دارو
مدیرعامل موسسه محک می‌گوید که این موسسه در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای تامین داروی کودکان مبتلا به سرطان هزینه کرده و هزینه‌های درمانی و حمایتی کودکان مبتلا به سرطان تنها با همراهی نیکوکاران محک تامین می‌شود.
معاون اول رییس جمهوری در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان به طرح دارویار تخصیص داده شده که طی یک تا دو روز آینده واریز خواهد شد.
تداخل دارویی یکی از مهمترین خطاهای پزشکی محسوب می‌شود که به خصوص در سالمندان آثار زیان‌بار بیشتری دارد و با توجه به اهمیت بروز آن در بیماران سرپایی باید مورد توجه نظام سلامت قرار بگیرد.
رییس سازمان غذا و دارو از تدوین آیین نامه دارورسانی درب منزل با محوریت نسخه الکترونیک و ارایه خدمات غیرحضوری عرضه دارو در یک ماه اخیر خبر داد.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که واکسیناسیون پنوموکوک برای کودکان زیر یک سال کشور از فردا در بندر خمیر استان هرمزگان آغاز می‌شود.
رییس‌ جمهور روسیه در جریان سخنرانی در مجمع علمی فنی در مسکو اعلام کرد که این کشور به تولید واکسن‌هایی با هدف درمان سرطان نزدیک شده است و چنین واکسن‌هایی به‌ زودی در دسترس بیماران قرار می‌گیرند.
معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بر اساس اطلاعات سامانه نسخه الکترونیک، پُرمصرف‌ترین داروهای کشور در سال جاری داروی بیماران قلبی و عروقی و دیابتی است.
آخرین وضعیت فروش برخط دارو در کشور در نشست هفته آینده کمیته دارو و غذا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بررسی می‌شود و این در حالی‌ست که سازمان غذا و دارو اعلام کرده که با فروش اینترنتی دارو مخالف است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر دو شرکت تولیدکننده انسولین در کشور وجود دارند و دو شرکت دیگر نیز به این تولیدکننده‌ها اضافه خواهد شد و مشکلی در تولید و تامین انسولین نداریم.
رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری گفت: با فروش اینترنتی دارو مخالفیم و به هیچ وجه اجازه آن را نمی‌دهیم، زیرا سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.
برخی از جوانان برای فرار از بسیاری مشکلات و ناملایمات یا سرخوشی‌های کوتاه مدت، به سوءمصرف انواع مواد مخدر یا داروهای روان گردان و آرام بخش روی می‌آورند، تا لحظه‌ای یا ساعت‌هایی را به بی خیالی بگذرانند، اما آسیب‌های مرگ بار آن را در نظر نمی‌گیرند و به دامن مسمومیت‌های شدید و حتی مرگ می‌افتند، چون آموزش مناسبی ندیده‌اند.
رییس انجمن داروسازان ایران نقدینگی را چالش اصلی حوزه دارو خواند و از نمایندگان مجلس خواست که بودجه را واقع‌ بینانه تحلیل و تصویب کنند تا صنعت داروسازی کشور در سال آتی با کسری اعتبار مواجه نشود.
مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو گفت: نمی‌توان با این دید به این موضوع نگاه کرد که هر پلتفرمی هر سفارش دارویی را خواست دریافت کند و با هر داروخانه‌ای همکاری کند، زیرا نحوه ارسال دارو و همکاری داروخانه‌ها با پلتفرم‌ها مهم است و اگر قرار باشد این اتفاق بدون نظر سازمان غذا و دارو رخ دهد، اداره کل دارو در این مسیر هیچ پاسخگویی نخواهد داشت.
تقریبا ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند و تقریبا ۷۵ میلیون نفر از این افراد روزانه به خود انسولین تزریق می‌کنند، اما آنها ممکن است به‌ زودی یک جایگزین جدید را برای سرنگ یا پمپ انسولین داشته باشند، زیرا دانشمندان یک روش جدید و هوشمند را برای تامین کردن انسولین بدن پیدا کرده‌اند.
یکی از باورهای عمومی این است که وقتی احساس ضعف، خستگی و بی حالی دارند، باید آمپول نوروبیون تزریق کنند، زیرا این آمپول می‌تواند قوای جسمانی را تقویت کند، اما آیا این تصور واقعا درست است؟
معاون بهداشت وزارت بهداشت از احتمال آغاز واکسیناسیون روتاویروس و پنوموکوک از دهه فجر امسال خبر داد و گفت: واکسن روتاویروس می‌تواند سالیانه از ۱۲۰ هزار مورد بستری کودکان به دلیل اسهال‌های روتاویروسی و همچنین واکسن پنوموکوک از حدود ۵۰ هزار عفونت شدید پنوموکوکی پیشگیری کند.
برنامه واکسیناسیون کودکان کشورمان از بهمن‌ ماه تغییر می‌کند و 2واکسن پنوموکوک و روتاویروس به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه می‌شوند؛ واکسن‌هایی بسیار مهم که می‌توانند سطح ایمنی کودکان در برابر بیماری‌های باکتریایی و ویروسی را افزایش دهند.
در حالی که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بارها گفته‌اند که کمبود دارو نداریم، اما حالا رییس مجلس می‌گوید «دو ماه به وزارت بهداشت برای حل مشکل کمبود دارو فرصت می‌دهیم.» و مشخص نیست این جدال به نفع بیماران تمام می‌شود یا خیر.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به آخرین وضعیت کمبودهای دارویی در کشور گفت: رفع این کمبودها تنها در حوزه اختیارات سازمان غذا و دارو نیست و اگر قرار است مشکلات برطرف شود لازم است هر نهادی در جایگاه خود در این زنجیره عملکرد خود را به درستی انجام دهد و پاسخگو باشد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو از تدوین آیین‌نامه عرضه اینترنتی دارو خبر داد و گفت: این آیین‌نامه با اخذ نظرات دستگاه‌های تخصصی مربوطه تدوین شده و تلاش می‌شود تا پایان سال ابلاغ شود.
انتها123456