دارو
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت ضمن تشریح دلایل سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا، گفت: ثبت سفارش برای تامین واکسن کرونا به روز است و پس از انجام توافق، پرداخت انجام شده و محموله واکسن به داخل کشور حمل می‌شود.
صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که واکسن تک دوز کرونا با نام «اسپوتنیک لایت» که در ایران توسط شرکت اکتوور تولید می‌شود، از سوی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: خبرهای منتشر شده در مورد پیش‌ خرید واکسن کرونا از شرکت‌های داخلی تولید کننده به هیچ عنوان صحت ندارد و پیش خرید حتی به شکل ریالی انجام نشده و این اخبار مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست.
شرکت واکسن سازی سینوفارم چین از تولید دو داروی جدید برای درمان بیماران کرونا خبر داد که در بهبود بیماران با علائم ضعیف عملکرد خوبی داشته است.
برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، واکسن سینوفارم را تایید کرده و اجازه می‌دهند مسافرانی که دو دوز از این نوع واکسن را تزریق کرده‌اند، وارد آن کشورها شوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برای واردات واکسن کرونا هیچ خط قرمزی نداشته و نداریم و مرجع تایید واکسن، وزارت بهداشت است و وزارت امور خارجه تمام امکانات واردات را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: شبانه روزی شدن مراکز واکسیناسیون بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی گذاشته شده و اگر این کشش وجود داشت، می‌توانند مراکز را سه شیفت کرده و در شیفت شب هم واکسیناسیون انجام دهند و در عین حال، منع تردد شبانه در شهرهایی که واکسیناسیون به صورت شبانه روزی انجام شود، لغو خواهد شد.
رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: واکسن کرونا با نام رازی کووپارس در فاز سوم کارآزمایی بالینی تاکنون به ۵۰۰ نفر تزریق شده است و این ظرفیت بیشتر می‌شود.
مدت زمان فاصله بین دو دوز واکسن کرونا در واقع بهترین زمان در نظر گرفته شده است، اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا این فاصله در آینده نیز به همین صورت ثابت خواهد بود یا امکان تغییر در این فاصله‌های زمانی بین دوزهای واکسن وجود دارد.
تدروس ادهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ثروتمند جهان خواست تا پایان سال جاری میلادی از تزریق دوز سوم واکسن کرونا به جمعیت خودشان خودداری کنند.
رکورد تزریق روزانه واکسن کرونا در دو نوبت در کشور در ۱۷ شهریور به یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۴۴۰ دوز رسید که بیشترین واکسن تزریقی در ۲۴ است و به نظر می‌رسد با توجه رسیدن نوبت دوز دوم بسیاری از افراد و واردات مناسب محموله‌های واکسن، باید در انتظار رکورد شکنی بیشتر در روزهای آینده باشیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: دیشب ۵۰۰ هزار دوز، امروز ۵ میلیون دوز و هفته گذشته حدود ۱۰ میلیون دوز واکسن وارد شد و همچنین یکشنبه و پنجشنبه هفته آینده حداقل دو محموله ۵ میلیون دوز وارد می‌شود و احتمالا اواسط هفته نیز یک محموله ۳.۲ میلیون دوزی خواهیم داشت.
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: تاکنون کودکان در اولویت‌های سنی تزریق واکسن کرونا قرار نداشتند و در هفته‌های آینده در این ‌مورد تصمیم‌گیری می‌شود.
کوبا برای اولین بار در جهان تزریق واکسن کرونا به کودکان خردسال را آغاز کرد و بر این اساس در نظر دارد تا تمامی کودکان را پیش از بازگشایی مدارس که بیشتر آنها از مارس ۲۰۲۰ فعالیتی نداشته‌اند، در برابر بیماری کووید ۱۹ واکسینه کند.
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد جمعیت هدف حداقل یک دوز واکسن کرونا را زدند و در روزهای آتی واکسیناسیون شتاب بیشتری پیدا می‌کند.
صبح امروز سومین محموله واکسن کرونا از سبد کوواکس، شامل یک میلیون و ۴۴۹ دوز آسترازنکا وارد کشور شد و با این حساب، در جمع ۳۰ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۲۱۰ دوز واکسن کرونا وارد شده است.
نتایج کارآزمایی بالینی واکسن ساخت شرکت جانسون اند جانسون آمریکا علیه بیماری ایدز در کشورهای جنوب آفریقا حاکی از کارآیی ناچیز این واکسن است.
وزیر بهداشت ژاپن اعلام کرد: به احتمال زیاد آلودگی موجود در واکسن‌های مدرنا توزیع شده در استان جنوبی اوکیناوا در هنگام تماس سرنگ‌های آلوده با ویال‌های واکسن ایجاد شده‌ است.
وزیر بهداشت گفت: بزرگترین راه حلی که می‌تواند جلوی کرونا را بگیرد، واکسیناسیون است و همه باید تلاش کنیم که به بهترین شکل انجام شود و در این زمینه، دولت جدید و رییس جمهوری، اولویت خود را کرونا و واکسیناسیون اعلام کرده و همه دولت در این قضیه هم صدا هستند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت از واردات مستمر و هفتگی ۵ میلیون دوز واکسن کرونا از هفته آینده خبر داد و گفت: با این حساب در شهریور ماه حداقل ۲۰ میلیون دوز و در مهر ماه ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا در اختیار خواهیم داشت.
انتها123456