تجهیزات پزشکی
معاون دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمه سلامت هزینه دستگاه، نوار و سوزن گلوکومتر یا تست قند خون بیماران دیابتی را تا سقف معین پرداخت می‌کند.
سونی از ربات ریزجراحی جدیدی رونمایی کرده که به شکلی فوق العاده دقیق و ظریف می‌تواند شکاف کوچکی در دانه ذرت را بخیه بزند و به نظر می‌رسد این ربات برای جراحی‌های حساس بسیار موفق عمل کند.
مهجور ماندن اهمیت تامین و دسترسی به تجهیزات و ملزومات پزشکی برای نجات جان بیمار، باعث شده تا وزارت بهداشت دچار یک اشتباه استراتژیک شود و برای این حوزه، یک اداره کل در زیر مجموعه سازمان غذا و دارو تعریف کند، اما آیا وقت آن نرسیده که تجهیزات پزشکی از زیر سایه دارو خارج شود؟
رییس سازمان غذا و دارو گفت: تجهیز بیمارستان‌ها تقریبا با تجهیزات و ملزومات پزشکی داخلی صورت می‌گیرد و طبیعتاً در مواردی که تولیدکننده داخلی در حوزه‌ای فعال باشد، قطعا خریدها به‌ صورت تضمینی از تولیدکننده‌های داخلی با کیفیت خواهد بود.
سازمان غذا و دارو اعلام کرد که تمام شرکت‌های تولید کننده، وارد کننده و توزیع کننده تجهیزات و ملزومات پزشکی باید اطلاعات انبارهای خود را در سامانه تیتک این سازمان ثبت کنند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: یکی از برنامه‌های سازمان بیمه سلامت برای سال آینده، اجرای برنامه پیشگیری نخستین است که به هزار روز اول زندگی هر فرد مربوط می‌شود و برنامه جامعی برای آن نوشته شده و به صورت آزمایشی از ماه پیش در کهنوج استان کرمان آغاز شده است.
بانک مرکزی اعلام کرد که بنا بر ثبت سفارش‌ها و اعلام اولویت‌ها و نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، از ابتدای امسال تاکنون برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی مجموعا ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تامین و پرداخت کرده است.
مدت‌هاست منتظر شروع آزمایش انسانی تراشه مغزی نورالینک هستیم و حالا مدیرعامل این شرکت، یعنی ایلان ماسک از کاشت اولین تراشه نورالینک درون مغز انسان خبر داده و در واقع این خبر موفقیتی بزرگ برای ایلان ماسک و نورالینک محسوب می‌شود.
گفته می‌شود سالانه حدود ۱.۵ میلیارد دلار ارز برای تامین مواد اولیه تجهیزات پزشکی به نرخ‌های مختلف در کشور هزینه می‌شود و ارزش بازار تجهیزات پزشکی ایران نیز حدود ۴ میلیارد دلار است اما وضعیت تولید، واردات، تهیه و تامین تجهیزات در کشور چندان جالب به نظر نمی‌رسد و نیازمند اقدام فوری و اساسی مانند حذف ارز ترجیحی و خرید انبوه توسط بیمه‌هاست.
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: سالانه ۱.۵ میلیارد دلار واردات تجهیزات پزشکی انجام می‌شود، اگر تولید داخلی تجهیزات پزشکی نداشتیم باید حداقل ۳ میلیارد دلار ارز صرف می‌کردیم و تولید داخل توانسته ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین کند.
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران درباره واگذاری شرکت آوا پزشک به بخش خصوصی گفت: در یکی دو سال گذشته سعی کرده‌ایم حساب‌رسی‌های شرکت را شفاف و روشن کنیم تا قابلیت عرضه در بورس را داشته باشد، شرکت‌های تولیدکننده و سایر مردم می‌توانند بعد از عرضه در بورس، سهام شرکت را دریافت کنند.
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون مقرر شد واردات تجهیزات پزشکی مورد نیاز ایثارگران توسط بنیاد شهید با اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو مجاز و همچنین از سود بازرگانی و حقوقی و عوارض گمرکی معاف شود و این مصوبه برای گنجاندن در لایحه بودجه ۱۴۰۳ به کمیسیون تلفیق ارائه شود.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: به دلیل مشکلاتی که برای بیمه شدگان سازمان در زمینه تامین تجهیزات پزشکی رخ داده، این سازمان آمادگی دارد که در راستای خرید راهبردی خدمات سلامت، خرید انبوه تجهیزات پزشکی را انجام بدهد.
از قدیم گفته اند، دو پادشاه در یک اقلیم نمی‌گنجند؛ مصداق این ضرب المثل، نمایشگاه بین المللی ایران هلث و نمایشگاه تجهیزات پزشکی ایران مِد است که از روز دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه‌های شهر آفتاب برگزار می‌شود.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان نفس یار طب گفت: در دوران کرونا سختی‌های بسیاری داشتیم، اما توانستیم نیاز بنیاد شهید به تامین محصولات خارجی برطرف کنیم، زیرا دستگاه‌های اکسیژن ساز که وارد ایران می‌شد، به دلیل تحریم‌ها کیفیت لازم را نداشت و حتی در تامین قطعات و پشتیبانی محصولات خارجی مشکل داشتند، اما با تولید محصولات داخلی، مشکلات پشتیبانی برطرف شد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: وضعیت صادرات در حوزه تجهیزات پزشکی رو به رشد است و شروع به صادرات تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای کرده‌ایم و بعضی از کشورها خواستار انتقال تکنولوژی محصولات ایرانی به کشورشان هستند.
خطاهای دارویی یکی از رایج‌ترین خطاهای بیمارستانی هستند که در برخی موارد حتی به مرگ بیماران منجر می‌شود که اکنون فناوری‌ها و ابزارهای نوین وارد بازار پزشکی دنیا شده که میزان خطاهای دارویی را کاهش می‌دهد.
تیمی از محققان دانشگاه نورث‌ وسترن و دانشگاه تگزاس در آستین یک ایمپلنت قلب گرافنی جدید ساخته‌اند که ضخامت آن به اندازه یک تار مو است و می‌تواند ریتم‌های غیرطبیعی قلب‌ را با استفاده از نور به‌ طور دقیقی کنترل و تصحیح کند.
شرکت‌های دانش بنیان یکی از دریچه‌هایی هستند که به واسطه حمایت از آنها می‌توان علاوه بر اشتغال زایی برای جوانان و نخبگان، انتظار بهبود فضای کسب و کار و حرکت صنعت به سمت رفع نیازهای کشور و البته صادرات محصولات را داشت.
ایمپلنت‌های مغزی یکی از حوزه‌های داغ فناوری است که نه‌تنها می‌تواند به برخی بیماران کمک کند، بلکه راهکارهای جدیدی برای تعامل با فناوری‌های گوناگون را برای افراد عادی امکان‌پذیر می‌سازد و حالا تحقیقات نشان می‌دهد چنین ایمپلنت‌هایی می‌توانند شخصیت افراد را به شیوه‌های مختلفی دستخوش تغییر کنند.
انتها123456