دارو
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: سهم طرح دارویار در بودجه ۱۴۰۱، مبلغ ۷۲ هزار میلیارد تومان بود، اما در بودجه ۱۴۰۲، مبلغ ۶۹ هزار میلیارد تومان تعیین شده و پیش‌بینی ما برای پیشنهاد ۱۰۵ هزار میلیارد تومان است. تفاوتی که در این زمینه وجود دارد نگرانی‌های زیادی را در این حوزه ایجاد می‌کند.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به مشکلات نقدینگی حوزه دارو از حل مشکلات صنعت دارو در آینده نزدیک خبر داد و گفت: به دستور شخص رییس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی قرار بر این شد که مشکل نقدینگی حل شود.
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: بزرگ‌ترین چالش نظام درمانی ایران در سال جاری مسئله تأمین داروی شهروندان بود که این مسئله چه از نظر قیمت‌گذاری و چه از نظر زنجیره تأمین، شهروندان را دچار مشکل کرد، به طوری که در ابتدای سال و متأثر از تصمیمات اقتصادی و لایحه بودجه ارز ترجیحی بخش دارو در کشور حذف و موجب شد قیمت داروها در ابتدای سال افزایش شدیدی پیدا کند.
دانشمندان در حال توسعه واکسن کرونای جدیدی با عنوان کیندر هستند که به جای تزریق، به شکل خوراکی عرضه خواهد شد و در حال حاضر فاز اول کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشته و تاکنون نویدبخش بوده است.
درد کمبود دارو همچنان دامن‌گیر بیماران و خانواده‌های آن‌هاست و این درد زمانی غیر قابل تحمل‌تر می‌شود که مردم متوجه می‌شوند دارو در کشور وجود دارد، اما از روال قانونی و توسط داروخانه‌ها به دست آن‌ها نمی‌رسد و آن‌ها بالاجبار باید با چند برابر قیمت، داروهای مورد نیاز خود را از بازار غیر رسمی و دلالان تهیه کنند.
سازمان غذا و دارو اعلام کرد که فهرست و قیمت مصوب کلیه اقلام دارویی قابل عرضه در داروخانه‌های سراسر کشور، در سامانه اطلاعات دارویی سازمان غذا و دارو قابل جست‌وجو و بازیابی است.
مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو و تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: ریکال یا جمع‌آوری فراورده‌های سلامت محور نشان دهنده مسئولیت‌پذیری و انجام وظیفه نهاد نظارتی مربوطه است.
موزاییک، تنها واکسن ایدز که در فاز سوم کارآزمایی‌های بالینی به‌ سر می‌برد و با همکاری شرکت جانسون روی هزاران نفر در اروپا، آمریکا و آفریقا آزمایش شد، نتوانست نتایج مناسبی به‌ دست بیاورد و با شکست مواجه و ادامه کار آن متوقف شد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: انواع اسپری‌هایی تنفسی ترکیبی در بازار موجود و قابل جایگزینی با اسپری‌های تک ماده موثره هستند و علاوه بر پیگیری تولید داخلی اسپری‌هایی تنفسی، واردات لازم تا رفع نیاز بازار در دستور کار است.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران گفت: بر اساس قوانین توزیع دارو باید در داروخانه‌ها و بر اساس فهرست دارویی انجام شود، اما در دهه 80 مسیر توزیع برخی داروها به کلینیک‌های ترک اعتیاد رفت و با این تخلف دچار چالش‌هایی شدیم که ضروری است چرخه توزیع داروهای مخدر به داروخانه برگردد تا بتوان اصالت و رهگیری توزیع این دارو‌ها را رصد کرد.
رییس گروه داروی دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران با اعلام الزام پوشش مالی داروهای بیماران SMA از محل اعتبارات صندوق بیماران خاص و صعب العلاج و البته با شرایط تعیین شده، در عین حال جزییات خدمات دارویی ارائه شده به این بیماران را توضیح داد.
عضو انجمن ام پی اس گفت: با توجه به حذف ارز ترجیحی و استفاده از ارز نیمایی تامین داروهای مورد نیاز بیماران ام پی اس دچار مشکل شده و به عبارتی با افزایش قیمت داروها، بیمه‌ها نیز در حمایت از این بیماران در شرایط مناسبی قرار ندارند.
مطابق بررسی‌های صورت گرفته از داروخانه‌های سراسر کشور، انواع سرم، داروهای ویژه کودکان، داروهای مورد نیاز اورژانس و اتاق عمل کمیاب‌ترین داروها در ماه‌های اخیر بوده‌اند.
اداره کل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو دستور جمع آوری ۱۲ محصول آرایشی و بهداشتی غیرمجاز از سطح عرضه را به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر کرد.
معضل کمبود‌های دارویی مانند آلودگی هوا و مسائل اقتصادی در حال مزمن شدن است و به عبارتی هر چند وقت یک بار در خصوص کمبود برخی از دارو‌ها خبری منتشر و بیماران سردرگم می‌شوند، عده‌ای جان‌شان در معرض خطر قرار می‌گیرد و در نهایت مسئولان مربوطه وعده رفع کمبود‌های دارویی را می‌دهند.
نایب رییس انجمن داروسازان ایران ضمن تاکید بر کاهش میزان کمبود انواع آنتی‌بیوتیک در کشور گفت: در حال حاضر اسپری‌های تنفسی وارداتی به خصوص انواع کورتونی آنها دچار کمبود شده است و بیماران به سختی می‌توانند این اسپری‌ها را در داروخانه‌ها پیدا کنند.
سازمان غذا و داروی آمریکا داروی ساخت شرکت‌های ایزای و بیوژن را که به کُند شدن روند بیماری آلزایمر کمک می‌کند، تایید و اعلام کرد که تجویز آن به ویژه برای بیمارانی که در مراحل اولیه این بیماری هستند، مجاز است.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: هم داروهای کرونا و هم واکسن کرونا به وفور وجود دارد و هیچ مشکلی نداریم و حتی می‌توانیم در زمینه واکسن‌های کرونای تولید داخلی‌مان، صادرات هم انجام دهیم و به جز واکسن‌های داخلی، مقداری موجودی سینوفارم هم داریم.
بازرس کل امور بهداشت و درمان سازمان بازرسی کل کشور گفت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، پیشنهاد بازگشت قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ را حذف کرد.
روزنامه رسالت در گزارشی نوشت: درد کمبود دارو هنوز درمان نشده و ماه گذشته معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که «برای پایداری و ثبات در بازار دارویی کشور، به چند هفته زمان نیاز است تا مشکلات به حداقل برسد» و حالا در تازه‌ترین اظهارنظر، وزیر بهداشت وعده داده که این مشکل ظرف یک تا دو ماه آینده برطرف می‌شود.
انتها123456