهید به تامین محصولات خارجی برطرف کنیم، زیرا دستگاه‌های اکسیژن ساز که وارد ایران می‌شد، به دلیل تحریم‌ها کیفیت لازم را نداشت و حتی در تامین قطعات و پشتیبانی محصولات خارجی مشکل داشتند، اما با تولید محصولات داخلی، مشکلات پشتیبانی برطرف شد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: وضعیت صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی رو به رشد است و شروع به صادرات تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای کرده‌ایم و بعضی از کشورها خواستار انتقال تکنولوژی محصولات ایرانی به کشورشان هستند.
خطاهای دارویی یکی از رایج‌ترین خطاهای بیمارستانی هستند که در برخی موارد حتی به مرگ بیماران منجر می‌شود که اکنون فناوری‌ها و ابزارهای نوین وارد بازار پزشکی دنیا شده که میزان خطاهای دارویی را کاهش می‌دهد.
تیمی از محققان دانشگاه نورث‌ وسترن و دانشگاه تگزاس در آستین یک ایمپلنت قلب گرافنی جدید ساخته‌اند که ضخامت آن به اندازه یک تار مو است و می‌تواند ریتم‌های غیرطبیعی قلب‌ را با استفاده از نور به‌ طور دقیقی کنترل و تصحیح کند.
شرکت‌های دانش بنیان یکی از دریچه‌هایی هستند که به واسطه حمایت از آنها می‌توان علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان و نخبگان، انتظار بهبود فضای کسب و کار و حرکت صنعت به سمت رفع نیازهای کشور و البته صادرات محصولات را داشت.
ایمپلنت‌های مغزی یکی از حوزه‌های داغ فناوری است که نه‌تنها می‌تواند به برخی بیماران کمک کند، بلکه راهکارهای جدیدی برای تعامل با فناوری‌های گوناگون را برای افراد عادی امکان‌پذیر می‌سازد و حالا تحقیقات نشان می‌دهد چنین ایمپلنت‌هایی می‌توانند شخصیت افراد را به شیوه‌های مختلفی دستخوش تغییر کنند.
در راستای ایجاد زمینه همکاری و بهره مندی از ظرفیت‌ها و توانایی‌های علمی، پژوهشی و تولیدی، تفاهم نامه همکاری مشترک میان شرکت پادیاب طب متعلق به هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران و پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا به امضا رسید.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: به نظر می‌رسد شرکت‌های دانش بنیان در عرصه سلامت از نظر اشتغال آفرینی و اقتصادی وضعیت خوبی دارند، ولی این میزان کافی نیست و توقع بیشتری وجود دارد.
یک شرکت آمریکایی دستگاهی به نام چیلاکس کر ساخته که به کمک دوربین‌های آن، والدین می‌توانند بر حرکت‌های نوزاد خود در خواب نظارت داشته باشند و بدینوسیله از پیشامدهایی مانند مرگ ناگهانی کودک کمک کنند.
در بیست‌و‌دومین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، امکان تامین مالی زنجیره‌ای در صنعت دارو و تجهیزات پزشکی با حضور مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران از افزودن ۱۰۰ یونیت دندان پزشکی به همراه ست‌‌های مربوطه به سیستم بهداشت و درمان کشور خبر داد.
مدیرعامل جدید شرکت پادیاب طب وابسته به هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: تلاش برای افزودن محصولات دانش بنیان در سبد کالایی این شرکت است و سطح فعالیت پادیاب طب به زودی افزایش می‌یابد.
اعطای وام ۹۰ میلیون دلاری به ایران برای مبارزه با کرونا از طرف بانک جهانی تصویب شده و این کمک فقط برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی ضروری توسط سازمان جهانی بهداشت مدیریت می‌شود.
انتها123456