دارو
سازمان غذا و دارو درباره عوارض جدی مصرف کپسول غیر مجاز گلوریا هشدار داد و اعلام کرد: به دنبال وصول گزارشاتی مبنی بر بروز عوارض جدی مصرف کپسول گلوریا به اطلاع می‌رساند، فرآورده مذکور فاقد هرگونه مجوز اعم از تولید، واردات، توزیع و عرضه از سازمان غذا و داروست.
سخنگوی وزارت بهداشت در واکنش به برخی اظهار نظرها درباره کمبود سرم در کشور و ارسال سرم به عراق در حساب توییتر خود اعلام کرد که در ایام اربعین هیچ سرمی از ایران به عراق ارسال نشده است.
سازمان غذا و دارو دستور جمع آوری فرآورده لاغری بلک اسلیم را به دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر و اعلام کرد که این فرآورده فاقد مجوز تولید، واردات، توزیع و عرضه است.
محمد رضا ظفرقندی، رییس کل سابق سازمان نظام پزشکی کشور در حساب توییتر خود از کمبود سرم در بیمارستان‌ها انتقاد کرد و نوشت: علت کمبود ناگهانی سرم در کشور چیست؟
هند همچون چین رویکرد جدیدی را در واکسیناسیون کووید۱۹ در پیش گرفته و دو واکسن استنشاقی را که از طریق بینی و دهان استفاده می‌شود، تایید کرد.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از توزیع واکسن ایرانی آنفلوآنزا در داروخانه‌ها خبر داد و گفت: قیمت این واکسن برای مصرف‌کننده، ۲۱۳ هزار تومان تعیین شده است.
دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفت: داروهای مولنوپیراویر و پکسلووید بسیار گران قیمت بوده، اما فوایدی که دارند در برابر هزینه‌ای که به جامعه تحمیل می‌کنند، اصلا قابل مقایسه نیست.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم انجام مطالعه برای ارزیابی اثربخشی داروی بیماران SMA گفت: پس از نتایج این مطالعه و تایید اثربخشی آن، داروها به‌صورت پایدار تامین خواهد شد.
رییس سازمان غذا و دارو از توزیع واکسن‌های آنفلوانزای چهارظرفیتی تولید داخل خبر داد و گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا، اواسط شهریور و اوایل مهر ماه است.

رییس سازمان غذا و دارو نوشت: داروسازان در مقاطع زمانی حساس ثابت کرده‌اند که همیشه یاور بیماران بوده و تمامی توان خود را برای کاهش آلام آن عزیزان به کار می‌گیرند.
شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا از رقیب خود شرکت فایزر بیونتک به دلیل نقض حق انحصاری ثبت اختراع در ساخت اولین واکسن کرونا مورد تایید در آمریکا شکایت کرده است.
رییس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس اعلام نماینده سازمان تامین اجتماعی در نشست امروز کمیته مطالبات داروخانه‌ها تا ۱۰ روز آینده تسویه می‌شود.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از ورود دومین محموله داروی بیماران SMA به کشور خبر داد و گفت: داروی خوراکی ریسدیپلام به عنوان تنها داروی خوراکی بیماران اس ام ای تامین شد.
سازمان بیمه سلامت ایران اعلام کرد که مطالبات داروخانه‌ها بابت انتقال منابع ارز ترجیحی دارو تا پایان تیر ماه پرداخت شده و از این پس نیز در پایان هر ماه مطالبات داروخانه‌ها پرداخت خواهد شد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در دو نامه جداگانه به رییس کل دیوان محاسبات و رییس سازمان بازرسی کشور خواستار بررسی علت عدم پرداخت مطالبات شرکت‌های واکسن ساز داخلی کرونا شد و گفت که پرداخت نشدن مطالبات شرکت‌ها و موسسات می‌تواند موجب بی‌اعتمادی و سرخوردگی محققان آن‌ها و ورشکستگی این شرکت‌ها شود.
معاون برنامه ریزی، مدیریت و توسعه منابع سازمان بیمه سلامت ایران از پرداخت کلیه مطالبات داروخانه‌های طرف قرارداد با این سازمان، تا پایان تیر ماه خبر داد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: نسخه الکترونیک از زیرساخت‌های اصلی طرح دارویار است و اگر نسخه الکترونیک نبود، امکان اجرای طرح را نداشتیم، با نسخه الکترونیک قیمت‌ها را در سیستم اصلاح می‌کنیم و امکان افزایش سهم بیمه و یارانه فراهم است.
پس از اجرای طرح دارویار از ۲۳ تیر ماه امسال ۱۱۹ قلم داروی بدون نسخه با پوشش بیمه‌ای محاسبه می‌شوند که این داروها در شش گروه سرماخوردگی، گوارشی، فرآورده‌های پوستی، ملین و ضد احتقان، ضد سرفه و سایر داروها قرار دارند.
بررسی‌های یک مطالعه مروری درباره عوامل مؤثر بر پذیرش یا عدم پذیرش واکسیناسیون کرونا نشان داد که از بین عوامل فردی، جنسیت، از بین عوامل اجتماعی، اعتماد به دولت‌ها و بیمارستان‌ها و از بین عوامل مرتبط با واکسن، نگرانی از عوارض جانبی واکسیناسیون، مهم‌ترین نقش را در پذیرش یا عدم پذیرش واکسن دارند.
رییس اتحادیه واردکنندگان دارو گفت: قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بر می‌گردد و مابه التفاوت آن از سوی بیمه‌ها پرداخت می‌شود و طرح دارویار وزارت بهداشت هیچ تاثیری بر قیمت تمام شده دارو برای مصرف کننده نخواهد داشت.
انتها123456