دارو
شرکت فایزر اعلام کرد که اگر سویه جدید ویروس کرونا یا اومیکرون، به واکسن فعلی این شرکت مقاومت باشد، در مدت ۱۰۰ روز، واکسن فایزر را علیه این سویه جدید به روز رسانی می‌کند.
رییس اداره مبارزه با بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره میزان واکسن‌های تحویلی به این وزارتخانه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تاکنون از واکسن فخراوَک و رازی کووپارس چیزی تحویل داده نشده است.
بر اساس آخرین آمارها، استان گیلان همچنان در جدول واکسیناسیون دوز اول و تزریق دو نوبت واکسن کرونا در میان استان‌های کشور رتبه اول را دارد و به نظر می‌رسد این پیش‌تازی ادامه خواهد داشت.
در شرایطی که بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده، بیش از ۸۲ درصد جمعیت هدف بالای ۱۲ سال در کشور حداقل دوز اول و بیش از ۶۳ درصد از این جمعیت هر دو نوبت واکسن را تزریق کردند و شرایط تزریق واکسن برای همه فراهم است، بهترین راه برای مقابله با کرونا در زندگی اجتماعی، تزریق واکسن است و در غیر این صورت حداقل باید تست منفی ارائه شود.
گزارش‌ها نشان می‌دهد: تا ساعت‌های پایانی روز ۲۵ آبان ۱۴۰۰، تعداد ۱۰۰ میلیون و ۶۸ هزار و ۷۰۳ دز واکسن کرونا در سه نوبت در کشور تزریق شده و بدین ترتیب ایران با پوشش ۸۳ درصدی واکسیناسیون نوبت اول و پوشش ۶۴ درصدی دو نوبت در جمعیت ۱۲ سال به بالا، وارد باشگاه ۱۰۰ میلیونی‌های واکسن کرونا شد.
رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت ممکن است مجبور شود برخی کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ را از شمول آن خارج کند، البته در مورد گندم و دارو قطعی است که تا پایان سال، ارز ۴۲۰۰ به آنها تعلق می‌گیرد.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ضمن اشاره به این موضوع که داروی اکریلیزوماب از گروه داروهای بیولوژیک موثر در درمان بیماری ام اس اخیرا تحت پوشش بیمه قرار گرفته، شرط پوشش داروی مذکور را رعایت پروتکل ابلاغی وزارت بهداشت و الزامات تعیین شده برابر سیاست‌های ابلاغی سطح و شمول خدمات عنوان کرد.
همزمان با افزایش مجدد موارد ابتلا به کووید ۱۹ در اروپا، سازمان جهانی بهداشت خواستار تلاش‌های هدفمند در روند واکسیناسیون کرونا شد تا این اطمینان حاصل شود که شرایط تزریق واکسن به آسیب‌پذیرترین افراد در جهان فراهم است.
اولین واکسن استنشاقی کووید ۱۹ در جهان در پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع پزشکی ۲۰۲۱ در شهر هاینان چین رونمایی شد، اما هنوز جزییاتی از این واکسن اعلام نشده است.
مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان بالای مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور گفت: در دوران کرونا، ۵۰ درصد نسخ تجویزی در کشور حاوی آنتی‌بیوتیک بوده‌اند.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به تجویز غیرمنطقی و بی رویه آنتی بیوتیک‌ها و خطر مقاومت‌های میکروبی گفت: از بین بیمارانی که بر اثر ابتلا به کرونا در آی سی یو بستری می‌شوند، حداکثر ۱۵ درصد آنها نیاز به آنتی بیوتیک دارند، اما شاهدیم که ۷۵ درصد آنها آنتی بیوتیک دریافت می‌کنند و این نشان از مصرف بی رویه دارو دارد.
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تاریخ انقضای واکسن‌های کرونا بررسی شده و امکان ندارد که واکسن تاریخ مصرف گذشته برای تزریق در اختیار مردم قرار بگیرد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: پس از چندین ماه، روندی که ممکن است به اعطای مجوز از سوی این سازمان به استفاده اضطراری از واکسن اسپوتنیک وی ساخت روسیه منجر شود، از سر گرفته می‌شود.
شرکت فایزر آمریکا اعلام کرد: تحقیقات در مورد قرص ضد ویروسی کووید ۱۹ نشان داد تا ۸۹ درصد احتمال بستری شدن در بیمارستان یا مرگ را در بزرگ سالانی که در معرض ابتلا به نوع شدید بیماری هستند، کاهش می‌دهد.
سازمان جهانی بهداشت استفاده اضطراری از واکسن کوواکسین تولید شرکت داروسازی بهارات بیوتکِ هند در برابر بیماری کووید ۱۹ را با فاصله ۴ هفته بین دو دوز، تایید کرد.
سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس از صدور مجوز سازمان غذا و دارو مبنی بر مصرف اضطراری داوطلبانه واکسن رازی کووپارس ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خبر داد.
رییس انستیتو پاستور ایران گفت: مطالعات واکسن پاستوکووک آماده انتشار است و یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک در کوبا بدون هیچ عارضه‌ای این واکسن را دریافت کرده و برای کشور ما هم یکی از موثرترین و ایمن‌ترین واکسن‌هاست که در سنین ۳ تا ۱۲ سال همان‌گونه که برای ۱۲ تا ۱۸ سال استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد.
سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس گفت: سازمان هدفمندی یارانه‌ها مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به عنوان سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه به موسسه رازی کمک کرده و برای تولید انبوه لازم است وزارت بهداشت این واکسن را پیش خرید کند.
رییس بیمارستان مرکز طبی کودکان گفت: تزریق واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک بهترین انتخاب برای افراد زیر 18 سال بوده و هیچ عارضه جدی از این واکسن‌ها برای این بازه سنی گزارش نشده است.
اباذر اشتری، جامعه شناس با اشاره به مخالفت برخی مردم با تزریق واکسن کرونا گفت: باید مزایای تزریق و معایب عدم تزریق واکسن به وسیله اطلاع رسانی صحیح و مناسب منعکس شود تا این افراد نیز با واکسیناسیون کووید ۱۹ همراهی کنند.
انتها123456